Sport: Porównanie statystyczne Christensena i Rüdigera

Dariusz Maruszczak

10 czerwca 2022, 09:40

Sport

22 komentarze

Fot. Getty Images

  • Andreas Christensen i Antonio Rüdiger w ostatnim sezonie grali razem w Chelsea, a w kolejnych rozgrywkach mogą rywalizować ze sobą w barwach Barcelony i Realu
  • Dziennik Sport porównał tych dwóch graczy za pomocą platformy statystycznej
  • Okazuje się, że Duńczyk ma lepsze wyniki w zakresie gry w defensywie

Rüdiger jest już oficjalnie piłkarzem Realu Madryt, a na potwierdzenie przejścia Christensena do Barcelony trzeba będzie jeszcze poczekać ze względu na sytuację finansową klubu. Media nie mają jednak wątpliwości, że Duńczyk jest już po słowie z Blaugraną. Dlatego też warto przedstawić, jak prezentowali się w poprzednim sezonie obaj gracze, którzy mogą stanąć naprzeciwko siebie w El Clásico. Sport w tym celu skorzystał z platformy Comparisonator.

Ogólne dane na podstawie udanych i błędnych zagrań w Premier League w przeliczeniu na 90 minut wskazują, że wyższą notę łączną uzyskał Christensen (416,66), dość wyraźnie wyprzedzając Rüdigera (374,61). Co wydaje się najistotniejsze, Duńczyk dystansuje swojego kolegę pod względem statystyk w defensywie (142 do 45,73).  26-latek ma więcej odbiorów, odbiorów na połowie rywala, przechwytów, akcji defensywnych, akcji defensywnych zakończonych sukcesem oraz zaliczył mniej strat. W kategoriach przedstawionych przez Comparisonator Rüdiger jest lepszy tylko pod względem liczby utraconych piłek na swojej połowie oraz strat w tym obszarze, po których rywal oddał strzał w mniej niż 20 sekund.

  Christensen Rüdiger
Odbiory 8,94 5.7
Odbiory na połowie rywala 1,17 0.85
Przechwyty 6,28 4.51
Straty 2,22 3,63
Straty na własnej połowie 1,06 1,02
Straty ze strzałem rywala 0,67 0,66
Akcje defensywne 18 14,25
Akcje defensywne zakończone sukcesem 14,44 11,5

Rüdiger prezentuje się lepiej według danych Comparisonator w zakresie działań ofensywnych (256,15 do 220,53). Niemiec miał więcej strzałów, prób dryblingu, akcji w ataku czy oczekiwanych goli, podczas gdy Christensen był skuteczniejszy w dryblingu i zaliczył większą liczbę podań prowadzących do strzału. Rüdiger miał też dwa gole i trzy asysty w poprzednim sezonie, a Duńczyk nie zapisał się w tych statystykach. Nieoczekiwanie to Niemiec uzyskał wyższą notę w zakresie podań (47,38 do 22,69). Christensen zaliczył ich więcej, ale to 29-latek częściej dostawał piłkę i dystansuje swojego partnera w zakresie kluczowych i długich zagrań, a także tych zanotowanych w strefie ofensywnej.

Najbardziej wyrównana jest statystyka pojedynków. Christensen wygrywa ich więcej w defensywie, także starć w powietrzu. Z kolei Rüdiger jest w tym zakresie lepszy w fazie ofensywnej. W ogólnym rozrachunku to jednak Duńczyk ma nieznaczną przewagę nad swoim kolegą (31,44 do 25,35).

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich statystyk, należy podejść do przedstawionych danych z odrobiną dystansu, zwłaszcza że sztywne kategorie nie obejmują każdego aspektu gry. To właśnie Rüdiger miał niekwestionowane miejsce w składzie Chelsea i zbierał lepsze recenzje za swoje występy, a w efekcie mógł liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie w Realu Madryt. Sport pisze o 9 milionach euro netto + 8 milionach za podpisanie umowy. Christensen w Barcelonie ma zaś otrzymać 5 milionów euro. Niemiec w Premier League rozegrał 34 mecze (3036 minut na boisku), a Duńczyk nie zawsze mógł liczyć na miejsce w składzie, zaliczając 19 występów (1494 minuty). W przypadku Rüdigera próbka jest więc większa, a we wszystkich rozgrywkach 29-latek spędził na murawie niemal dwa razy tyle czasu co Christensen (5016 do 2583 minut). Nie na darmo nowy gracz Realu został wybrany do najlepszej jedenastki sezonu Premier League.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

obawiam się że Christiansen ma tak samo zajebiście silną psychikę jak Jarek PsiKuta bez S z "Chłopaki nie płaczą"
« Powrót do wszystkich komentarzy