Joan Laporta na prezentacji Adamy Traoré: O sprawie Dembélé zadecyduje trener

Dariusz Maruszczak

2 lutego 2022, 13:25

23 komentarze

Fot. Getty Images

Dziś odbyła się prezentacja Adamy Traoré jako nowego piłkarza Barcelony. Poniżej prezentujemy zapis relacji na żywo z tego wydarzenia, podczas którego Joan Laporta był też pytany o sytuację Ousmane'a Dembele.

Dobiegła końca prezentacja Adamy Traoré w Barcelonie. Dziękujemy, że byliście z nami.

Traoré pojawił się na murawie Camp Nou.

Trwa oczekiwanie na sesję zdjęciową na murawie po zakończeniu konferencji prasowej.

Laporta o swoich słowach, że Dembélé jest lepszy od Mbappe: Nie żałuję, że to powiedziałem. Nadal tak myślę i dlatego złożyliśmy świetną ofertę. To nie oznacza, że jeden prezentuje wyższą wydajność od drugiego. Dembélé ze względu na swój talent jest jednym z najlepszych na świecie.

Traoré o grze na boku obrony: Nigdy nie grałem na tej pozycji. Grałem jako wahadłowy i na różnych innych pozycjach, jako napastnik, na obu skrzydłach. Jest kilka pozycji, a trener powiedział, że chce mnie jako skrzydłowego.

Cruyff o braku przybycia lewego obrońcy: Trudno jest znaleźć w zimie podstawowego defensora, który dostosuje się do sytuacji finansowej. Wykonaliśmy znaczącą pracę w zakresie napastników i wzmocniliśmy ten obszar. Wciąż musimy pracować nad budowaniem zespołu i składu, jaki chcemy mieć. Jesteśmy zadowoleni, ale pracujemy już nad letnim okienkiem. Trener ma więcej broni i liczymy, że będziemy mieli więcej siły w ataku.

Laporta o opcji wykupu Traoré: Nie jest obowiązkowa dla obu stron. Są ustalone kwoty i na koniec sezonu usiądziemy z Adamą i jego przedstawicielami, aby ją rozważyć. Mam nadzieję, ze wykorzystamy tę opcję.

 

Traoré o odejściu w 2015 roku: Barcelona zawsze była moim domem. Czasem podejmuje się takie decyzje i trzeba pójść inną drogą, aby dotrzeć do pierwszego zespołu. Ważne jest to, że wracam zadowolony i pełen nadziei.

Laporta o możliwości rozwiązania umowy: Rozważamy wszystkie opcje. Mam nadzieję, że uda się zrealizować tą najlepszą w interesie Barcelony.

Laporta o Dembélé: Towarzyszyły mu okoliczności, które nie były najlepsze. Trudno mu było zaadaptować się z powodu wielu kontuzji, zainwestowano w niego duże pieniądze i mieliśmy nadzieję, że będziemy go oglądać przez wiele lat, więc jesteśmy rozczarowani. Rozumieliśmy, że miał kontuzje, że mógł czuć, że nie był dobrze traktowany. Zrozumieliśmy jego argumenty i traktowałem go najlepiej jak mogłem, trener tak samo. Ma świetny poziom, którym nie mogliśmy się cieszyć tak jak się spodziewaliśmy.

Traoré o możliwości pierwszego występu na Camp Nou podczas drugiego etapu w klubie: Bycie na Camp Nou zawsze jest czymś wyjątkowym. Zwłaszcza że to mój powrót do miejsca, które zawsze było moim domem.

Traoré o Xavim: On jest legendą Barcelony. Gdy byłem młodszy, rozmawiałem z nim o życiu, mówił, że był w naszej sytuacji, w canterze, przekazywał nam, co powinniśmy robić. Razem z Puyolem i innymi kapitanami udzielali nam rad i mam miłe wspomnienia, z Iniestą, Busquetsem czy Albą, którzy też doradzali drogę zawodnikom z cantery, żeby móc być tu na wiele lat.

Laporta: Od 20 grudnia nie ma już żadnej propozycji dla Dembélé. Musieliby znów zasiąść do negocjacji, gdyby tego chcieli, ale nie wygląda na to. To była bardzo dobra oferta, również dla zawodnika. Powiedział nam, że jest wdzięczny. Próbowali jednak negocjować inną propozycję, ale ich aspiracje przy innych ofertach były nieosiągalne. Szukaliśmy rozwiązania na te 6 miesięcy, żeby zagrał w innym klubie, ale nie chciał tego. A były dobre oferty. Szanując jego prawa, będziemy kierować się naszym interesem. Podobna sprawa spotkała nas w przypadku Ilaixa i znaleziono rozwiązanie, ale w przypadku Dembélé nie dało się tego zrobić.

Cruyff o skreśleniu gracza z Ligi Europy: To trudna sytuacja dla trenera i dla wszystkich. Ważne, żeby najpierw powiedzieć to zawodnikowi, ze względu na szacunek, a dopiero potem to ogłosić. Nie podoba nam się to, będzie to bolało piłkarza i trenera, ale taki jest futbol.

