Sport: Barcelona otrzymała najwyższe oferty sponsorskie w branży piłkarskiej

Mateusz Doniec

24 stycznia 2022, 19:10

Sport

54 komentarze

Fot. Getty Images

  • Jako klub sportowy z największą liczbą fanów na świecie w mediach społecznościowych FC Barcelona nadal jest bardzo atrakcyjna dla wielu międzynarodowych firm, które chcą z nią współpracować
  • W ostatnich dniach pojawiły się informacje o możliwości współpracy m.in. ze Spotify, Polkadot czy VeganNation
  • Wg specjalistów Barça otrzymała w ostatnich miesiącach najwyższe oferty sponsorskie w całej branży piłkarskiej

Na sześć miesięcy przed wygaśnięciem dwóch największych umów sponsorskich z firmami, których logo widnieje na koszulkach (Rakuten i Beko), FC Barcelona ma obecnie na stole najwyższe oferty sponsorskie w branży piłkarskiej. Klub analizuje, którą z nich wybrać, mając też na względzie to, że niektóre z tych firm należą do rynku kryptowalut.

Jak donosił jakiś czas temu dziennik ARA, firma VeganNation negocjuje z FC Barceloną od listopada. Jej dyrektor generalny Isaac Thomas spotkał się osobiście z Joanem Laportą i Ferranem Reverterem, a także z Julim Guiu, dyrektorem odpowiedzialnym za marketing i dyrektorem ds. przychodów. W kolejnych tygodniach spotkano się także się z przedstawicielami firm Polkadot i Spotify.

VeganNation Services LTD to amerykańska spółka publiczna notowana na rynku pozagiełdowym OTC. Misją VeganNation jest stworzenie globalnej społeczności opartej na zrównoważonym rozwoju, dlatego też firma uruchomiła swoją własną kryptowalutę "GreenCoin", uważaną za pierwszy token służący do budowy nowej zielonej gospodarki. Ponad miliard ludzi na całym świecie korzysta dziś wyłącznie z kont cyfrowych za pośrednictwem smartfonów.

VeganNation chce poprzez współpracę z FC Barceloną stać się globalnym przykładem, a tym samym stworzyć pierwszą społeczność sportowców i klubów, które chcą żyć w bardziej ekologicznym i zrównoważonym świecie. VeganNation złożyło FC Barcelonie ofertę zostania jej głównym sponsorem na kilka najbliższych lat. Propozycja zakłada, że logo firmy ma widnieć na przodzie koszulki, na rękawku oraz na odzieży treningowej w zamian za sumę, która znacznie przewyższałaby kwotę, jaką zapewniały Rakuten i Beko.

Co więcej, VeganNation przedstawiło FC Barcelonie drugą opcję w formie tzw. "joint venture" ("wspólne przedsięwzięcie") z azjatyckim gigantem Tencent, czyli największą na świecie firmą technologiczną, która chce zaoferować swoje usługi nowej społeczności rosnącej z dnia na dzień. Wyceniany na ponad 500 miliardów dolarów Tencent jest zainteresowany otwarciem różnych kanałów biznesowych z FC Barceloną, zwłaszcza w nowej niszy rynkowej "Metaverse". Pomysł polega na wprowadzeniu wirtualnej rzeczywistości, która umożliwi uczestniczenie w meczu Barcelony "na Camp Nou" z dowolnego miejsca na świecie. Facebook przeznacza ogromne sumy pieniędzy na ten wirtualny biznes.

Ekonomiczna wartość tej współpracy nie została jeszcze oszacowana, ale osoby wtajemniczone w kwestie rynkowe kalkulują, że mamy do czynienia z kwotami, o jakich w branży piłkarskiej się jeszcze nie mówiło. Z pewnością położyłoby to kres długom FC Barcelony, a także sfinansowałoby dużą część projektu Espai Barça. Logo firmy VeganNation widniałoby na koszulce (przód i/lub rękawy + stroje treningowe), a filia Tencentu zyskałaby wszelkie możliwości wykorzystania nowych technologii.

FC Barcelona z zainteresowaniem analizuje również inne propozycje sponsorskie. Oferta od Spotify została dogłębnie przeanalizowana. Ta opcja pozostawiłaby wolne miejsca na rękawie i na odzieży treningowej, które mogą być przeznaczone na logo "GreenCoin", czyli kryptowaluty VeganNation. Suma ofert obu firm prawdopodobnie przekroczyłaby 100 mln euro rocznie. Jak poinformował w sobotę Sport, prowadzone są także zaawansowane rozmowy z firmą Polkadot zawiązaną przez twórcę platformy Etherium, której wirtualną walutą jest Dot. Jest zatem niemożliwe, aby FC Barcelona zdecydowała się jednocześnie na VeganNation i Polkadot. Warto jednak zaznaczyć, że firma Polkadot również oferuje znacznie wyższe kwoty niż te, które płacił Rakuten.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Litości...już widzę jak całe tabuny sponsorów czekają z workami pełnymi pieniędzy w kolejce pod stadionem, żeby tylko przyczepić u nas swoje logo... Kiedyś argumentem był jeszcze najlepszy piłkarz świata, ale teraz? Średnia kadra, średnie wyniki, średnia przyjemność oglądania.. że już nie wspomnę o tym ciągłym publicznym praniu brudów..

