Elena Fort w swoim przemówieniu skupiła się na znaczeniu projektu dla przyszłości FC Barcelony i podkreśliła cel, jakim jest uczynienie stadionu wzorcem pod względem technologii, dostępności, zrównoważonego rozwoju i powiązania z miastem.
Zrównoważony rozwój stał się DNA stadionu, a wraz z nowym projektem przebudowy wprowadzono szereg udoskonaleń, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając ślad węglowy, promując gospodarkę cyrkulacyjną i zwiększając bioróżnorodność na obszarze projektu Espai Barca. Wśród wprowadzonych ulepszeń znajduje się zobowiązanie do promowania zrównoważonej komunikacji, co ułatwi dotarcie na stadion środkami transportu publicznego i będzie sprzyjać pojazdom elektrycznym, ponieważ aż 60% miejsc parkingowych zostanie zelektryfikowanych, w tym miejsca przeznaczone dla rowerów i innych pojazdów.
Wedle tej misji promowana będzie też oszczędność energii i efektywność energetyczna poprzez zainstalowanie na nowym dachu paneli fotowoltaicznych o powierzchni 18 000 m2, które wygenerują energię elektryczną odpowiadającą około 600 domom, a także poprzez wykorzystanie zielonej energii zgromadzonej w podziemiach w celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej i chłodniczej. Ponadto zostanie zainstalowany system geotermalny oraz system ogrzewania i chłodzenia lokalnego, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii o 30%, a woda deszczowa zbierana z dachu będzie ponownie wykorzystywana, co umożliwi nawadnianie roślinności na terenie przyszłego kampusu 10 razy w roku. Jeśli chodzi o bioróżnorodność, już teraz prowadzona jest ochrona rodzimej fauny, a powierzchnia lasów na terenie kampusu została zwiększona w projekcie o 15%.
W kwestii technologii, nowe Camp Nou będzie wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak ekran 360º wewnątrz "misy", który zapewni widowni nowe doznania. Ulepszony zostanie również system bezpieczeństwa i kontroli dostępu do pojazdów, a także maksymalnie wykorzystane zostaną możliwości oferowane przez łączność 5G.
Elena Fort:
- Dla Klubu to zaszczyt i wyzwanie, że mamy w rękach to przełomowe dzieło. Mamy projekt dla miasta, projekt dla całego kraju, który wykracza daleko poza nasze obiekty. Istnieją zasady i wartości, których nie możemy pominąć.
- Odziedziczyliśmy projekt, nad którym już pracowano, i uznaliśmy, że jest w nim wiele rzeczy, które chcielibyśmy zmienić z naszego punktu widzenia. Wraz z architektami zaproponowaliśmy ponowne przeanalizowanie projektu i sprawdzenie, gdzie można go ulepszyć. Znaleźliśmy wiele rozwiązań, zarówno wewnętrznych, związanych z konstrukcją, jak i dotyczących samego projektu oraz jego asymilacji i powiązania z miastem.
- Lubię mówić, że będzie to najlepszy stadion na świecie, ponieważ będzie się znajdował w najlepszym mieście na świecie, a my jeszcze bardziej wyeksponujemy Barcelonę na świecie, aby ludzie nas odwiedzali i abyśmy byli punktem odniesienia w podstawowych kwestiach, takich jak technologia, dostępność, zrównoważony rozwój i związek z miastem".
- Minęło niecałe 100 lat, odkąd Barça przeniosła się na Les Corts. Zaczynaliśmy od stadionu, który w tamtym czasie był pionierem w wielu kwestiach, a teraz stworzymy stadion, który będzie punktem odniesienia dla całego świata.
Komentarze (2)