Podsumowanie występów piłkarzy Barcelony podczas marcowej przerwy reprezentacyjnej

31 marca 2022, 10:30

FCBarcelona.es

Brak komentarzy

Dobiegła końca marcowa przerwa reprezentacyjna, podczas której 14 piłkarzy Barcelony wzięło udział w zgrupowaniach swoich drużyn narodowych. Warto więc podsumować występy graczy Blaugrany, która może wysłać do Kataru rekordową liczbę przedstawicieli.

Jordi Alba (85 minut gry)

Lewy obrońca wystąpił w obu spotkaniach towarzyskich Hiszpanii, choć w pierwszym starciu z Albanią (2:1) wszedł tylko z ławki na 26 minut przed końcem, a w drugiej konfrontacji z Islandią (5:0) grał do 59. minuty. Jordi Alba przejmował w tych pojedynkach opaskę kapitańską, a w obu zaliczył po asyście. Żaden obrońca w całej historii La Rojy nie ma na koncie więcej podań przy bramkach niż 33-latek (18).

Éric García (90 minut)

Stoper rozegrał pełny mecz z Albanią, ale w starciu z Islandią nie pojawił się na boisku. Luis Enrique podkreślał, że nie zamierza za bardzo obciążać swoich zawodników w kontekście wymagającego sezonu, i przyznał, że chce rozdzielić im minuty gry.

Gavi (85 minut)

Pomocnik wystąpił od pierwszej minuty w spotkaniu z Albanią (64 minuty), a później wszedł z ławki w 69. minucie konfrontacji z Islandią.

Pedri (99 minut)

Kanaryjczyk wrócił do reprezentacji po długiej przerwie spowodowanej kontuzją i od razu rozegrał pełny pojedynek z Albanią. Z kolei w drugim starciu towarzyskim wszedł z ławki. Zgrupowanie pokazało, że Pedri skupia na sobie coraz większą uwagę mediów.

Ferran Torres (122 minuty)

Z grona piłkarzy powołanych do reprezentacji Hiszpanii to właśnie napastnik rozegrał najwięcej minut. Torres zaliczył pełne 90 minut przeciwko Albanii i strzelił gola na 1:0, wykorzystując sytuację sam na sam. W spotkaniu z Islandią wszedł na boisko w 81. minucie.

Nico (45 minut)

Pomocnik nie zagrał w pierwszym starciu z Litwą (8:0) z powodu choroby, ale wystąpił w pierwszej połowie konfrontacji ze Słowacją (3:2). Wygranie tych pojedynków w eliminacjach mistrzostw Europy U-21 dało Hiszpanii awans na turniej.

Marc-André ter Stegen (45 minut)

Niemiec wystąpił w pierwszej połowie meczu towarzyskiego z Izraelem (2:0), dzieląc się minutami z Kevinem Trappem, ale w spotkaniu z Holandią zagrał już Manuel Neuer (1:1).

Frenkie de Jong (180 minut)

Holender rozegrał po 90 minut w obu spotkaniach towarzyskich z Danią (4:2) i Niemcami. W pierwszym z tych starć pomocnik zaliczył asystę przy ostatnim trafieniu.

Memphis Depay (167 minut)

Napastnik trafił do siatki z rzutu karnego w konfrontacji z Danią, w której opuścił murawę w 77. minucie. Z kolei w starciu z Niemcami grał przez pełne 90 minut. Dla Depaya były to jednak ważne spotkania, aby złapać rytm meczowy.

Ronald Araujo (180 minut)

W przeciwieństwie do większości wyżej wymienionych graczy obrońca musiał grać o poważną stawkę w eliminacjach mistrzostw świata. Urugwaj nie był pewny awansu i czekały go dwa spotkania z bezpośrednimi konkurentami. Celestes zdołali jednak wygrać z Peru (1:0) i Chile (2:0), gwarantując sobie udział w turnieju. Araujo grał na prawej obronie i zaliczył asystę w drugim z pojedynków przy golu Luisa Suáreza.

Dani Alves (90 minut)

Brazylia była już pewna awansu, a mimo to rozbiła Chile i Boliwię po 4:0. Alves wziął udział w drugim ze starć i zaprezentował się na dobrym poziomie.

Lazar Carević (45 minut)

Bramkarz Barcelony B wystąpił w drugiej połowie pojedynku Czarnogóry z Armenią (0:1), zachowując czyste konto. W drugiej konfrontacji towarzyskiej z Grecją (1:0) nie pojawił się już na murawie, ale i tak może cieszyć się z debiutu w kadrze.

Abde Ezzalzouli (0 minut)

Skrzydłowy Barcelony B w końcu przyjął powołanie do reprezentacji Maroka, ale nie zagrał w barażach eliminacji do mistrzostw świata z Demokratyczną Republiką Konga (1:1 i 4:1). Być może było to spowodowane ostatnimi dolegliwościami zdrowotnymi Abde. Maroko wywalczyło sobie awans na turniej.

Arnau Tenas (90 minut)

Bramkarz Barçy B wystąpił w podstawowym składzie Hiszpanii U-21 w meczu z Litwą, ale potem został awaryjnie powołany do pierwszej reprezentacji w miejsce Roberta Sáncheza. Tenas nie zagrał w starciu z Islandią, co już przed rywalizacją oznajmił Luis Enrique, tłumacząc, że zabrał zawodnika tylko na wszelki wypadek, a wybrał go selekcjoner młodzieżówki.

Kto pojedzie na turniej?

Barcelona może wysłać na mundial do Kataru rekordową liczbę reprezentantów. Do tej pory najwyższym wynikiem było 14 graczy podczas poprzednich mistrzostw. Trudno sobie wyobrazić, żeby w kadrach swoich zespołów mieli nie znaleźć się Jordi Alba, Sergio Busquets, Éric García, Pedri, Gavi, Ferran Torres, Memphis Depay, Frenkie de Jong, Ronald Araujo czy Marc-André ter Stegen.

W dodatku jest szerokie grono kandydatów, którzy będą do końca walczyć o udział w turnieju. Wśród nich jest Ansu Fati, który musi wyprostować swoją sytuację zdrowotną. Luis Enrique zawsze cenił Sergiego Roberto, a w przeszłości w kadrze był już Adama Traoré. Niektóre media przebąkują też o możliwym powrocie do kadry Gerarda Pique. Po przybyciu do Barcelony większe szanse na powołanie ma Dani Alves, choć nie wiadomo, czy zostanie on w klubie. Podobną sytuację ma kilku innych zawodników. Z Blaugrany prawdopodobnie odejdą Luuk de Jong, Martin Braithwaite czy Clement Lenglet, zwłaszcza że zmiana drużyny mogłaby im pomóc w powrocie do swoich reprezentacji. Nie do końca pewna jest też przyszłość Sergiño Desta, którego Stany Zjednoczone awansowały dziś w nocy w na mundial. W sytuacji Ousmane'a Dembélé ciężko w ogóle cokolwiek przewidywać. Nie można wykluczyć, że w Barcelonie znajdą się również inni gracze, którzy udadzą się na mundial, jak Andreas Christensen, César Azpilicueta, Noussair Mazraoui czy Raphinha.