Barcelona, Real i Athletic wzywają hiszpański rząd do interwencji ws. umowy LaLigi z CVC [Aktualizacja]

Dariusz Maruszczak

8 grudnia 2021, 18:25

FCBarcelona.es

6 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona, Real Madryt i Athletic opublikowały kolejne oświadczenie ws. umowy LaLigi z CVC. Kluby popierają stanowisko zaprezentowane przez Hiszpańską Królewską Federację Piłkarską, wskazujące, że plany organizacji przewodzonej przez Javiera Tebasa są sprzeczne z prawem. Poniżej treść komunikatu wymienionych trzech drużyn.

Podzielamy punkt widzenia komunikatu opublikowanego dziś przez Hiszpańską Królewską Federację Piłkarską, powtarzając raz jeszcze, że projekt LaLiga Impulso jest niezgodny z naszym porządkiem prawnym,  i w konsekwencji nie może być realizowany.

Potwierdzamy naszym socios i kibicom, że podobnie jak RFEF prosi o interwencję właściwych w tym zakresie organów, Athletic, FC Barcelona i Real Madryt wysłały wczoraj oświadczenie Wyższej Radzie ds. Sportu, biorąc pod uwagę, że w ramach wykonywania swoich kompetencji, ma ona obowiązek zapobiec doprowadzeniu do nieodwracalnych szkód dla naszego futbolu, wskazując w szczególności, że:

    • Nadzwyczajne Zgromadzenie Generalne LaLigi, zwołane na 10 grudnia 2021 roku, „zamierza ostatecznie sfinalizować rażące naruszenie systemu prawnego wprowadzonego do LaLigi i praw audiowizualnych hiszpańskiego futbolu.
    • Reakcją LaLigi na powtarzające się prośby trzech klubów było „podjęcie ostrej kampanii ataków, dezinformacji i przede wszystkim odmowa oceny proponowanej alternatywy”, przy pozostawieniu swoich planów nienaruszonych.
    • Artykuł 8.s Prawa Sportowego przyznaje Wyższej Radzie ds. Sportu funkcję gwaranta legalności zastosowania przepisu regulującego świat sportu.
    • W przypadku braku działania Wyższej Rady ds. Sportu „w ramach wykonywania swoich uprawnień, mogą zostać popełnione poważne nieprawidłowości, które naprawdę zagrażają nie tylko przyszłości finansowej hiszpańskiej piłki, ale także ramom prawnym, przyjętym przez ustawodawcę dla zarządzania tym sportem”.
    • W przypadku zatwierdzenia planów LaLigi w odniesieniu do projektu LaLiga Impulso, będziemy mieli nieunikniony obowiązek podjęcia odpowiednich działań prawnych o stosownym charakterze prawnym.

Aktualizacja

LaLiga (LFP) odrzuca zarzuty o niezgodność umowy z prawem, opierając się na raportach uznanych firm współpracujących z CVC, i podkreśla, że zaakceptowało ją 38 z 42 klubów Primera i Segunda División. RFEF w kolejnym komunikacie uznał tę odpowiedź za bezmyślną i pozbawioną konkretnego odniesienia do zarzutów. Federacja wskazuje, że Tebas będzie miał osobiste korzyści z umowy, ponieważ obejmie stanowisko w nowo utworzonym organie będącym poza LFP. W komunikacie podkreśla się, że CVC ma odnieść korzyści kosztem hiszpańskiej piłki, a kluby więcej stracą niż zarobią na tej operacji w perspektywie lat. Zwraca się również uwagę, że drużyny spoza Primera i Segunda División będą pozbawione odsetka, który prawnie może im się należeć w momencie awansu. RFEF podkreśla, że prezes LaLigi będzie odpowiadał za konsekwencje, które niosą za sobą nieprawidłowości umowy, wraz z przedstawicielami wspierających go klubów.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tebas robi skok na kase
konto usunięte

@ZefkaKG chyba dla siebie

@Barca1922 a co myślałeś że to Robin Hood?

@ZefkaKG i jeszcze beszczelnie o to walczy ze wszystkimi zamiast schować sie do jakiejś dziury jak sprawa nabiera rozgłosu. Trzeba mu przyznać że ma jaja.

@sokot mógłby mejze zastąpić jako wice ministra
konto usunięte

@ZefkaKG raczej dzwonnik z Notre Dame
« Powrót do wszystkich komentarzy