Kluczowe aspekty meczu Barcelony z Realem Sociedad według La Vanguardii

Dariusz Maruszczak

21 kwietnia 2022, 16:30

La Vanguardia

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Alex Delmas z dziennika La Vanguardia przedstawił kluczowe jego zdaniem aspekty dzisiejszego meczu z Realem Sociedad. Katalończycy muszą podnieść się po ostatnich porażkach i uważać na wertykalną grę gospodarzy.

Odcięcie się od złej serii

Pierwszym celem będzie bezzwłoczne odcięcie się od złej serii w zakresie gry i rezultatów. Wzloty i upadki są czymś normalnym w trakcie sezonu, a najważniejsze jest to, żeby gorsze okresy były jak najkrótsze. Nie ma do tego innej drogi niż trzymanie się koncepcji gry z większym przekonaniem niż kiedykolwiek. Kluczowe jest to, żeby drużyna pokazała swoją pewność co do zaprojektowanego planu na mecz i wybiegła na boisko z dużo większą intensywnością niż w ostatnich pojedynkach. Xavi prawdopodobnie wprowadzi pewne zmiany w składzie, w którym mogą znaleźć się Araujo, Alves czy Piqué, ale nie można też wykluczyć obecności Nico czy Adamy.

Wydostanie się spod krycia

Real Sociedad to jeden z najlepiej pressujących zespołów w LaLidze - przede wszystkim na początku obu części gry i na własnym stadionie. Przy wyprowadzaniu piłki przez Barcelonę gospodarze będą kryć jej piłkarzy indywidualnie. Dlatego kluczowa będzie umiejętność wydostawania się spod pressingu w dwóch aspektach. Pierwszy, kolektywny, wiąże się z wykorzystaniem długości boiska, dobrym odczytywaniem ruchów swoich partnerów i rywala oraz z wdrożeniem ataku pozycyjnego. Drugi polega na zdolnościach indywidualnych obrońców i pomocników, aby dzięki odwadze i umiejętnościom wydostawali się spod krycia.

Szukanie wolnego miejsca przez skrzydłowych

Imanol Alguacil ma swoją koncepcję opartą na odwadze, bezpośredniej grze i aktywności w ataku. Jego drużyna jest przyzwyczajona do ustawiania się wysoko, co powoduje pozostawianie miejsca za plecami obrońców. Barça musi to wykorzystać, zwłaszcza w przypadku skrzydłowych, którzy są najszybsi w zespole i mogą mieć dużo przestrzeni do ataku nie tylko w kontratakach. Mogą też zastosować zejście do środka, ponieważ obszar centralny jest najbardziej wrażliwy dla Realu Sociedad.

Uwaga na wertykalną grę

Jedną z decydujących kwestii jest to, jak defensywa Barcelony będzie bronić się przed głównym elementem gry ofensywnej Realu - stałym atakowaniem wolnych przestrzeni. Txuri-Urdin grają bardzo wertykalnie i wykazują się w takich akcjach śmiałością. Stale wykorzystują wewnętrzne i zewnętrzne korytarze do pionowych podań lub też ofensywnych wejść pomocników. Dlatego ważne będzie, żeby defensorzy Blaugrany byli bardzo skupieni i potrafili zabezpieczać wolną przestrzeń. Przeciwko Realowi nie można tracić czujności, ponieważ dwa dokładne i szybkie podania mogą stworzyć okazję na gola.

Isak i Mikel Merino

W zespole o takiej jakości indywidualnej jak Real Sociedad zagrożenie można stwarzać różnymi drogami. Wyróżnia się Isak, który ze względu na swoją charakterystykę i rodzaj meczu może wyrządzić duże szkody, ponieważ jest groźny, gdy ma dużo miejsca. Nie zawsze w sposób bezpośredni, ponieważ 5 goli to słaby wynik jak na napastnika, ale pośrednio poprzez dobre poruszanie się i generowanie gry partnerom. W zespole Realu Isak oddaje najwięcej strzałów (2,3 na mecz). Ze względu na całokształt trzeba wspomnieć o Mikelu Merino. W swojej drużynie ma najwięcej interwencji na spotkanie (49,9) i jest jednym z najlepszych piłkarzy w lidze pod względem wysokiego pressingu. Stale odbiera piłki, generując szybkie przejście z obrony do ataku.

REKLAMA

Poleć artykuł