Niepoprawnym optymistom urzadzajacym polowanie na tych co mówili , że krucho będzie ze sponsorem bez Messiego proponuje zluzować pory. Oczywiście, że Barca to globalna marka, ale sport to mało wiarygodne źródło

Przypomina mi to jak Vanna Ly chcial kupic Wisle.

Oglądaliście film Ćwiąkały o transferze Haalanda? Tak jak On mówił albo Laporta jest skończonym idiotą, albo szykuje coś dużego. Akurat nie sądzę żeby był idiotą. Nie mówię że załatwi nam tu w jeden sezon miliardy i sprowadzi największe gwiazdy, ale Barca jest tak wielkim klubem, z tak wielkim potencjałem, że nawet chwilowe kłopoty sportowe nie obniżają naszej wartości marketingowej. Popatrzcie na United, od lat dołują a ciągle są w trójce klubów z największymi przychodami.

Weźcie już z tą kratą. Patrzeć się na to nie da. Najgorsze koszulki ever.

Ile dostajemy teraz od Rakutena i Beko? Zmieniło się to podczas pandemii?

Ten artykuł to głupoty dla wszystko łykających pelikanów i nic więcej...
1) Spotify jest jedynym rynkowym sponsorem (nie licząc Rakutenu), który oferuje Barcelonie prawdopodobnie od 30 do 60mln euro w zależności od płaszczyzn i długości współpracy.
2) firmy kryptowalutowe oferują maksymalnie 75mln euro, z czego spora część środków to pieniądze ładowane w spółki technologiczne Barcelony, które mogą pomóc tym firmom zwiększyć przychody. Nie zmienia to faktu, że kwota całościowa (nawet jeśli realne pieniądze do wykorzystania są dużo mniejsze) dosyć dobrze wpływa na limity płacowe. Pomimo tego, że ryzyko wizerunkowe jest gigantycznie większe to jest to atrakcyjne dla klubów pod ścianą - np. we Francji kilka zespołów drugiej ligi ratowała się takimi współpracami pomimo tego że UE nie chroni firm przed takimi współpracami jak to robią przykładowo USA. Tylko nie piszcie głupot o konstruowaniu bezpiecznych umów.
Podsumowując - jeśli ktoś wierzy w 100mln euro gotówki lub więcej dla Barcelony na sezon to jest odklejony od rzeczywistości. Takie pieniądze niedługo będą możliwe ale nie dzisiaj i nie od sponsora, dla którego wynik sportowy zespołu który sponsoruje nie ma jakiegokolwiek znaczenia.

Ciekawe jak to skomentuje @JarekS , ktory twierdził że bez Messiego to Barca nawet za połowe obecnej kwoty nikogo nie znajdzie

A Ilu tu było takich co pisało ze jak Messi odejdzie to barca sponsora nie znajdzie gdzie się pochowali ?!

skoro jest tak dobrze to po co Barcy, Realowi i Juve Super Liga?
Trzej najwięksi bankruci nie przypadkowo ciągle pudrują trupa

Nagle przyjdzie i Haaland i Messi ;D

No nie wiem LR twierdziła że bez Messiego to nawet koń z kulawą nogą nas nie będzie chciał a tu niby jacyś specjaliści twierdzą inaczej.

VeganNation WTF!
Skąd biedne zjadacze sałaty mają tyle kasy ?

No mamy świetny trzon zespołu na lata trzeba go uzupełnić. Ściągać młodych zdolnych .Dla obu podmiotów może być to interesujace

"Z pewnością położyłoby to kres długom Barcelpny"
aż się zašmiałem, dobry żart

Ja wierzę wte oferty. Dla sponsorów to jak zabawa w maklerstwo. Barcelona jako nazwa przyciągała, przyciąga i będzie przyciągać.
Barca prędzej czy później wyjdzie z długów i każdy sponsor widzi w tym biznes. To jest i będzie większa marka niż Inter czy Bayern.
Real i Barcelona choćby nie wiadomo jakie miały długi to nie zatoną!

Może i krypto sypnie hajsem, ale mogą też z dnia na dzień zniknąć. Ja bym trzymał z dala od tego. Spotify brzmi dobrze

Oby nie z krypto... bo to na pstrym koniu jeździ.

Zaplacimy w krypto za Haalanda :D

Większe kwoty itd... Uwierzę jak zobaczę oficjalne ogłoszenie umowy sponsorskiej. Póki co katalońskie pismaki mogą wymyślać do woli, jak zwykle zresztą.

no i super, im dostaniemy więcej kasy od sponsorów tym szybciej pozbędziemy się szrotu z drużyny i będzie można kupić sensownych graczy a nie półśrodki

Będzie hajs na Haalanda :D

Jestem ciekawy ile jest w tym prawdy.. Co prawda Barca jest w dołku, ale jednak w internecie nadal jest bardzo dużą i rozpoznawalną marka... Mam nadzieje, że Laporta wynegocjuje kwoty o których pisze się w tym artykule, co przekuje się na sukcesy również na boisku. Oby!!

No oby to nie były tylko plotki. Solidny kontrakt od sponsora otworzyłby wiele nowych możliwości.