Nowa książka o Barcelonie już w sprzedaży! Simon Kuper odsłania kulisy funkcjonowania klubu

Redakcja

10 marca 2022, 19:15

8 komentarzy

9 marca ukazała się najnowsza pozycja autora bestsellerowej „Futbonomii”, Simona Kupera. Ceniony holenderski dziennikarz postanowił zgłębić od środka funkcjonowanie Barcelony i opisać przemianę klubu w światowego potentata. Książka „Barça. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną” została wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa SQN.

Zamów książkę już teraz na: https://bit.ly/fcbarca-kuper

Fragment

Zwolnienie Cruyffa w maju 1996 roku praktyczne w ogóle nie wpłynęło na funkcjonowanie La Masii. Dojrzewało już wtedy pierwsze pokolenie piłkarzy Barçy wychowanych w duchu cruyffizmu (w Hiszpanii nazywanego „el cruyffismo”).

Cztery miesiące po odejściu Cruyffa rodzina Iniesty spakowała się do leciwego Forda Oriona bez klimatyzacji i wyruszyła z rodzinnej wioski Fuentealbilla w 500-kilometrową drogę, by odstawić bladego 12-latka do La Masii. Małego Andrésa ściągnął tam sam Tort. Kiedy nastał czas rozstania, José Antonio, ojciec Iniesty, zaczął żałować tej decyzji. Chciał zabrać Andrésito z powrotem do domu, jak dowiadujemy się z oficjalnej autobiografii pomocnika Artysta futbolu. Gra mojego życia. Piłkarskie marzenia ojca doprowadziły do rozbicia rodziny.

Iniesta przepłakał pierwszą noc spędzoną w La Masii (i wiele następnych). Zamienił rodzinny dom na piętrowe łóżko, niewielki stolik, sejf i szufladę w pokoju pełnym wielkich zawodników sekcji koszykarskiej. Na szczęście koledzy z La Masii, 18-letni Carles Puyol i 14-letni bramkarz Víctor Valdés, na ochotnika zgłosili się do roli starszych braci Andrésa. Gdy Puyol przeszedł potem do pierwszego zespołu, przekazał Inieście swój materac. Podobnie jak w innych szkołach z internatem, w La Masii nawiązywało się przyjaźnie na całe życie. 

Miejscowe dzieciaki z La Masii miały o tyle łatwiej, że mogły mieszkać w rodzinnych domach. Geri Piqué (nazywany „el jefe” już wtedy, gdy jako dzieciak grał na środku obrony) wychował się pięć minut spaceru od akademii Barçy. Od 13. roku życia grał w Baby Dream Teamie, złożonym z chłopców urodzonych w 1987 roku; występowali w nim również Cesc Fàbregas oraz malutki Argentyńczyk, który wyemigrował do Barcelony wraz z rodziną. Przez pewien czas chłopców prowadził Tito Vilanova.

Messi, Piqué i Fàbregas nie oczekiwali, że w komplecie trafią kiedyś do pierwszego zespołu. Wraz z końcem każdego sezonu w poszczególnych zespołach odrzucano od ośmiu do dziesięciu zawodników i zastępowano ich nowymi. Przeciętny dzieciak utrzymuje się w La Masii przez trzy lata. Spotkanie, na którym Barcelona rezygnuje z zawodnika, przebiega zwykle według tego samego schematu: ojciec domaga się wyjaśnień, a matka i syn płaczą. Ci, którzy przetrwają tę selekcję, zamartwiają się, kiedy nadejdzie ich kolej. Valdés, który dołączył do Barçy w wieku dziesięciu lat, wspomina, że „do chwili, kiedy miałem 18, żyłem pod taką presją, że nie byłem w stanie odnaleźć spokoju”.

Piqué stracił w ten sposób tak wielu kolegów, że do 17. roku życia nie pozwalał sobie nawet marzyć o pierwszym zespole. To wtedy odszedł z Barcelony do Manchesteru United, a Fàbregas wybrał Arsenal – obaj nie widzieli szans na debiut w pierwszym zespole Barçy. Od tego momentu zagraniczni skauci zaczęli dosłownie oblegać La Masię. Okazało się na przykład, że jeden z widzów oglądających mecz i nagrywających go na wideo pracował dla Liverpoolu.

Książkę kupisz na: https://bit.ly/fcbarca-kuper

Opis książki

„Początkowo zamierzałem opisać drogę Barçy na sam szczyt, co zresztą zrobiłem, ale na koniec musiałem napisać również o jej schyłku i upadku”

Barça nie jest tylko jednym z najpopularniejszych klubów sportowych na świecie – to również jedna z najbardziej wpływowych organizacji w skali globalnej. Nic dziwnego, że jej motto to „więcej niż klub”, skoro ma setki milionów obserwujących w mediach społecznościowych, a Camp Nou odwiedza rocznie cztery miliony osób. Nie zawsze tak to jednak wyglądało – w minionych 30 latach Barcelona przeszła metamorfozę z zespołu lokalnego w globalnego potentata. Stała się wzorem doskonałości sportowej i zaczęła regularnie sięgać po trofea.

Simon Kuper drobiazgowo opisuje, jak doszło do tej przemiany. Holenderski dziennikarz przedstawia strukturę organizacyjną, w szczegółach omawia też pracę trenerów, członków sztabu medycznego, analityków i dietetyków, którzy zrewolucjonizowali środowisko sportowe. Rekonstruuje proces stawania się odnoszącym największe sukcesy klubem na świecie, a także tłumaczy, dlaczego Barcelonie grozi obecnie utrata tej pozycji. Analizuje również wpływ na funkcjonowanie klubu jego dwóch największych legend, Johana Cruyffa i Lionela Messiego.

Jak wiele innych czołowych firm o globalnym zasięgu FC Barcelona pilnie strzeże swoich sekretów. Nie wpuszcza za kulisy zbyt wielu postronnych. Kuper – po kilkudziesięciu latach pisania o piłce oraz o katalońskim klubie – otrzymał niespotykany dotąd dostęp do ludzi, którzy na co dzień zabiegają, by utrzymać Barçę na szczycie.

Autor bestsellera Futbonomia w osobistym stylu ujmująco opisał najnowsze sukcesy i problemy FC Barcelony. Stworzony przez niego portret tej niesamowitej instytucji wykracza poza ramy futbolu i pozwala poznać Barçę jako niepowtarzalny fenomen społeczny, kulturowy i polityczny.

Barça. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną
Autor: Simon Kuper
Data premiery: 9.03.2022
Liczba stron: 512
Cena okładkowa: 44,99 zł

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mes que un book! Polecam, wersja EN dostęna jest od dobrych paru miesięcy.
Zdecydowanie różni się od innych książek o Barcelonie - jest klimat reportażowy, jest atmosfera i są emocje. Jeśli ktoś uważa że wie wszystko na temat Barcelony to może bardzo się zdziwić :)

Wczoraj kupione :)