Ostra odpowiedź na ataki Tebasa: "Liga jest własnością klubów, nie władz LaLigi"

Julia Cicha

7 grudnia 2021, 13:31

FCBarcelona.es

12 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona, Real Madryt i Athletic opublikowały dziś odpowiedź na listy prezesa LaLigi Javiera Tebasa oraz zaprezentowały dodatkowe uwagi odnośnie do umowy ligi z CVC (LaLiga Impulso) oraz zaoferowanego przez nie konkurencyjnego projektu (Projekt Zrównoważony).

O listach prezesa LaLigi z 3 i 5 grudnia 2021 roku

Barcelona, Real i Athletic żałują, że prezes LaLigi zachowuje się w sposób niezgodny z wartościami i zasadami piłkarskimi oraz z funkcjami i obowiązkami związanymi z jego stanowiskiem. Żaden z jego listów nie ocenia odpowiednio szczegółowo zaproponowanego Projektu Zrównoważonego ani nieregularności związanych z umową z CVC. Kluby wypominają Javierowi Tebasowi, że jako prezes LaLigi nie może za pomocą mediów oraz innych środków atakować alternatywnej propozycji finansowania, ponieważ nie na tym polega jego funkcja. Proszą go więc o nieokazywanie żadnych osobistych interesów mogących wpływać na jego zachowanie.

O Projekcie Zrównoważonym

Barcelona, Real i Athletic zauważają, że zaproponowany przez nie projekt proponuje powszechny rodzaj finansowania i jest wspierany przez prestiżowe, międzynarodowe banki. Mówienie, że projekt ten jest niemożliwy, bez zainteresowania się jego szczegółami, to mijanie się z prawdą. Projekt Zrównoważony posiada trzy zalety względem LaLiga Impulso:

  • jest dużo atrakcyjniejszy finansowo i pozwoli klubom zaoszczędzić ponad 12 mld euro, będąc 15 razy tańszym. Dodatkowo obejmuje okres 25, a nie 50 lat,
  • jest legalny, ponieważ zarządzają nim bezpośrednio kluby, a nie LaLiga. Dzięki temu nie wpływa się na własność klubów, jaką są prawa telewizyjne, ani nie wpływa się na prawa stron trzecich,
  • nie obejmuje wpływu żadnej zewnętrznej firmy/organu na działania i zarządzania LaLigi.

Kluby podkreślają, że inwestorzy w projekcie LaLiga Impulso chcą odsprzedać udziały za 8-10 lat, co nie pomoże w rozwoju ligi. LaLiga musi rozwijać się dzięki własnym środkom i nie tracić niezależności oraz praw własności. Oznajmiają również, że udostępnią swoje środki oraz doświadczenie, by dzięki wspólnej pracy doprowadzić do finalizacji Projektu Zrównoważonego lub jakiegokolwiek innego projektu, który będzie miał sens pod względem finansowym i prawnym.

O dużych nieprawidłowościach projektu LaLiga Impulso

Operacja bazuje na wycenie LaLigi na 24,250 mld euro. Barcelona, Real i Athletic zastanawiają się jednak, jak mogło dojść do tak wysokiej wyceny, skoro prawa telewizyjne nie są własnością ligi, a ona nie może nimi dysponować, w przeciwieństwie do klubów. Co więcej, prawa te nie są nawet własnością obecnych klubów LaLigi, a wszystkich klubów, które pojawią się w rozgrywkach w ciągu 50 lat. Jako że liga nie jest właścicielem praw, nie może ich nikomu przekazywać. Umowa z CVC jest zbudowana na sztucznych konceptach i jasno narusza przepisy prawa.

W piśmie zaznacza się również, że nieprawdą jest, jakoby kluby nieakceptujące umowy z CVC nie zostały przez nią dotknięte. Są bowiem pozbawiane praw, których są właścicielami, w zamian za „odszkodowanie”. Jako członkowie LaLigi są też zmuszani to bycia częścią nielegalnych i sztucznych tworów. Wszystkie działania LaLigi zmuszą tym samym kluby do podjęcia środków prawnych w celu obrony swoich interesów.

O normach kontroli finansowej klubów LaLigi

Barcelona, Real i Athletic powtarzają, że zdają sobie sprawę z sytuacji finansowej hiszpańskich klubów spowodowanej pandemią. Projekt Zrównoważony chce im pomóc, ułatwiając odzyskanie płynności na podstawie racjonalnych struktur. Równocześnie jednak Barça wyraża zaniepokojenie normami kontroli finansowej LaLigi, które narzuciły klubom zaakceptowanie projektu LaLiga Impulso w sierpniu. Projekt przedstawiono bowiem jako rozwiązanie umożliwiające klubom rejestrację piłkarzy lub uniknięcie sankcji. Te normy z założenia służą klubom, a nie władzom LaLigi. Nie mogą być używane jako karta przetargowa w celu promowania jakichkolwiek porozumień.

Inne kraje rozluźniają kontrole finansowe z powodu pandemii, by dać klubom odetchnąć, a w Hiszpanii powiązano to z akceptacją umowy z CVC, co jest niedopuszczalne. To kluby rządzą LaLigą i nie są więźniami organów zarządzających. Mają więc prawo do norm mających sens. Przetrwanie pandemii nie może kosztować hiszpańskiej piłki 12 mld euro tylko dlatego, że tak ustaliły władze LaLigi. Z tego powodu Barcelona, Real i Athletic uważają za konieczną reformę struktur hiszpańskiego futbolu i dogłębną ocenę potrzeb oraz mechanizmów.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ten Tebas to jakiś człowiek Putlera.

Nie wyobrażam sobie, żeby w jakiejś Anglii czy USA taki koleś jak Tebas był prezesem Ligii. To nie wyobrażalne, żeby koleś, który tak mało wie o dyplomacji, piastował tak wysokie stanowisko.

Najlepsi managerowie co obce sprzedają i sobie nabijają kasę. Tzw zlodzieje

Jak tak dalej pójdzie La liga będzie w czarnej ... mieli taki potencjał sportowy medialny by zbudować potęge finansową a zaraz będą średniakiem europejskim

Nawet jak pójdą do sądu miną lata, a przez ten czas media będą tylko oczerniać wszystkich którzy biorą w tym udział.
Jak chcięli tak bardzo ratować La Ligę to mogli to zaproponować dużo wcześniej, a nie dopiero długo po tym jak zaakceptowano układ, który im nie pasuje.
A i tak w głosowaniu bierze udział 2 liga, tam nie będą się przejmować udziałami z telewizji bo i tak dostają z tego grosze to zostaną przy CVC, 1-2 kluby z 1 ligi i nic się nir zmieni, tylko te 3 kluby się skompromitują.

Tam rządza takie same imbecyle jak u nas.

Zaorać tego dziada i niech rezygnuje z funkcji. Tebas = kompromitacja

Ciekawe teraz ile klubów zrezygnuje z CVC i czy ta umowa jednak nie dojdzie do skutku :)