Sport: Barcelona otrzymała najwyższe oferty sponsorskie w branży piłkarskiej

Mateusz Doniec

24 stycznia 2022, 19:10

Sport

54 komentarze

Fot. Getty Images

  • Jako klub sportowy z największą liczbą fanów na świecie w mediach społecznościowych FC Barcelona nadal jest bardzo atrakcyjna dla wielu międzynarodowych firm, które chcą z nią współpracować
  • W ostatnich dniach pojawiły się informacje o możliwości współpracy m.in. ze Spotify, Polkadot czy VeganNation
  • Wg specjalistów Barça otrzymała w ostatnich miesiącach najwyższe oferty sponsorskie w całej branży piłkarskiej

Na sześć miesięcy przed wygaśnięciem dwóch największych umów sponsorskich z firmami, których logo widnieje na koszulkach (Rakuten i Beko), FC Barcelona ma obecnie na stole najwyższe oferty sponsorskie w branży piłkarskiej. Klub analizuje, którą z nich wybrać, mając też na względzie to, że niektóre z tych firm należą do rynku kryptowalut.

Jak donosił jakiś czas temu dziennik ARA, firma VeganNation negocjuje z FC Barceloną od listopada. Jej dyrektor generalny Isaac Thomas spotkał się osobiście z Joanem Laportą i Ferranem Reverterem, a także z Julim Guiu, dyrektorem odpowiedzialnym za marketing i dyrektorem ds. przychodów. W kolejnych tygodniach spotkano się także się z przedstawicielami firm Polkadot i Spotify.

VeganNation Services LTD to amerykańska spółka publiczna notowana na rynku pozagiełdowym OTC. Misją VeganNation jest stworzenie globalnej społeczności opartej na zrównoważonym rozwoju, dlatego też firma uruchomiła swoją własną kryptowalutę "GreenCoin", uważaną za pierwszy token służący do budowy nowej zielonej gospodarki. Ponad miliard ludzi na całym świecie korzysta dziś wyłącznie z kont cyfrowych za pośrednictwem smartfonów.

VeganNation chce poprzez współpracę z FC Barceloną stać się globalnym przykładem, a tym samym stworzyć pierwszą społeczność sportowców i klubów, które chcą żyć w bardziej ekologicznym i zrównoważonym świecie. VeganNation złożyło FC Barcelonie ofertę zostania jej głównym sponsorem na kilka najbliższych lat. Propozycja zakłada, że logo firmy ma widnieć na przodzie koszulki, na rękawku oraz na odzieży treningowej w zamian za sumę, która znacznie przewyższałaby kwotę, jaką zapewniały Rakuten i Beko.

Co więcej, VeganNation przedstawiło FC Barcelonie drugą opcję w formie tzw. "joint venture" ("wspólne przedsięwzięcie") z azjatyckim gigantem Tencent, czyli największą na świecie firmą technologiczną, która chce zaoferować swoje usługi nowej społeczności rosnącej z dnia na dzień. Wyceniany na ponad 500 miliardów dolarów Tencent jest zainteresowany otwarciem różnych kanałów biznesowych z FC Barceloną, zwłaszcza w nowej niszy rynkowej "Metaverse". Pomysł polega na wprowadzeniu wirtualnej rzeczywistości, która umożliwi uczestniczenie w meczu Barcelony "na Camp Nou" z dowolnego miejsca na świecie. Facebook przeznacza ogromne sumy pieniędzy na ten wirtualny biznes.

Ekonomiczna wartość tej współpracy nie została jeszcze oszacowana, ale osoby wtajemniczone w kwestie rynkowe kalkulują, że mamy do czynienia z kwotami, o jakich w branży piłkarskiej się jeszcze nie mówiło. Z pewnością położyłoby to kres długom FC Barcelony, a także sfinansowałoby dużą część projektu Espai Barça. Logo firmy VeganNation widniałoby na koszulce (przód i/lub rękawy + stroje treningowe), a filia Tencentu zyskałaby wszelkie możliwości wykorzystania nowych technologii.

FC Barcelona z zainteresowaniem analizuje również inne propozycje sponsorskie. Oferta od Spotify została dogłębnie przeanalizowana. Ta opcja pozostawiłaby wolne miejsca na rękawie i na odzieży treningowej, które mogą być przeznaczone na logo "GreenCoin", czyli kryptowaluty VeganNation. Suma ofert obu firm prawdopodobnie przekroczyłaby 100 mln euro rocznie. Jak poinformował w sobotę Sport, prowadzone są także zaawansowane rozmowy z firmą Polkadot zawiązaną przez twórcę platformy Etherium, której wirtualną walutą jest Dot. Jest zatem niemożliwe, aby FC Barcelona zdecydowała się jednocześnie na VeganNation i Polkadot. Warto jednak zaznaczyć, że firma Polkadot również oferuje znacznie wyższe kwoty niż te, które płacił Rakuten.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ile dostajemy teraz od Rakutena i Beko? Zmieniło się to podczas pandemii?

@Erykulus tak, od Rakutenu dostajemy mniej niż na początku.
« Powrót do wszystkich komentarzy