COPE: Rozgrywanie mundialu co dwa lata może przynieść nawet 10 mld euro strat

Julia Cicha

24 listopada 2021, 20:30

COPE

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Raport przygotowany dla Światowego Forum Lig (World Leagues Forum) podaje, że potencjalne rozgrywanie mistrzostw świata co dwa lata, do czego dąży FIFA, przyniesie rozgrywkom krajowym i europejskim straty rzędu 5-8 miliardów euro na sezon.

Cadena COPE cytuje ten raport i dodaje, że straty mogą wzrosnąć nawet do 10 mld euro, jeśli weźmiemy pod uwagę cały przemysł piłkarski, a więc ligi, mecze klubowe i reprezentacyjne UEFA, puchary i superpuchary krajowe oraz piłkę kobiecą. Niewykluczone również, że liczby będą jeszcze większe, ponieważ nie da się przewidzieć wszystkich czynników takich jak potencjalna utrata jakości, nasycenie kibiców, liczba dni odpoczynku i ustalanie kalendarza. W 40 ligach i rozgrywkach klubowych UEFA szacunkowe straty to 8,453 mld euro.

Największy spadek widoczny będzie w prawach telewizyjnych, ale stracić mogą także umowy marketingowe i sponsorskie, ponieważ ligi krajowe nie będą już tak atrakcyjne. W raporcie przewiduje się spadek zainteresowania wśród kibiców, zwiększenie liczby meczów w środku tygodnia oraz zmniejszenie liczby ligowych kolejek. W tygodniu na trybunach zasiadałoby mniej kibiców niż w weekendy, a ligi prawdopodobnie musiałyby zmniejszyć liczbę uczestniczących drużyn, np. z 20 do 18. Ligi straciłyby miliard euro na zmniejszeniu liczby meczów, 1,75 mld euro za skrócenie kalendarza oraz niemal miliard z powodu przesunięcia kolejek z weekendów na środek tygodnia.

FIFA skonsultowała swoje plany z zainteresowanymi stronami i zwołała spotkanie z federacjami na 20 grudnia. Wtedy to zostaną omówione potencjalne zmiany w kalendarzu, w tym rozgrywanie mistrzostw świata co dwa lata, począwszy od mundialu w 2026 roku. Dodatkowo planuje się zmniejszyć liczbę meczów eliminacyjnych i rozgrywać je w ciągu jednego miesiąca.

 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No i właśnie dlatego coraz mniej ludzi, a przede wszystkim młodych interesuje się w ogóle piłką nożną.

Trzeba głosować portfelem i np. nie oglądać korupcyjnego mundialu w Katarze choćby.

I połowa piłkarzy będzie co mecz znoszona na noszach.

No i to jest wszystko. Czuję się jakbym przeczytał raport o produkcji stali albo wydobyciu węgla. Money, money, money. W dup.e to że mistrzostwa to powinno być święto dla kibiców, w d... zdrowie zawodników (Pedri może być przykładem bo może jakby go nie rzucać z ME na IO to by się nie posypał). Gramy co roku, 78 reprezentacji w mistrzostwach, jeszcze do tego puchar federacji albo innej pierdylizacji, liczymy diengi a jak ktoś lubi futbol i szuka sportowych emocji to niech sobie kupi czteropak i pójdzie na mecz siódmej ligi w pobliżu najbliższego pobliża.

No to 20-go grudnia albo będzie środkowy palec, albo naobiecują decydentom jeszcze więcej kasy niż PiSda Polakom.

Mam lepszy pomysł, MŚ 2x w sezonie, w przerwie świątecznej i letniej

ale co tam, ta "super liga to zło", za to fifa/uefa to walczą o dobro footballu tylko.

Stop debilom!

Chorzy ludzie ... Chciwość nie zna granic.