Oficjalnie: FC Barcelona aktywowała pierwszą dźwignię finansową!

Julia Cicha

30 czerwca 2022, 14:00

FCBarcelona.es

74 komentarze

Fot. Getty Images

FC Barcelona poinformowała właśnie, że doszła do porozumienia z firmą Sixth Street w sprawie sprzedaży 10% praw telewizyjnych.

Klub podaje, że Sixth Street zainwestuje na początek 207,5 miliona euro, a w zamian otrzyma zyski z 10% praw telewizyjnych przez najbliższe 25 lat. Dzięki tej operacji Barça zanotuje zysk kapitałowy w wysokości 267 milionów euro. Transakcja została przeprowadzona po zatwierdzeniu jej znaczącą większością głosów przez socios podczas zgromadzenia.

- Aktywujemy dźwignie finansowe i naszą cierpliwą i efektywną strategię, by wzmocnić podstawy finansowe klubu. Sixth Street zdecydowanie wspiera piłkę nożną, to inwestor z doświadczeniem w świecie sportu i globalnych mediów. Jako wspólnik da nam ważną wiedzę i środki, równocześnie pozwalając nam niezależnie zarządzać naszymi operacjami – skomentował Joan Laporta.

- Wierzymy w strategię Joana Laporty i FC Barcelony. Jesteśmy dumni, że jeden z najbardziej nagradzanych klubów piłkarskich wybrał nas na wspólnika i dostawcę rozwiązań kapitałowych. Nasz zespół ma nadzieję stworzyć długofalową współpracę, dając elastyczny kapitał i bogate doświadczenie w sektorze sportowym, by wesprzeć Barçę w wzmacnianiu jej organizacji i osiąganiu strategicznych celów – tak umowę opisał współzałożyciel Sixth Street Alan Waxman.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Xavi chce troche odciazyc budżet klubu..:) https://www.instagram.com/reel/Cetj0gGlLDz/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Klub podaje, że Sixth Street zainwestuje na początek 207,5 miliona euro, a w zamian otrzyma zyski z 10% praw telewizyjnych przez najbliższe 25 lat. Dzięki tej operacji Barça zanotuje zysk kapitałowy w wysokości 267 milionów euro. Transakcja została przeprowadzona po zatwierdzeniu jej znaczącą większością głosów przez socios podczas zgromadzenia.


Bo nie bardzo rozumiem, skoro dostajemy 207 mln, to czemu możemy przypisać zysk w wysokości 267 mln?

Bardzo dobry krok ale nie wystarczający w obecnej sytuacji klubu.

Dźwignia "Provident" aktywowana, teraz tylko jeszcze zadzwonić do "Bociana" i można ofertę za Lewego składać.

Wow jutro wraca Leo?

Nie bylo innej opcji. Super ze to dociągneli i mamy plus w tym sezonie. Jeszcze Barça nie zginęła...!

Dobra, myślałem że rozumiem te dźwignie po ostatnich artykułach, ale ostatnio pojawiła się informacja że potrzebujemy jeszcze 450 mln do rejestracji nowych zawodników. Wcześniej myślałem że potrzebujemy te ponad 600 mln w tym sezonie bo taką mamy stratę. Teraz dostajemy 200 mln i wychodzimy z zyskiem. O co więc kaman? Jeżeli zakończyliśmy sezon na + to znika zasada 1/4 prawda? Skąd więc ta reszta potrzebnej kasy?

Wreszcie!! Teraz miejmy nadzieję, że BM i Studios ogarną :)

Jeżeli prawa by nie rosły, to stopa zwrotu jest na poziomie 150% przy uwzględnieniu rewaloryzacji. Na pewno będą rosły. Romeu mówił o negocjacji maksymalnej stopy zwrotu. Na razie nic o tym nie wiadomo. Gdyby była na poziomie 200-250%, to całość operacji należałoby uznać za całkiem w porządku.

Ciekawe jak to dokładnie będzie finansowane. Bo np. CVC żeby uzyskać kapitał do zainwestowania w LaLiga Impulso wypuściło obligacje. Cześć na stałe 7% z hakiem, część ze zmiennym oprocentowaniem. Całość operacji nie została zresztą przez np. Fitch jakoś super oceniona. Bodaj BB dostali.

