Oficjalnie: FC Barcelona aktywowała pierwszą dźwignię finansową!

Julia Cicha

30 czerwca 2022, 14:00

FCBarcelona.es

74 komentarze

Fot. Getty Images

FC Barcelona poinformowała właśnie, że doszła do porozumienia z firmą Sixth Street w sprawie sprzedaży 10% praw telewizyjnych.

Klub podaje, że Sixth Street zainwestuje na początek 207,5 miliona euro, a w zamian otrzyma zyski z 10% praw telewizyjnych przez najbliższe 25 lat. Dzięki tej operacji Barça zanotuje zysk kapitałowy w wysokości 267 milionów euro. Transakcja została przeprowadzona po zatwierdzeniu jej znaczącą większością głosów przez socios podczas zgromadzenia.

- Aktywujemy dźwignie finansowe i naszą cierpliwą i efektywną strategię, by wzmocnić podstawy finansowe klubu. Sixth Street zdecydowanie wspiera piłkę nożną, to inwestor z doświadczeniem w świecie sportu i globalnych mediów. Jako wspólnik da nam ważną wiedzę i środki, równocześnie pozwalając nam niezależnie zarządzać naszymi operacjami – skomentował Joan Laporta.

- Wierzymy w strategię Joana Laporty i FC Barcelony. Jesteśmy dumni, że jeden z najbardziej nagradzanych klubów piłkarskich wybrał nas na wspólnika i dostawcę rozwiązań kapitałowych. Nasz zespół ma nadzieję stworzyć długofalową współpracę, dając elastyczny kapitał i bogate doświadczenie w sektorze sportowym, by wesprzeć Barçę w wzmacnianiu jej organizacji i osiąganiu strategicznych celów – tak umowę opisał współzałożyciel Sixth Street Alan Waxman.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dobra, myślałem że rozumiem te dźwignie po ostatnich artykułach, ale ostatnio pojawiła się informacja że potrzebujemy jeszcze 450 mln do rejestracji nowych zawodników. Wcześniej myślałem że potrzebujemy te ponad 600 mln w tym sezonie bo taką mamy stratę. Teraz dostajemy 200 mln i wychodzimy z zyskiem. O co więc kaman? Jeżeli zakończyliśmy sezon na + to znika zasada 1/4 prawda? Skąd więc ta reszta potrzebnej kasy?

@kejdzi https://www.fcbarca.com/105476-co-musi-sie-stac-by-barcelona-spelnila-wymogi-finansowego-fair-play.html

Przeczytaj sobie, jeśli nie czytałeś. Tam plus minus wszystko - tak mi się wydaje - dość jasno przedstawiłem.

@blazeq dalej nic nie jasne bo piszecie tam że sprzedaż za 500mln a tu news że dostaniemy 200

@Deraxium Zdaje sie sa 2 dzwignie z praw tv i z udziałów w klubie z akcji.

@Deraxium Bo na razie sprzedali tylko 10%. A docelowo mają sprzedać 25%.

@blazeq no czyli mamy 30 czerwca, jutro lipiec a 200 baniek tylko wpadło to jak teraz stoimy jak do konca czerwca mielismy te 500 miec zeby bylo git ?

@Deraxium W tekście napisałem, że być może LaLiga będzie bardziej elastyczna. Możliwe, że nawet zmieni okres do 31 lipca. Szczerze mówiąc nie wiem, ponieważ do tej pory były określone regulacje z okresem rozliczenia od 1 lipca do 30 czerwca i tak Barcelona się sprawozdawała w zakresie FFP. Natomiast przed tym okienkiem w mediach pojawiły się informacje, że Barcelona ma czas jeszcze w lipcu oraz że podstawowa zasada to będzie 1/3, a nie 1/4 w przypadku przekroczenia limitu.

Do momentu, w którym LaLiga nie poda szczegółów, to trudno prorokować. Wszystko wskazuje jednak, że w jakiś sposób przychody lipcowe będą się liczyć.
« Powrót do wszystkich komentarzy