Sport: Barcelona przygotowuje się do uruchomienia kolejnej "dźwigni finansowej"

Mateusz Doniec

30 czerwca 2022, 19:00

Sport

16 komentarzy

Fot. Getty Images

Po zawarciu umowy z  firmą Sixth Street na sprzedaż 10% praw telewizyjnych klubu, według dziennika Sport FC Barcelona uruchomi na początku lipca drugą z "dźwigni finansowych".

Prezydent Joan Laporta i jego zarząd mają nadzieję naprawić w krótkim czasie sytuację ekonomiczną klubu. Dziennik Sport informuje, że planowane jest już na najbliższe dni uruchomienie drugiej "dźwigni finansowej", która będzie dotyczyła tym razem sprzedaży 15% praw telewizyjnych, co uzupełni zatwierdzony przez socios maksymalny pakiet 25%.

Klub ma nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się domknąć transakcję z kolejną grupą inwestycyjną. Kwota sprzedaży 15% praw telewizyjnych będzie oscylowała między 330 a 400 milionami euro. O ile dochody z pierwszej operacji zostaną przeznaczone na zamknięcie roku budżetowego 2021/22 z zyskiem, zbilansowanie części zadłużenia oraz zmniejszenie ujemnego kapitału, to pieniądze z tej drugiej sprzedaży zostaną wykorzystane na uporanie się z kwestiami bardziej sportowymi.

Barça pilnie potrzebuje pożegnać wielu zawodników, aby zmniejszyć budżet płac i zrobić miejsce w kadrze dla nowych graczy. Joan Laporta i jego zarząd mają jeszcze do dyspozycji inne "dźwignie finansowe" jak sprzedaż mniejszościowego udziału w BLM (do 49,9%), która również została zatwierdzona przez socios. Co więcej, nadal istnieje opcja sprzedaży części Barça Studios. Ta możliwość została zatwierdzona jeszcze październiku 2021 roku, ale do tej pory niewiele w tej kwestii się zmieniło.

Barça nie planuje w najbliższym czasie aktywować dwóch ostatnich opcji, choć ich temat może powrócić, gdy do klubu wpłynie dobra propozycja i będzie istniała konieczność kolejnego zastrzyku finansowego.

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Hmmmm… akurat BLM to liczyłem, że sprzedadzą. Można zarobić trochę kasy i wejść we współpracę z kimś kto ma know how i kanały dystrybucji i da radę rozkręcić ten biznes…

To wszystko krótkoterminowo jest ok ale w długim terminie może okazać się "śmiercią" klubu. Barcelona musi mieć wyniki. Jeśli nie będą wygrywać, a będą odsprzedawać kolejne prawa to może to się skończyć fatalnie za parę lat

Jeszcze trochę i nie będzie już co sprzedawać. Zaraz pójdą w ruch skrawki murawy z Camp Nou, fragment muzeum, dach stadionu, parking, itd. Ależ się zadłużyliśmy, ulalala..., niestety światełka w tunelu na próżno szukać.

Na 25 lat... Porażka.