Barça, Real Madryt i Juventus oskarżają UEFA i FIFA o praktyki monopolistyczne

Łukasz Lewtak

25 października 2021, 14:00

Financial Times, Mundo Deportivo

3 komentarze

Fot. Getty Images

FC Barcelona, Real Madryt i Juventus, jedyne trzy kluby nadal wspierające pomysł powołania Superligi, oskarżą UEFA i FIFA o łamanie prawa konkurencji Unii Europejskiej i tworzenie monopolu, który ich zdaniem blokuje powstawanie konkurencyjnych rozgrywek.

Zgodnie z dokumentami udostępnionymi przez Financial Times, wspomniane trzy kluby podejmują działania prawne przeciwko UEFA i FIFA i dążą do zmiany sposobu działania rozgrywek piłkarskich na całym świecie. Ewentualne zwycięstwo w tej przełomowej sprawie może pozwolić im na uzyskanie większej kontroli nad finansami rozgrywek, w których występują.

Według dokumentów sądowych, do których dotarł Financial Times, A22, hiszpańska spółka reprezentująca trzy kluby Superligi, zwróci się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o ocenę, czy UEFA może nadal pełnić rolę regulatora i nakładać sankcje na kluby, a także działać jako uczestnik i czerpać korzyści z organizacji Ligi Mistrzów czy Ligi Europy.

Według dokumentów sądowych Superliga oskarża UEFA i FIFA o nadużywanie dominującej pozycji. Obie organizacje "utrzymują i zaciekle bronią monopolistycznej pozycji w europejskiej piłce nożnej, która jest sprzeczna z prawem konkurencji" - czytamy w dokumentach A22.

Superliga została zapowiedziana w kwietniu przy poparciu największych europejskich klubów (m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii). Wkrótce potem wydawało się, że błyskawicznie upadnie w wyniku protestów fanów, zwłaszcza brytyjskich, oraz krytyki ze strony wielu polityków i urzędników państwowych. W ciągu kilku dni dziewięć drużyn (Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, City, United, AC Milan, Inter i Atlético) ogłosiło, że rezygnuje z projektu. W tym momencie pozostały w nim jedynie Barcelona, Real Madryt i Juventus.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bardzo dobrze bo to monopol! Nawet Fifa zadarła z Electronic Arts

ta sprawa trwa od czerwca, z kiedy ten artykuł? :D

Trzej muszkieterowie dalej w ofensywie ;D