Generalnie jest ok. Ciekawe jaki procent będzie wymagany na spłatę zobowiązań. Bo zadłużenie Barcelony jest jednym z największych zagrożeń dla tej inwestycji. Więc nie wyobrażam sobie, by nie było tam przynajmniej 20-30% na spłatę zobowiązań. Na kadrę max 20% myślę. W więcej nie wierzę.

I pomyśleć, że za Neymara dostaliśmy więcej, za którego kupiliśmy gówno...:( I to parę lat wcześniej. :(

Świetnie! I cena niezła - 7,5 mln więcej niż oczekiwałem. ;-) Klub kończy sezon na plusie, więc nie ma strat rok po roku w ostatnich trzech latach.

1. żaden inwestor nie da tyle co będą warte prawa w kolejnych latach(przecież to tez firma musi na tym dobrze zarobić)
2. teraz oddajemy cześć zysków ale bez tych dźwigni możemy stać się klubem marginalnym a w Hiszpanii nie ma podziału jak w Angli wiec jak klub zleciał by z topu to wpływy mogą wynosić np 1/5 tego co Realu.
3. Ci wszyscy co płaczą jaki to zły interes to pewnie ci co biorąc kredyt hipoteczny 1 o co pytaja to :to ile oddam przez te 30lat" :))))

PS. Że barcelona w XXI w. jest chyba klubem top3 nie oznacza że tak jest i zawsze będzie, dla młodszych przykład Milanu( tu slaby juve pozwolił wrócić) czy United które 10 lat temu było nie do pomyślenia że staną sie średniakami. Czy na naszym podwórku Valencja 20lat temu europejski potentat.

Ta wpłata 267 jest jednorazowa czy co rok przez 25 lat po 267?

Oddać 10% z dochodów z praw tv na 25 lat. Za 200 mln. Normalnie sprzedali brylantyna cenie orzechów :(

W 18/19 prawa dały nam 166.6 mln. Licząc 25 lat (zakładając brak wzrostu wartości!!) Dają nam mniej niż połowę przychodu. A że wartość tych praw rośnie z czasem to sprzedaliśmy te prawa za prawie darmo. Bardzo, bardzo kiepski biznes. I teraz przez 25 lat będzie nam brakowało tych kilkudziesięciu mln rocznie.

wow jeszcze tylko 175 dźwigni i wyjdziemy na prostą

Nie było innego wyjścia, pozostaje trzymać kciuki że pieniądze zostaną dobrze spożytkowane.
PS: nie ma sensu wchodzić w analizy kto ile zarobi bo nie da się ocenić wartości praw telewizyjnych za 5, 10 czy 15 lat. Jedno jest pewne - inwestor musi zarobić wielokrotność wkładu. Umowa jest klepnięta - czy inwestor zarobi 250%, 300% czy 350% nie ma już znaczenia - byliśmy pod ścianą - coś musieliśmy spieniężyć. Najwidoczniej tylko to udało się zrobić. Nie jestem fanem drugiej kadencji Laporty od kiedy wygrał wybory, ale nie ma co zakładać że można było coś zrobić lepiej - facet na noże walczy z każdym włączając legendy klubu aby utrzymać klub na powerzchni. Nie podoba mi się jego etyka pracy, ale chyba jesteśmy zmuszeni jako klub do grania ostro.

Tylko ze to nie trwa 25 lat, ktos tlumaczyl ze jest okreslony max zwrot i jesli SS osiagnie go wczesniej to konczy sie umowa. Wiec jesli w 10 lat zwroci im sie i zarobia tyle ile ustalono to wiecej nie dostana

Zwróci im się to w ciągu 12-13 lat, potem już czysty zysk.

Przykre jest to, że klub musiał posunąć się do takich rzeczy, ale Barca została przyciśnięta do muru. W żadnym wypadku nie jest to dobra informacja, ale konieczna, by klub działał dalej.

Ktoś wytłumaczyłby mi z czego się wzięło to, że tyle byliśmy na minusie w tym sezonie oraz jak zapobiec takiej sytuacji w przyszłości?

207,5 bańki :)) a przecież miało być 250 leciutko tak o... no ale dobrze niech działają

Mogą działać :)))

Wspaniała wiadomość.