Òscar García: Lewandowski? Projekt sportowy nie zależy od jednego transferu

Julia Cicha

20 czerwca 2022, 10:11

Sport

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Były piłkarz i trener juvenilu Barcelony Oscar García udzielił wywiadu dziennikowi Sport. Aktualny szkoleniowiec Stade de Reims ocenił miniony sezon w wykonaniu Katalończyków oraz skomentował postawę niektórych piłkarzy.

Jak oceniasz sytuację klubu?

Jest skomplikowana przez wszystkie problemy finansowe, ale Barça to wielki, wyjątkowy klub i jestem pewny, że znajdzie drogę do pokonania trudności i rywalizowania na odpowiednim poziomie.

Bardzo dobrze znasz Xaviego. Uda mu się zbudować drużynę mogącą rywalizować?

Wszędzie zależy się nieco od poziomu kadry, ale jestem pewny, że ten zespół będzie rywalizował. Robił to już momentami w minionym sezonie, a do tego ma wielu wychowanków, którzy zrobili krok naprzód, tak jak wiele razy w przeszłości.

Xavi jest idealnym trenerem dla Barçy?

Niewielu zna klub lepiej od niego. Barça jest wyjątkowa, znajomość jej, otoczenia, piłkarzy… to bardzo wartościowe.

Obaj jesteście cruyffistami.

Nie da się tego uniknąć, gdy spędziło się w Barcelonie tyle lat. Ja zostałem trenerem dzięki Johanowi i choć piłka bardzo się zmieniła, to on postawił fundamenty, które wciąż są dla mnie podstawą przy podejmowaniu decyzji.

Kolejny twój przyjaciel, Jordi Cruyff, pracuje w dyrekcji sportowej. Opowiadał ci, jak trudno jest o transfery przy niewielkich zasobach i z limitem płac Tebasa?

On jest bardzo dumny z możliwości pomagania Barcelonie, jestem przekonany, że jego wiedza bardzo pomoże odwrócić sytuację. Ma duże doświadczenie w zarządzaniu, w różnych obszarach i klubach. Na pewno to mu pomaga.

Trenowałeś juvenil Barçy. Gavi wciąż jest teoretycznie w tej kategorii wiekowej, a gra już w dorosłej reprezentacji i w wyjściowej jedenastce Barcelony. Czy to już rzeczywistość czy wciąż projekt? Trzeba zachować spokój?

Gracz, który gra w reprezentacji i Barcelonie od pierwszej minuty, to już rzeczywistość. Gavi ma wystarczający charakter, mimo jego wieku, choć trzeba spokojnie towarzyszyć mu w tym procesie. Kiedy stawia się na tak młodych zawodników trzeba być przygotowanym także na nieco gorsze momenty, podtrzymać zaufanie i pomóc w dalszym rozwoju.

Czy to dobry moment na korzystanie ze szkółki?

Moment zawsze jest dobry, szczególnie w Barcelonie. To prawda, że w trudnych chwilach i w skomplikowanej sytuacji rynkowej La Masia jest bezcennym aktywem.

Wierzysz, że Ansu Fati pomoże drużynie w kwestii strzelania goli?

Gdy był w formie i zdrowy, zawsze to robił, jego umiejętności nie podlegają wątpliwości, ponieważ pokazał, że jest graczem, który potrzebuje bardzo niewiele do zdobycia bramki.

Czy Lewandowski może być decydującym czynnikiem dla projektu sportowego Barçy?

Zawodnicy na tym poziomie przydają się w każdym projekcie, ale Barça ma więcej narzędzi, by iść naprzód. Ma dobrych piłkarzy w kadrze i wielu wychowanków pukających do drzwi, trenera, który zna klub, i grę, z którą klub się identyfikuje… Nie sądzę, by było to zależne tylko od jednego transferu.

Uciekła ci możliwość poprowadzenia drużyny rezerw. Pewnego dnia możesz wrócić?

Barça to mój dom, wszyscy to wiedzą, ale ma wspaniałego trenera, a w piłce nie da się myśleć długoterminowo. Jeśli kiedyś pojawi się taka możliwość i będzie to odpowiedni moment, oczywiste jest, że dla każdego culé byłoby to niesamowite. Teraz o tym nie myślę, chcę być coraz lepszy i zbierać doświadczenia.

Jak oceniasz pierwszy sezon Messiego w lidze francuskiej?

Jego statystyki mówią o nim bardzo dobrze, biorąc pod uwagę kontekst. Z kolegami w Barcelonie grał na pamięć, pierwszy sezon można uznać za adaptację, nowy początek, a on i tak jest w stanie zrobić na boisku wszystko.

W drugim sezonie jego statystyki będą lepsze?

Jestem przekonany, że w miarę adaptacji będzie coraz lepszy i zobaczymy Messiego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Lubię Oscara Garcię za to kim jest, co robi i jak bardzo dobrze pracuje dla Juvenilu. W tym wywiadzie przemyca bardzo ciekawą treść, która jest zgodna z moimi poglądami którymi dzielę się na forum - zakup Lewandowskiego właściwie nie zmienia niczego. Różnicę by robiło 5 odpowiedników Lewandowskich na różnych pozycjach.
La Masia to dobro z którego powinna Barcelona korzystać szczególnie w czasach finansowych problemów, a rośnie nam świetne pokolenie dwóch roczników, które lada dzień będzie pukało do pierwszego zespołu. Idąc za przykładem Gaviego co sezon przynajmniej jeden najbardziej utalentowany zawodnik powinien trafiać do pierwszego zespołu i dostawać szanse - nie ma nic lepszego niż produkcja własnych gwiazd.

@JarekS Jarku - "będzie pukało do pierwszego zespołu"...tylko, jakiej drużyny, FCB? Niestety, młodzi lubią "uciekać" od nas z takich czy innych powodów (lub inaczej - nie potrafimy ich zatrzymać).
Dalej - "co sezon przynajmniej jeden najbardziej utalentowany zawodnik powinien trafiać do pierwszego zespołu i dostawać szanse" - tutaj dwa słowa klucz: "powinien" oraz "dostawać szansę".
Tak jak Ty, mam nadzieję!
Pozdro,
K.

@JarekS Pytanie czy Xavi się przełamie i przede wszystkim czy bedzię potrafił te diamenty oszlifować

@kinioo i @ViscaelBarca2007 nie da się ukryć że talentów mamy naprawdę świetnych, ale prawdą jest też, że wielu z nich ucieknie latem bo nie będą widzieli perspektyw dla siebie w Barcelonie.
W tym przypadku najwięcej zależy od Xaviego - nie mamy namacalnych przykładów radzenia sobie z młodymi zawodnikami, których wynalazł lub zbudował od nowa. Wiele wskazuje że bardzo liczy na wspieranie rozwoju poprzez doświadczonych zawodników - Pique pomaga ogarnąć obrońców, Busi ogarnia pomocników, Auba/Depay atakujących. W dużym uproszczeniu Xavi daje nam koncepcję gry, ale mam wrażenie że to doświadczeni zawodnicy odpowiadają za korygowanie ustawień i poprawę gry młodzieży. Dla wielu ludzi może to być normalne, ale z mojego doświadczenia wiem że młodzi zawodnicy aby się rozwijać potrzebują zdecydowanie więcej. To jedna z głównych kwestii która mnie męczy w myśleniu o przyszłości naszej kadry, szczególnie widząc ostatnie mecze sezonu i skrajnie wielki upór przed stawianiem na zawodników z rezerw.
« Powrót do wszystkich komentarzy