Xavi musi poprowadzić Barcelonę do pierwszej wyjazdowej wygranej w lidze

27 listopada 2021, 15:30

Sport

1 komentarz

Głównym celem Barcelony będzie dzisiaj odniesienie pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w lidze. Choć trudno w to uwierzyć, Katalończycy do tej pory wygrywali jedynie na Camp Nou, a w Lidze Mistrzów zanotowali wyjazdowy triumf w Kijowie. W Primera División najbliżej trzech punktów byli w Vigo, ale zmarnowali trzybramkową przewagę i zremisowali 3:3.

Pod wodzą Xaviego Barça zanotowała na razie zwycięstwo i remis. Były to jednak mecze u siebie, a teraz przed trenerem pierwsze spotkanie poza Camp Nou. Villarreal to groźny rywal grający w tym sezonie w Lidze Mistrzów, ale w ostatnich 12 meczach na La Ceramica Barcelona nie doznała ani jednej porażki, notując osiem wygranych i cztery remisy.

Jako piłkarz Xavi miewał pewne problemy na stadionie Villarrealu, który wtedy nazywał się jeszcze El Madrigal. Odwiedził go 13 razy i odniósł sześć zwycięstw, dwa razy zremisował oraz pięć razy przegrał. Gorsze wyniki miały jednak miejsce na początku kariery pomocnika, a od sezonu 2007/08 rezultaty to już cztery wygrane i remis. Ostatnia wizyta aktualnego trenera Barçy na boisku dzisiejszego rywala miała miejsce w sezonie 2014/15, w rewanżowym meczu półfinału Pucharu Króla. Katalończycy wygrali 3:1, a Xavi spędził na boisku 26 minut, notując asystę przy golu Neymara. Była to jego trzecia asysta na tym stadionie, pozostałe miały miejsce przy bramkach Kluiverta w sezonie 2001/02 i Henry’ego w sezonie 2008/09. Dziś wraca na stadion, który bardzo się od tego czasu zmienił. Wraca w zupełnie innej roli, ale znów musi poprowadzić Barçę do zwycięstwa.

Mecze Barcy z Villarrealem na El Madrigal kojarzą mi się z pięknymi rzutami wolnymi wykonywanymi przez gości. Kojarzę przepiękną bramkę Messiego, który uratował punkcik w ostatnich minutach meczu, ale także sam Xavi strzelił ładnego gola z tego elementu gry w sezonie 09/10.