Laporta o okienku transferowym: Jesteśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani z wykonanej pracy. Chcę podkreślić znaczenie Mateu Alemanyego, który jest na Majorce w sprawach osobistych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonanej pracy w obecnych okolicznościach i przestrzegania limitu płacowego. Będziemy dalej pracować, żeby dać szanse Xaviemu na posiadanie jeszcze bardziej konkurencyjnego zespołu.

Traoré: Moje zaangażowanie zamierzam pokazać na boisku, poprzez pracę i codzienny rozwój. Moim celem jest poprawianie się z każdym dniem. Pomoc drużynie w 100%, kiedy trener tak zadecyduje.

Laporta: Chcemy piłkarzy z nastawieniem Adamy. Zawodnicy, którzy nie chcą przedłużyć kontraktu, nie są dla nas najbardziej odpowiedni i mamy nadzieję, że to rozumieją.

Jordi Cruyff: Klub sprowadził trzech ofensywnych piłkarzy i ma szerszą kadrę niż w grudniu. Teraz trener ma więcej opcji.

Laporta o Dembélé: Trener jest tak samo zaskoczony jak my, że Dembélé nie zaakceptował przedłużenia kontraktu. Rozumiem, że weźmie to też pod uwagę, ponieważ to utrudnia planowanie. Szanujemy zdanie zawodnika, ale nie rozumiemy tego.

Cruyff o Dembélé: Takie rzeczy się zdarzają. Jest uważany za jednego z piłkarzy zespołu, a trener musi podjąć decyzję, mając na uwadze dziś i jutro.

Laporta o Dembélé: Trener zadecyduje. Mamy opcję wykupu Adamy i mamy nadzieję, że ją zrealizujemy. Myślę, że trudno będzie, żeby grał piłkarz, którego nie będzie w następnym sezonie, ponieważ budujemy drużynę także na przyszłość. Nie chciał przedłużyć kontraktu i jest to problem, mam nadzieję, że zostanie rozwiązany zgodnie z naszym interesem, a zawodnik też nie będzie pokrzywdzony.

Traoré o problemach Barcelony: Zawsze śledzę Barcelonę, ale myślę, że się rozwijamy, a moja praca polega na tym, żeby pomóc drużynie, uczyć się jak najwięcej i spełniać wyznaczone cele.

Traoré: Xavi prosi mnie o to samo, co innych skrzydłowych, żebym pokazywał swój talent, zdolność gry jeden na jeden, uwalnianie się spod krycia, próbował strzelać gole. Najważniejsze jest bycie konkurencyjnym niezależnie od rywala, dawanie z siebie wszystko i zwyciężanie.

Traoré o różnicy w porównaniu do czasów młodości: Uczyłem się w innej lidze niż hiszpańska, rozwinąłem się fizycznie, zyskałem doświadczenie, rozwinąłem się w grze z kontrataku. Nigdy nie straciłem jednak esencji Barcelony. Jestem szcześliwy, że mogę wrócić i pracować z Xavim, postaram się, żeby Barça mogła odnosić sukcesy.

Barcelona zaprezentowała filmik powitalny dla Traoré.

Traoré: Witam wszystkich, chcę podziękować prezydentowi, swojej rodzinie i wszystkim, którzy ze mną byli przez te 7 lat. Zrobię wszystko, żeby cules byli ze mnie zadowoleni. Jestem bardzo szczęśliwy z powrotu do domu i mam nadzieję, że będę mógł wnieść do drużyny swój talent.

Laporta: Dziękuję wszystkim za obecność, rodzinie Adamy. To wyjątkowy dzień, ponieważ to wyjątkowy zawodnik. Kształciłeś się tutaj. Rozwijałeś zawodową karierę poza Barceloną, ale teraz klub może cieszyć się twoim talentem. Barcelona jest ci wdzięczna, że podjąłeś wysiłek, żeby tu być w momencie, gdy chcemy się podnieść. Jordi wyjaśni kwestie sportowe i finansowe związane z operację. Chcemy cieszyć się twoim talentem, techniką i szybkością. Mam nadzieję, że strzelisz wiele goli dla Blaugrany.

Prezentację można oglądać na oficjalnej stronie internetowej Barcelony i na kanale klubu na YouTube.

Adama, Laporta i Cruyff pozują do zdjęcia z koszulką z numerem 11.

Joan Laporta wita się z rodziną Adamy Traoré, który zjawił się w sali prasowej.

Adama Traoré zadebiutował w Barcelonie 23 listopada 2013 roku w meczu z Granadą. Trenerem Blaugrany był wówczas Gerardo Martino. W pierwszym zespole rozegrał cztery mecze i strzelił jednego gola.

W konferencji prasowej ma też wziąć udział Jordi Cruyff.

Według mediów prezentacja zawodnika tym razem będzie przebiegała nieco inaczej. Najpierw ma odbyć się konferencja prasowa, prawdopodobnie z udziałem Joana Laporty, a dopiero później dojdzie do sesji zdjęciowej.

Traoré ma występować w Barcelonie z numerem 11.

Barcelona wypożyczyła Traoré do końca obecnego sezonu, ale zapewniła sobie możliwość wykupu zawodnika. Media spekulują, że do transferu definitywnego może dojść za 30 milionów euro.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

gogo Adama !!!
bardzo się jarałem twoimi występami w rezerwach!
Nie zawiedź mnie!

« Powrót do wszystkich komentarzy