Sport: Espai Barça i prowizje dla agentów wśród spraw przekazanych przez Barçę prokuraturze

Julia Cicha

27 stycznia 2022, 18:00

Sport

1 komentarz

Fot. Getty Images

Barcelona poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. działań poprzedniego zarządu. Na razie nie znamy szczegółów, które zostaną ujawnione 1 lutego. Bartomeu i jego współpracownicy są ponoć spokojni, a dziennik Sport opisuje dzisiaj kilka kwestii, które mają znajdować się w sporządzonym raporcie.

Dochodzenie zostało wszczęte w związku z nieprawidłowościami w raporcie due diligence zleconym jeszcze przez poprzedni zarząd. Obecnie wykryto, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa związanego ze złym zarządzaniem, fałszowaniem dokumentów i fałszowaniem księgowości. Teraz prokuratura zdecyduje, czy sprawa nadaje się do sądu, czy może należy ją umorzyć.

Według Sportu wspomniane nieprawidłowości dotyczą m.in. Espai Barca. Odkryto, że wystawiano i opłacano faktury za niewykonane prace w podobny sposób do sprawy Barcagate, co do której toczy się osobne postępowanie. Wiele faktur obejmowało kwoty poniżej 200 tysięcy euro, by nie musiał ich zatwierdzać specjalny komitet ani zarząd. Wątpliwości budzi też 1,5 mln euro wypłacone klubowi Laietà w związku z hałasem i pyłem wynikającymi z prac prowadzonych przy wyburzaniu Mini Estadi. Pół miliona euro zostało zapłacone za możliwość korzystania z instalacji Laietà przez pracowników, ale Barcelona nigdy nie poinformowała ich nawet, że mogli to robić.

Pod lupę wzięto również kilka transferów, m.in. sprowadzenie Malcoma. W tej operacji Minguella Junior otrzymał 25% kwoty transferu jako prowizję, co oznacza sumę rzędu 10 milionów euro. Nawet Bartomeu przyznał w jednym z wywiadów, że wydawało mu się to szaleństwem, bo zazwyczaj prowizje nie przekraczają 5%. Laporta po przejęciu władzy wstrzymał wypłacenie pozostałej części prowizji związanej z tą operacją. Ostatnią ze spraw, o których wspomina Sport, jest 10 mln euro zapłacone prawnikowi w związku ze sprowadzeniem Griezmanna do Barcelony.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A o prowizjach dla tatusiów cicho...