Frenkie de Jong musi poprawić poziom swojej gry

Dariusz Maruszczak

23 stycznia 2022, 17:00

Sport

28 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Frenkie de Jong nie przeżywa najlepszego okresu w Barcelonie
  • Holender w meczu z Athletikiem stracił miejsce w wyjściowym składzie po tym, jak jego notowania systematycznie spadały
  • Dziś 24-latek może poprawić swoją sytuację pod nieobecność Gaviego

Forma De Jonga w tym sezonie jest daleka od oczekiwanej. Zawodnik kupiony za 75 milionów euro + 11 milionów zmiennych nie tylko nie jest liderem, czego można było wymagać w związku z wysokim kosztem transferu, ale często zawodził, co przy dobrej formie młodszych pomocników było bardzo zauważalne. Pozycja De Jonga w Barcelonie nie do końca mu odpowiada, a trenerzy nie sprawdzają go w roli defensywnego pomocnika. Można odnieść wrażenie, że również pod względem mentalnym 24-latek nie czuje się najlepiej. W 25 meczach strzelił jednego gola i zaliczył dwie asysty. Dorobek nieporównywalny z siedmioma bramkami i ośmioma podaniami przy trafieniach kolegów w 51 spotkaniach poprzednich rozgrywek.

Xavi wciąż jednak wierzy w De Jonga. Podczas ostatniej konferencji prasowej trener przyznał, że Holender musi być ważnym graczem i nim będzie. De Jong musi jednak odpowiedzieć na boisku. Dobrą okazję ku temu będzie miał już dziś. W spotkaniu z Alavés nie będzie mógł bowiem zagrać Gavi ze względu na zawieszenie za czerwoną kartkę z pojedynku z Granadą, co otwiera miejsce w składzie dla De Jonga. Pomocnik powinien mieć szansę na rehabilitację, a jeśli jej nie wykorzysta, jego pozycja w drużynie może się pogorszyć, nawet jeśli rzeczywiście słabsza dyspozycja Holendra wiąże się z kłopotami zdrowotnymi, co sugerował Xavi podczas konferencji.

Dziś media dużo pisały o zainteresowaniu De Jongiem ze strony Bayernu. Prezes klubu Herbert Hainer zdementował doniesienia o przeprowadzeniu jakiegokolwiek ruchu transferowego już w styczniu, ale wydaje się, że latem Bawarczycy mogą spróbować pozyskać Holendra. Jeśli De Jong nie wróci do formy z poprzedniego sezonu, Barcelona może zacząć myśleć o jego sprzedaży, aby zyskać środki na realizację celów transferowych, skoro w środku pola ma pokolenie młodych zawodników.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Żeby zobaczyć, gdzie leży problem, trzeba obejrzeć lub przypomnieć sobie kilka meczy z jego gry w Ajaxie. Przy czym jeszcze dziś zamykam oczy gdy widzę jak traci piłkę przed własną szesnastką. Niestety, ale de Jong to kolejny po Coutinho zawodnik kupiony niewiadomo po co. De Jong lubi holować piłkę w okolicy własnej szesnastki - u nas tego się nie gra. De Jong lubi rozpoczynać akcję nierzadko z pozycji ostatniego obrońcy - znowu, u nas się tego nie gra. Nie ten system gry do tego piłkarza. Niech mi ktoś powie, na jaka pozycję został kupiony? Ja nie wiem. Identyczny problem był z Cou. Kloop, to się po czole pukał jak słyszał, że Coutinho ma zastąpić Andresa. Jak Xavi będzie się upierał przy swoim systemie gry, to miejsca dla Frenkiego nie ma.

@Harnas2 zgadza się, kupiliśmy defensywnego pomocnika oczekując że będzie ofensywnym pomocnikiem. Może u nas się tak nie gra , ale tak graja nowocześni pomocnicy , deJong idealnie potrafi zabrać się z pilka od defensywy i roProwadzic atak , lecz u nas kompletnie tą drogą została mu zamnieta. Nasz styl musi również ewoluować bo na ten moment jesteśmy zbyt romantyczni , pilka jest od nas szybsza i bardziej fizyczną. Można pogodzić te dwie zmienne i deJong jeśli nie zatracił umiejętności może nam to dać ale na DP.
« Powrót do wszystkich komentarzy