Barça rozważa ponowne obniżki pensji wśród piłkarzy, którzy mogą jednak nie chcieć po raz kolejny pomagać w ten sposób klubowi. Mundo Deportivo sprawdziło, czy klub może zrobić to bez ich zgody.
Według katalońskiego dziennika, Barcelona może obniżyć pensje zawodników nawet jeśli oni się na to nie zgodzą. Firmy muszą wypłacać pracownikom wynagrodzenie uzgodnione w umowie o pracę i zawsze przestrzegać minimów określonych w układach zbiorowych dla zajmowanego stanowiska, ale czasami pracodawcy chcą lub muszą zmniejszyć koszty poprzez zmniejszenie wynagrodzenia. Z przyczyn ekonomicznych, technicznych, organizacyjnych lub produkcyjnych wynagrodzenie może zostać obniżone poprzez istotną zmianę warunków pracy, uregulowaną w art. 41 Statutu Pracownika. Tego typu zmiany są ostateczne i w zależności od liczby pracowników, których one dotyczą, działanie będzie miało charakter indywidualny lub zbiorowy, przy czym sposób przeprowadzenia modyfikacji będzie w każdym przypadku inny.
Artykuł 41 Statutu Pracownika:
Firma może wyrazić zgodę na istotne zmiany warunków pracy, jeżeli istnieją uzasadnione przyczyny ekonomiczne, techniczne, organizacyjne lub produkcyjne. Za takie będą uważane te, które są związane z konkurencyjnością, produktywnością lub organizacją techniczną lub organizacją pracy w firmie.
Będą one uważane za istotne modyfikacje warunków pracy, m.in. mające wpływ na następujące kwestie:
a) dzień pracy.
b) harmonogram i rozkład czasu pracy.
c) reżim pracy zmianowej.
d) system wynagradzania i wysokość wynagrodzenia.
Modyfikacja, która w okresie dziewięćdziesięciu dni wpływa co najmniej na:
a) dziesięciu pracowników, w firmach zatrudniających mniej niż stu pracowników.
b) dziesięć procent pracowników w firmach, które zatrudniają od stu do trzystu pracowników.
c) trzydziestu pracowników w firmach zatrudniających powyżej trzystu pracowników.Za modyfikację indywidualną uznaje się modyfikację, która w ustalonym okresie referencyjnym nie osiąga progów wskazanych dla modyfikacji zbiorczych.
Biorąc pod uwagę tę jednostronną decyzję firmy, dla pracowników mogą istnieć trzy różne scenariusze. W takim przypadku pracownicy mogą podjąć następujące decyzje:
a) zaakceptować modyfikację,
b) odrzucić modyfikację i zaskarżyć ją do Sądu Socjalnego,
c) odrzucić ją i zerwać umowę z prawem do otrzymania odszkodowania.
Jeśli piłkarze wybraliby trzecią opcję, wtedy zostaliby wolnymi agentami i mogli przejść za darmo do innego klubu.
Komentarze (27)
Albo zbiórkę na siepomaga ;)
A serio też się zastanawiam czemu jeszcze nie wymyślili jakiejś kampanii i np. sprzedaży koszulek w celu ratowania klubu. Przy zasięgu Barcelony na całym świecie trochę milionów udałoby się uzbierać przy wartości dodanej dla wpłacających.
Zrób jeszcze raz kalkulację.
Koszulki jak podał kolega wyżej są przykładem. Jesteśmy w takiej sytuacji, że powinni pomyśleć o takich jałmużnach, skoro szykuje się kolejna runda błagania piłkarzy o obniżkę pensji.
Kluby dostają w granicach 10-15% od sprzedaży koszulek. Chyba czas wypuścić edycję limitowaną koszulek po 1000 euro, aby łatać dziurę finansową. Super pomysł. Sam bym kupił. ;D
Do najświeższego postu naszego biznesmena: szkoda, że jeszcze nikt nie wpadł na to, że można sprzedawać rzeczy z herbem klubu. Odkryłeś właśnie Amerykę. xD
Żeby podpisać Lewego trzeba wyczarować jakieś 150 mln więc żadne koszulki mocze, zbiórki nie rozwiążą problemów Barcelony.
Jak zawsze znajdzie się ktoś kto zna proste sposoby na trudne problemy i jeszcze ludzi od debili wyzywa, to się nazywa mieć klasę.
Tzn wyprodukowane przez kogo? Nike? Zrezygnują ze swojej kasy? A może wyprodukuje ktoś inny i Nike się zgodzi?
Wiele znaków xD
I jeszcze wyzywasz kolegów, którzy przedstawiają rzeczowe komentarze od debili.