Sport: Czy Rafa Márquez pójdzie drogą Pepa Guardioli i Luisa Enrique?

Mateusz Doniec

29 czerwca 2022, 20:30

Sport

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Zdaniem dziennika Sport wybór Rafy Márqueza na nowego trenera drużyny Barçy Atlétic nie jest przypadkowy. W tej chwili Meksykanin jest niewiadomą, ale Joan Laporta jest przekonany, że trafi w dziesiątkę, tak jak udało się to w swoim czasie z Pepem Guardiolą i Luisem Enrique. Prezydent już od dawna myślał o Márquezie, ale musiał poczekać na uregulowanie pewnych formalności prawnych.

Pep Guardiola zdobył z Barçą wszystko, co mógł, a Luis Enrique wygrał z Barceloną ostatnią Ligę Mistrzów w 2015 roku. Obaj są legendami ławki trenerskiej, ale oni również musieli zaczynać od zera, mając wsparcie prezydenta, który nie wahał się przydzielić ich do drużyny rezerw, aby mogli rozwijać swoje piłkarskie pomysły. Byli oni gwiazdami Barcelony na boisku i mieli bardzo wyrazistą osobowość. Każdy z nich miał swój własny styl, a jednocześnie wykazywali się zdolnościami przywódczymi. Podobnie ma być w przypadku Márqueza. O Meksykaninie koledzy z drużyny mówili, że jego opinie były zawsze cenione w szatni.

Pep Guardiola pracował tylko rok z drużyną rezerw, którą przejął w 2007 roku, gdy ta grała w Tercera División i awansował z nią do Segunda B. Guardiola zaufał młodym zawodnikom takim jak Sergio Busquets i Pedro, którzy później byli niezwykle ważni w pierwszej drużynie. Luis Enrique spędził trzy sezony jako trener Barçy B. Był pierwszym wyborem do drużyny rezerw, gdy Guardiola awansował do pierwszego zespołu. W drugim sezonie awansował do Segunda División A, a w ostatnim osiągnął historyczne trzecie miejsce w drugiej lidze.

Rafa Márquez będzie teraz próbował pójść w ich ślady. 43-latek trafi do Barçy Atlétic z nieco większym doświadczeniem niż wspomniani trenerzy. Dwa sezony temu Meksykanin przepracował pięć miesięcy w zespole Cadete A klubu RSD Alcalá oraz rok w roli asystenta trenera pierwszej drużyny Alcali w Tercera División. Ci, którzy towarzyszyli mu w tej przygodzie, podkreślają, że od pierwszego dnia miał jasne pomysły i filozofię zgodną z wartościami Barçy. Rafa Márquez jest miłośnikiem systemu 4-3-3, gry pozycyjnej i szeroko ustawionych skrzydeł, co teraz bardzo chce odzyskać Xavi, który ma do Meksykanina pełne zaufanie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

ehhh i ani słowa o DNA :(
konto usunięte

Za 5 lat bombazoo na ławce trenersjiej

Marquez to moim zdaniem jeden z najinteligetniejszych obrońców jakich mieliśmy , nie miał może wybitnej szybkośći , siły czy warunków ale ustawiał sie genialnie i z piłką przy nodze również robił mega robotę , tęsknie za tego typu obroncami dzisiaj

Marquez te jego długie podania... :) Świetny piłkarz i mam nadzieję że będzie też tak samo świetnym trenerem

Rafa to jeden z moich ulubionych piłkarzy Barcelony w historii, powodzenia!

Piękna sprawa choć do Sergiego też mam sentyment ale Rafę uwielbiam