Mundo Deportivo: Plan Xaviego na decydujący mecz z Bayernem

Dariusz Maruszczak

7 grudnia 2021, 09:55

Mundo Deportivo

13 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Mundo Deportivo przedstawia, jaki może być plan Xaviego na mecz z Bayernem
  • Barcelona musi być odważniejsza pod bramką rywala, ale i uważać na szybkie ataki Bawarczyków
  • Piłkarze Blaugrany powinni też stale pilnować Lewandowskiego i Müllera

Agresywna i pozytywna mentalność, brak spekulowania o meczu Benfiki

Barcelona musi skupić się na swoim spotkaniu z Bayernem i wyjść na boisko z odpowiednim nastawieniem, aby stawić czoła takiemu rywalowi. Nie może być powtórek z innych pojedynków Ligi Mistrzów, w których podejście drużyny było kwestionowane. Barça musi skoncentrować się na pokonaniu Bawarczyków i nie spekulować, choć inny wynik też może dać jej awans w przypadku wpadki Benfiki z Dynamem.

Wysoki i kompaktowy pressing podczas wyprowadzania piłki przez Bayern

Niemiecka drużyna nie czuje się komfortowo w pojedynkach z drużynami atakującymi bardzo wysoko, jak to robiła Borussia Dortmund w ostatniej kolejce Bundesligi. Zespół Juliana Nagelsmanna potrafi jednak w takich sytuacjach uciec się do posyłania długich podań do bocznych obrońców lub napastników, aby zażegnać niebezpieczeństwo. Filozofię gry Bawarczyków odzwierciedla też szybkość. Barcelona musi w tej sytuacji scalić swoje formacje, aby uniknąć rozproszenia w trakcie takiego ataku, precyzyjnie wyliczając spalone. Każdy błąd w tym zakresie może być fatalny w skutkach i kosztować gola. Xavi ma świadomość, że mecze trwają 90 minut i drużyna przy odwadze musi też być uporządkowana.

Dobre rozgrywanie piłki z obrony, kiedy Bayern wywiera pressing

Gra Barcelony opiera się na posiadaniu piłki i kontroli gry, a rozpoczynanie akcji będzie kluczowe. Katalończycy muszą mieć dużo rozwiązań, jak wydostawać się spod pressingu. Jednocześnie częste utrzymywanie się przy futbolówce (niemal 63% w większości meczów), nic nie da, jeśli nie będzie zachowana ciągłość gry, a pomoc i atak nie będą tworzyły zagrożenia. Piłka musi więc odpowiednio krążyć po całym boisku, a nie tylko do połowy placu gry.

Faule taktyczne przy kontratakach

W ostatnich meczach Barcelony można było dostrzec luki między obroną i pomocą. Blaugrana ma problemy z powrotem pod własną bramkę, a jednocześnie trzeba podkreślić, że tempo Bayernu jest diabelskie. Barça musi więc w razie potrzeby uciec się do faulu taktycznego, aby w odpowiednim momencie zatrzymywać takie szybkie ataki, nawet kosztem żółtej kartki.

Tworzenie okazji, ryzykowanie i odwaga przy ostatnim podaniu

Xavi przed meczem z Betisem domagał się od swoich zawodników, żeby bez wahania szukali gola i byli odważni przy tworzeniu okazji. Barcelona musi wygrać na Allianz Arenie i w związku z tym musi też ryzykować przy szukaniu szans bramkowych. Katalończycy powinni wykazać się śmiałością przy wertykalnych zagraniach, szukając ostatniego podania, zamiast nadmiaru gry kombinacyjnej.

Szukanie przestrzeni i szybkości Dembélé

Jedyny aspekt, w którym Barcelona może zrobić różnicę. Gra jeden na jeden, szybkość, umiejętność wykorzystania przestrzeni i zejście do strzału Dembélé to akcje trudne do zneutralizowania dla rywali. Memphis Depay też może być groźny w dryblingu, ale przy osłabieniach drużyny Xavi będzie chciał, żeby zagrał jako fałszywa „dziewiątka”.

Wejścia ze środka pola, zwłaszcza De Jonga

Droga do bramki wiedzie również przez korytarze wewnętrzne i ofensywny wkład pomocników. Przy Xavim De Jong zrobił krok do przodu na prawej stronie, prezentując jedną ze swoich najlepszych wersji. Ważna będzie również odwaga Nico czy Gaviego w strefie obronnej rywala.

Odważne szukanie strzału, kiedy pojawi się okazja

Podczas pół godziny gry w meczu z Betisem Dembélé był tym, który najczęściej próbował strzałów z dystansu. Xavi udzielił mu na to zgody. Z czterech uderzeń tylko w jednej sytuacji bramkarz musiał interweniować, ale Francuz bez wątpienia stwarzał w ten sposób zagrożenie.

Wykorzystanie akcji ze stałych fragmentów

Barcelona od 5 maja nie strzeliła gola bezpośrednio z rzutu wolnego i prawie nie potrafi wymuszać fauli przed polem karnym. Ponadto, mimo bycia drugą drużyną w LaLidze pod względem liczby rzutów rożnych, nie wykorzystuje w tym zakresie Piqué, Araujo czy Lengleta.

Uwaga na Lewandowskiego i Müllera

Polak jest najlepszym snajperem w Europie, a w tym sezonie strzelił już 27 goli w 21 meczach we wszystkich rozgrywkach. Prowadzi pod tym względem nie tylko w klasyfikacji Bundesligi (16 trafień), ale i Ligi Mistrzów (wraz z Hallerem po 9 bramek). Müller ma na koncie tylko 6 goli, ale za to aż 15 asyst, a ponadto bywał zabójczo skuteczny w pojedynkach z Barceloną. Na tych piłkarzy Barça będzie musiała zwrócić szczególną uwagę.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Przed meczem xavi poszedł do MD i opowiedzial cały plan
« Powrót do wszystkich komentarzy