Elena Fort zaprezentowała architektom ostatnie poprawki w projekcie Espai Barca

Mateusz Doniec

23 czerwca 2022, 16:00

FCBarcelona.es

2 komentarze

Fot. Getty Images

  • Wiceprezydent FC Barcelony ds. instytucjonalnych i rzecznik zarządu klubu Elena Fort zaprezentowała wczoraj członkom Stowarzyszenia Architektów Katalonii (COAC) poprawki do projektu nowego Camp Nou
  • Na spotkaniu obecni byli dziekan COAC Guim Costa i Calsamiglia oraz przedstawiciele biur architektonicznych IDOM, b720 i Nikken Sekkei, którzy wchodzą w skład zespołu projektowego nowego Camp Nou
  • Projekt nowego stadionu ma być punktem odniesienia w kwestii technologii i ekologii

Elena Fort w swoim przemówieniu skupiła się na znaczeniu projektu dla przyszłości FC Barcelony i podkreśliła cel, jakim jest uczynienie stadionu wzorcem pod względem technologii, dostępności, zrównoważonego rozwoju i powiązania z miastem.

Zrównoważony rozwój stał się DNA stadionu, a wraz z nowym projektem przebudowy wprowadzono szereg udoskonaleń, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając ślad węglowy, promując gospodarkę cyrkulacyjną i zwiększając bioróżnorodność na obszarze projektu Espai Barca. Wśród wprowadzonych ulepszeń znajduje się zobowiązanie do promowania zrównoważonej komunikacji, co ułatwi dotarcie na stadion środkami transportu publicznego i będzie sprzyjać pojazdom elektrycznym, ponieważ aż 60% miejsc parkingowych zostanie zelektryfikowanych, w tym miejsca przeznaczone dla rowerów i innych pojazdów.

Wedle tej misji promowana będzie też oszczędność energii i efektywność energetyczna poprzez zainstalowanie na nowym dachu paneli fotowoltaicznych o powierzchni 18 000 m2, które wygenerują energię elektryczną odpowiadającą około 600 domom, a także poprzez wykorzystanie zielonej energii zgromadzonej w podziemiach w celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej i chłodniczej. Ponadto zostanie zainstalowany system geotermalny oraz system ogrzewania i chłodzenia lokalnego, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii o 30%, a woda deszczowa zbierana z dachu będzie ponownie wykorzystywana, co umożliwi nawadnianie roślinności na terenie przyszłego kampusu 10 razy w roku. Jeśli chodzi o bioróżnorodność, już teraz prowadzona jest ochrona rodzimej fauny, a powierzchnia lasów na terenie kampusu została zwiększona w projekcie o 15%.

W kwestii technologii, nowe Camp Nou będzie wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak ekran 360º wewnątrz "misy", który zapewni widowni nowe doznania. Ulepszony zostanie również system bezpieczeństwa i kontroli dostępu do pojazdów, a także maksymalnie wykorzystane zostaną możliwości oferowane przez łączność 5G.

Elena Fort:

- Dla Klubu to zaszczyt i wyzwanie, że mamy w rękach to przełomowe dzieło. Mamy projekt dla miasta, projekt dla całego kraju, który wykracza daleko poza nasze obiekty. Istnieją zasady i wartości, których nie możemy pominąć.

- Odziedziczyliśmy projekt, nad którym już pracowano, i uznaliśmy, że jest w nim wiele rzeczy, które chcielibyśmy zmienić z naszego punktu widzenia. Wraz z architektami zaproponowaliśmy ponowne przeanalizowanie projektu i sprawdzenie, gdzie można go ulepszyć. Znaleźliśmy wiele rozwiązań, zarówno wewnętrznych, związanych z konstrukcją, jak i dotyczących samego projektu oraz jego asymilacji i powiązania z miastem.

- Lubię mówić, że będzie to najlepszy stadion na świecie, ponieważ będzie się znajdował w najlepszym mieście na świecie, a my jeszcze bardziej wyeksponujemy Barcelonę na świecie, aby ludzie nas odwiedzali i abyśmy byli punktem odniesienia w podstawowych kwestiach, takich jak technologia, dostępność, zrównoważony rozwój i związek z miastem".

- Minęło niecałe 100 lat, odkąd Barça przeniosła się na Les Corts. Zaczynaliśmy od stadionu, który w tamtym czasie był pionierem w wielu kwestiach, a teraz stworzymy stadion, który będzie punktem odniesienia dla całego świata.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dobrze ze udało mi się być na obecnym Camp Nou to teraz czekać tylko aż zostanie ukończona jego przebudowa i oby ponowne odwiedziny podczas jakiegoś meczu ;D
@korni20 Też byłem i nie mogę się doczekać zmian-obym dożył!
« Powrót do wszystkich komentarzy