Sport: Czy Jordi Alba powinien zrobić sobie dłuższą przerwę czy nadal ryzykować kolejne kontuzje?

Łukasz Lewtak

10 grudnia 2021, 18:30

Sport

18 komentarzy

Fot. Getty Images

Po meczu Barcelony z Bayernem w Monachium kataloński Sport pisze o stanie zdrowia Jordiego Alby i zadaje pytanie - czy lewy obrońca Barçy powinien zrobić sobie dłuższą przerwę czy też może pozwolić sobie na dalsze podejmowanie ryzyka?

Jordi Alba musiał podjąć ryzyko w Monachium, grał z dyskomfortem i został zmieniony, zanim Barça zaczęła tracić bramki. To nie był pierwszy taki przypadek. Ronald Koeman niejednokrotnie prosił Albę o grę z dyskomfortem. Sytuacja nie zmieniła się za kadencji Xaviego. Jordi Alba zgodził się na grę i znów zapłacił za to cenę.

Teraz powinien się dobrze wykurować, ponieważ to już drugie ostrzeżenie w tym samym obszarze mięśniowym i na horyzoncie pojawia się ryzyko bardzo poważnego urazu. Na szczęście Jordi Alba nie wyjechał z Allianz Areny z naderwaniem, ale ze stanem zapalnym, spowodowanym przeciążeniem w ścięgnach prawego uda. Teraz zawodnik potrzebuje odpoczynku i pracy z fizjoterapeutą. Pytanie tylko, czy może sobie pozwolić na dłuższą przerwę?

Nie można zaprzeczyć, że Alba jest bardzo zaangażowany w grę dla Barçy. Nie wszyscy zawodnicy godzą się na udział w meczach z dyskomfortem i wyraźnym ryzykiem kontuzji. Jordi Alba jest jednym z czterech kapitanów drużyny, rozegrał ponad 400 spotkań dla Barçy i podejmuje ryzyko. Dokonał tego już w El Clásico, w którym występował z naciągnięciem w prawej stopie. W innych przypadkach grał mimo dolegliwości mięśniowych, jak choćby ostatnio w Monachium.

Trenerzy uważają Albę za niezbędnego zawodnika i choć zaleca się, by nie wracał, dopóki nie będzie całkowicie wyleczony, to rzeczywistość jest taka, że sztab szkoleniowy nie ma innego lewego obrońcy, który dawałby gwarancję odpowiedniego poziomu. Xavi Hernández nie ma pełnego zaufania do Sergiño Desta, tym bardziej na pozycji, która nie nie jest dla niego naturalna. Òscar Mingueza już w Monachium pokazał, jak duże problemy ma z grą na boku obrony. Jedyny naturalny zmiennik Jordiego Alby, Alejandro Balde, nie zagrał z kolei ani minuty od czasu przybycia Xaviego na ławkę. Trener nie zdecydował się na wprowadzenie Balde na boisko nawet wtedy, gdy Alba doznał kontuzji w środku meczu.

Xavi musi teraz w każdym spotkaniu wystawiać najlepszych zawodników, ponieważ każdy mecz jest dla Barcelony jak finał, nawet niedzielne starcie z Osasuną, która niespodziewanie jest sąsiadem Blaugrany w ligowej tabeli. Nowy trener musi jednak równocześnie umiejętnie kalibrować ryzyko i szacować potencjalne konsekwencje. Znalezienie optymalnego balansu jest bardzo trudne, ale w obecnej sytuacji kadrowej i finansowej FC Barcelony jest to wręcz niezbędna umiejętność szkoleniowca Barçy.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Myślę że powinien odpocząć conajmniej do stycznia a wtedy spakować walizki,
Alba to symbol Barcelony w meczach ważnych i z mocnymi ekipami - co rusz daje d.. y. I te jego symulki fauli. I zero kiwki w ataku jedynie szybkość i odrazu podanie zwrotne lub wrzutka

Nie wcale, co rusz kontuzje, wcale nie potrzebuje przerwy, najlepiej ekerytury.

Wychodzi granie od deski do deski całych sezonów. Mielismy świetnego Digna, mieliśmy nieźle zapowadającego się Firpo i nie daliśmy im szansy. Czy to nie z Francuzem było tak że piłkarze ostentacyjnie nie podawali Mu piłek? Messi miał swojego Albę i niestety nie pozwalali wejść nikomu innemu.

Jordi to ucieleśnienie mentalności naszej drużyny gdy gra z klubem z czołówki LL lub w CL

Dluzsza przerwa i powrot do pierwszej 11 Valencii.

Xavi ma Balde, ktory naturalnie wystepuje na bocznej pozycji, ale woli 'bardziej' doswiadczonego Mingueze, ktory kosztowal nas bramki i nerwy w Monachium. Nie rozumiem czasem rozumu tak doswiadczonych jak on

Jordi powinien popracować też nad psychiką. Te kontuzje w ważnych meczach i kiedy coś się sypie robią się już lekko podejrzane.

Jordi Alba powinien opuścić ten klub to byłoby najlepsze rozwiązanie.

Nie ma problemu. Przegrali z Bayernem, wtedy zwieracze cierpiały. Teraz już po strachu więc spokojnie pogra

Powinien odejść po sezonie.

"Trener nie zdecydował się na wprowadzenie Abde na boisko nawet wtedy, gdy Alba doznał kontuzji w środku meczu."

Tu jest mały błąd.