Jak Barcelona radziła sobie do tej pory na stadionie olimpijskim Montjuïc?

Dariusz Maruszczak

22 czerwca 2022, 16:30

Sport

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Duma Katalonii kilkakrotnie w swojej historii grała na Estadi Olimpic Lluis Companys, z różnych powodów. Po raz pierwszy wystąpiła na obiekcie znajdującym się na wzgórzu Montjuïc 26 maja 1929 roku, kilka dni po oficjalnej inauguracji stadionu, podczas której drużyna Katalonii pokonała Bolton Wanderers 4:0, a pierwszego gola strzelił legendarny zawodnik Blaugrany Josep Samitier. Przeciwnikiem Barcelony było Atlético w rywalizacji ligowej, a spotkanie zostało tam przeniesione ze względu na zorganizowanie w mieście Wystawy Światowej. W tym samym sezonie Barça zagrała na Montjuïc także jako gość, w pojedynkach z drużyną o nazwie Europa, a także z Espanyolem. Obie konfrontacje odbywające się w czerwcu 1929 roku zakończyły się remisem 1:1.

Być może najważniejszym meczem Barcelony na tym stadionie był finał Copa del Generalisimo (ówczesna nazwa Pucharu Króla) w 1957 roku. Doszło wówczas do rywalizacji w derbach Katalonii, ponieważ Barça mierzyła się z Espanyolem i wygrała 1:0 po trafieniu Francisco Sampedro. Już po gruntownej przebudowie obiektu w 1989 roku doszło na Montjuïc do dwóch turniejów o Puchar Gampera ze względu na zły stan murawy na Camp Nou. Najpierw w sezonie 1990/1991 Barcelona pokonała Spartak i w późniejszym finale Anderlecht (3:1), a w drugim ze starć gole strzelali Koeman, Begiristain i Stoiczkow. Później w rozgrywkach 1996/1997 Katalończycy wygrali z San Lorenzo 2:0 (po bramkach Giovanniego i Pizziego) i z Interem 2:1 (po trafieniach Guardioli i Pizziego), gdy obiekt miał już oficjalną nazwę Stadionu Olimpijskiego po tym, jak odbyły się tam igrzyska w 1992 roku.

Stadion dalej powszechnie nazywano jednak Montjuïc, a Barcelona rozegrała tam pierwszy mecz z Atlético w Superpucharze Hiszpanii 1996/1997. Obiekt przyniósł szczęście Katalończykom, którzy wygrali 5:2 po dublecie Ronaldo Nazario, a także trafieniach Giovanniego, Pizziego i De la Peñi. Barça w rewanżu przegrała (1:3), ale utrzymała przewagę i sięgnęła po trofeum. Stadion Olimpijski upodobał sobie zwłaszcza Ronaldo, który w pierwszej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów 1996/1997 znowu zdobył dwie bramki w spotkaniu wygranym przez Barcelonę 2:0. Był to dobry początek rozgrywek, w których Blaugrana ostatecznie sięgnęła po trofeum. Co ciekawe, w kolejnych rozgrywkach na tym obiekcie zaczął grać Espanyol, co miało miejsce aż do kampanii 2008/2009. W sezonie 2023/2024 to Barça będzie miała okazję odnosić kolejne sukcesy na Montjuïc.

REKLAMA

Poleć artykuł