AS: Sztuczna inteligencja oceniła, którego lewego obrońcę potrzebuje Barcelona

Dariusz Maruszczak

27 stycznia 2022, 19:00

AS

22 komentarze

Fot. Getty Images

  • Dla Barcelony jednym z celów zimowego okienka jest wzmocnienie kadry lewym obrońcą
  • Firma Olocip dzięki wyliczeniom na bazie sztucznej inteligencji wskazała, którzy gracze mogliby najlepiej pomóc Blaugranie
  • Model przewiduje, jak zawodnicy spisywaliby się w katalońskim klubie

AS na swoich łamach przedstawił wyniki analizy firmy Olocip zajmującej się sztuczną inteligencją, która dzięki określonemu modelowi oceny przedstawiła, którzy piłkarze mogliby najlepiej odpowiedzieć na potrzeby Blaugrany. W badaniu brana jest pod uwagę nie tylko analiza ilościowa (liczba bramek, podań, odbiorów), ale też jakościowa (wartość każdej akcji dla ekipy), która pozwala poznać rzeczywisty wpływ piłkarza na drużynę. Aby znaleźć odpowiedniego lewego obrońcę dla Barcelony, Olocip przeszukało graczy z 50 rozgrywek, mających mniej niż 30 lat, których kontrakty kończą się maksymalnie w 2023 roku. Wzięto pod uwagę kontekst Blaugrany i obecność Xaviego jako szkoleniowca. Wpływ zawodnika na każdy aspekt gry jest bowiem uwarunkowany rozgrywkami, w których uczestniczy, jak i stylem gry drużyny oraz trenerem. Sztuczna inteligencja ma pomagać osadzić w odpowiednim kontekście takiego piłkarza w zakresie nowego otoczenia, aby spróbować przewidzieć jego potencjalną wydajność.

Na podstawie tych badań spośród 1100 lewych obrońców sztuczna inteligencja wybrała Raphaëla Guerreiro z Borussii, Luke’a Shawa z Manchesteru United, Alejandro Grimaldo z Benfiki, Aleksa Sandro z Juventusu i Nicolasa Tagliafico z Ajaksu. Model przewiduje, że Guerreiro i Grimaldo byliby piłkarzami, którzy mieliby największy wkład w grę ofensywną. Hiszpan prezentowałby największą wartość w zakresie goli i asyst. Wybierałby też najlepsze pozycje strzeleckie. Jeżeli chodzi o pojedynki w ataku, najmocniej wyróżniałby się Tagliafico. Co ciekawe, najwięcej akcji ofensywnych prowadziłby zgodnie z tymi przewidywaniami Sandro, ale nie miałyby one takiego wpływu na drużynę. W budowaniu akcji największą rolę miałby Guerreiro, który wyróżniałby się nie tylko w zakresie celnych podań, ale także zagrań do przodu i między rywalami.

Z kolei zawodnikiem o największym defensywnym wpływie byłby Tagliafico. Argentyńczyk wyróżniałby się przechwytami, blokowaniem strzałów, wybiciami i pojedynkami w defensywie. Byłby też jedynym piłkarzem, przy którym Barça nie miałaby problemów z grą w powietrzu w defensywie. Tagliafico cechowałby się również największą liczbą akcji obronnych.

Olocip przedstawiło też łączną wartość akcji tych piłkarzy w swoich obecnych drużynach w rozgrywkach ligowych, co prezentujemy na poniższej tabeli. Warto zwrócić uwagę, że Tagliafico grał w tym sezonie niewiele w Ajaksie, więc jego notowania nie mogą być zbyt duże, a przecież Argentyńczyk jest obecnie głównym kandydatem do wzmocnienia obrony Barcelony. W kontekście lata na Camp Nou może też trafić z tego grona Alejandro Grimaldo, który zebrał najwyższy współczynnik. Olocip podkreśla jednak, że zbieranie danych wyłącznie na podstawie wydajności z przeszłości, aby przewidywać jego przyszłą postawę, może być mylące, ponieważ nie bierze się pod uwagę osadzenia zawodnika w nowym otoczeniu.

 

Piłkarz Współczynnik Minuty
Guerreiro +4 929
Shaw +1,76 1232
Grimaldo +4,8 1269
Sandro +3,95 1307
Tagliafico +1,53 329
REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czytając ten artykuł od razu na myśl przyszedł mi film "Moneyball" :)
« Powrót do wszystkich komentarzy