Kluczowe aspekty taktyczne meczu Villarreal - Barcelona wg Lobo Carrasco

Mateusz Doniec

27 listopada 2021, 12:00

Mundo Deportivo

4 komentarze

Fot. Getty Images

Ekspert Mundo Deportivo Lobo Carrasco przeanalizował dzisiejszy mecz Barcelony z Villarrealem i wymienił kluczowe jego zdaniem aspekty taktyczne.

Wspinaczka w tabeli i brak rasowego napastnika

Mecz Barçy z Villarrealem to kolejna okazja na wspinaczkę w ligowej tabeli. Zdobycie mistrzostwa jest prawie niemożliwe. Barcelonie brakuje prawdziwego specjalisty w polu karnym, którego klub będzie chciał sprowadzić w zimowym okienku transferowym.

To wielka szkoda, że Kun Agüero ma poważne problemy zdrowotne, które mogą zmusić go nawet do zakończenia kariery. Możemy być pewni, że z Argentyńczykiem w składzie Xavi potrafiłby zbudować drużynę, która wykorzystywałaby nadarzające się okazje. Teraz trener Barçy czeka na powrót do gry Ansu Fatiego oraz Martína Braithwaite'a. Można dodać do tego nowego napastnika, którego Barça postara się sprowadzić w styczniu.

Nieregularny Villarreal

Podopiecznym Unaia Emery’ego brakuje regularności, lecz z pewnością mają możliwości, aby odwrócić sytuację i wejść na odpowiedni poziom. Kluczowe będzie odzyskanie Gerarda Moreno, który świetnie współpracuje z Danim Parejo, Etienne’em Capoue, Manu Triguerosem czy Vicente Iborrą. Moreno świetnie gra w piłkę i ma dar do strzelania goli.

Barça może spodziewać się wysokiego pressingu na swojej połowie. Autorytet i inteligencja taktyczna Raúla Albiola oraz świetne wyprowadzenie piłki w wykonaniu Pau Torresa dają drużynie Żółtej Łodzi Podwodnej pewność w defensywie. Temu drugiemu brakuje jednak odwagi w pojedynkach, lecz nadrabia to świetnym długim podaniem. Należy też zwrócić uwagę na pracę Juana Foytha, który potrafi zaskoczyć, pojawiając się w strefie Yeremy'ego Pino. Villarreal atakuje bardzo szeroko, a w środku pola kluczową pracę wykonuje Dani Parejo.

Wysoki pressing drogą do zwycięstwa

Zobaczymy, który zespół lepiej sprawdzi się w pressingu, ponieważ obie drużyny doskonale wiedzą, jak to robić. Estadio de La Ceramica to wyjątkowy stadion z jedną z najlepszych muraw w LaLidze. Bardzo motywujące będzie naciskanie na przeciwnika, lecz ważne, aby robić to całym zespołem. Trzeba wybrać odpowiedni moment, ruszyć całą grupą i jak najszybciej odebrać piłkę. Przede wszystkim chodzi o odzyskanie futbolówki, lecz jeśli się to nie uda, ważne jest też utrudnianie gry przeciwnikowi.

W obecnym futbolu tylko Messi może sobie spacerować, lecz Argentyńczyk wciąż potrzebuje wokół siebie zawodników, którzy potrafią przejąć kontrolę, walczyć i przenieść ciężar gry na połowę rywala. Duże odległości pomiędzy liniami zawsze odbiją się na kondycji piłkarzy.

Jeśli zawodnicy będą dobrze wykonywać polecenia Xaviego i pracować na pełnych obrotach, Barça będzie rosnąć w siłę. Z pewnością często wykorzystywani będą Jordi Alba i Dembélé, którzy ze skrzydeł postarają się stwarzać zagrożenie pod bramką Rulliego. Odpowiedzialność za zdobywanie bramek spoczywa teraz na wszystkich.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W MC oprócz napadziorów wszyscy strzelają od obrońcy po pomocnika i nie ma z tym problemu.

Brak nam rasowego napastnika? A to jak ktoś nie jest rasowym napastnikiem, to ma zakaz strzelania? To, że Gavi, Nico, czy inny Alba nie strzelają dużo, nie znaczy, że mamy się z tym pogodzić i szukać "specjalisty". Od tego są przecież treningi, co ten Xavi z nimi robi? Każdego można nauczyć strzelać, a współczesna piłka polega w znacznym stopniu na tym, że właśnie strzela każdy, boczny obrońca, środkowy obrońca, pomocnik, a nie tylko 9. Jak chcemy mieć dobry zespół, to nie możemy liczyć jedynie na tego "rasowego napastnika", którego chcą kupić w zimie, tylko musimy pozwolić strzelać każdemu.