Kluczowe aspekty taktyczne meczu Barcelony z Osasuną według La Vanguardii

Dariusz Maruszczak

13 marca 2022, 14:35

La Vanguardia

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Alex Delmas z dziennika La Vanguardia przedstawił kluczowe aspekty taktyczne dzisiejszego meczu Barcelony z Osasuną. Analityk uważa, że Barcelona musi uważnie pilnować nacierających rywali w swoim polu karnym, a także wykorzystywać ataki Jordiego Alby i wejścia z drugiej linii.

Araujo czy Éric García

Ostatnie dwa mecze pokazały strategię rywali Barcelony na utrudnianie jej prowadzenia akcji. Chodzi o wpływanie na jednego ze stoperów (Araujo), aby utrudnić mu podania do pomocników. Mimo poprawy Urugwajczyka w tym aspekcie, dalej ma on największe problemy w takich sytuacjach. To wyjaśnia zmianę przeprowadzoną przez Xaviego w przerwie spotkania z Galatasarayem. Dlatego przeciwko drużynie tak dobrze atakującej pressingiem jak Osasuna trener Blaugrany ma dwie opcje: obdarzyć całkowitym zaufaniem Araujo lub postawić na Érica Garcíę w duecie z Piqué, aby mieć większą wydajność przy rozpoczynaniu akcji.

Wejścia Jordiego Alby lewą stroną

Osasuna z pewnością nie będzie atakowała wysokim pressingiem, ale też nie będzie czekała na rywala w swoim polu karnym. Drużyna z Pampeluny jest na drugim miejscu pod względem czasu na mecz spędzonego w ostatniej tercji połowy rywala, także jako gość. Arrasate może zmienić ustawienie na takie z trójką stoperów i dwójką wahadłowych. Te dwa aspekty mogą sprawić, że atutem Barcelony w kontekście tworzenia dogodnych okazji będą ataki Jordiego Alby na lewym skrzydle. Zwłaszcza że za plecami grającego na prawej stronie Nacho Vidala jest zazwyczaj dużo miejsca.

Aktywny środek pola

Ten punkt jest powiązany z poprzednim. Kiedy Barcelona gra w ataku pozycyjnym, robi się również wolne miejsce za linią obrony rywala. Dlatego bardzo ważne będzie, żeby pomocnicy wbiegali w pole karne z drugiej linii. Gol Nico Gonzáleza w pojedynku z Osasuną w pierwszej rundzie, gdy zaatakował on w ten sposób, jest na to najlepszym dowodem.

Dobre ustawienie w polu karnym

W zakresie defensywnym wyzwaniem dla Barcelony będzie utrzymanie czystego konta. W ostatnich siedmiu meczach udało jej się to zrobić tylko raz. Dlatego Barça musi być bardzo dobra przy ustawianiu się w polu karnym. Osasuna nie prowadzi długich akcji, ale szuka bardziej bezpośrednich rozwiązań. Zazwyczaj robi to poprzez ruch środkowych pomocników lub dośrodkowania bocznych obrońców. Kiedy to robi, atakuje we wszystkich strefach, w których można oddać strzał. Dla Barcelony niezbędne będzie więc zamykanie takich przestrzeni.

Kike García i Ruben García

Przy znaczącej absencji Chimy’ego Avili głównym źródłem zagrożenia, które Barça powinna kontrolować, będą napastnicy Kike García i Ruben García. Pierwszy z nich jest uznanym zawodnikiem, który świetnie porusza się w stylu gry Osasuny. Wspaniale gra w powietrzu (2,9 wygranego pojedynku na mecz) i z pięcioma golami jest najlepszym strzelcem Osasuny. Z kolei Ruben García potrafi wiele wypracować zarówno jako drugi napastnik, jak i skrzydłowy. Jest szybki, utalentowany i ma bardzo dobrze ułożoną nogę do strzałów i dośrodkowań. Jest najlepszym asystentem zespołu (3). Barcelona musi też uważać na Davida Garcíę przy każdym stałym fragmencie gry. Ma on duży potencjał do wykańczania akcji.

REKLAMA

Poleć artykuł