La Vanguardia: Na Camp Nou odbyło się 21 meczów narażających na ryzyko kibiców Barcelony [Aktualizacja]

Dariusz Maruszczak

14 października 2021, 13:00

La Vanguardia, Ara

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziennik La Vanguardia podaje kolejne informacje świadczące o skali zaniedbań ze strony zarządu Josepa Marii Bartomeu. Według tych doniesień na Camp Nou odbyło się aż 21 meczów, w których kibice byli narażenia na niebezpieczeństwo ze względu na stan obiektu i różnego rodzaju usterki.

Jak podaje La Vanguardia, firma Nikkon, odpowiedzialna za przyszłą przebudowę obiektu, w 2019 roku przeprowadziła inspekcję na stadionie Barcelony. W swoim raporcie wykazała ona istnienie 127 usterek, które wymagały podjęcia natychmiastowego działania. Aż 44 z nich stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników stadionu ze względu na możliwość zawalenia się fragmentów budynku, które mogły spaść na krążące na obiekcie osoby. Było też 190 innych usterek uznawanych za „wysoce poważne”. Zarząd jednak nie podjął żadnych działań, a teraz broni się, że raport nie był tak alarmujący. Niezbędne prace wykonała dopiero Komisja Zarządzająca Carlesa Tusquetsa już w 2020 roku po dymisji Bartomeu. Przewodniczący tymczasowych władz klubu już wtedy tłumaczył w wywiadach konieczność przeznaczenia kolejnych środków na wręcz rozpadające się Camp Nou.

Między lipcem 2019 roku i jesienią 2020 roku, gdy przeprowadzono wreszcie niezbędne naprawy, rozegrano na Camp Nou 21 meczów, w tym El Clásico. Ostatnie było spotkanie z Realem Sociedad, tuż przed zamknięciem stadionów z powodu pandemii. Stan obiektu był tak zły, że obecny dyrektor generalny Ferran Reverter przyznał, że w przypadku decyzji o powrocie kibiców na stadiony w poprzednim sezonie Camp Nou nie mogłoby zostać otwarte. Dlatego również obecne władze FC Barcelony miały wydać 1,8 miliona w związku z pracami na obiekcie. Obecnie stadion jest już bezpieczny, choć wciąż zostało na nim wiele do zrobienia.

Aktualizacja

Dziennik Ara dodaje, że władze Barcelony wiedziały o problemach już wiele lat wcześniej. W 2012 powstał pierwszy raport na temat złego stanu obiektu. W 2014 roku kolejne informacje wskazywały na potrzebę dokonania pilnych napraw. Wreszcie docieramy do 2019 roku, gdy Camp Nou było już w takim stanie, że raporty wskazywały na zagrożenia dla publiczności.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W 2015 byłem tam dwa razy.. do teraz drżę o życie :)

"Narażających na ryzyko". Świetne. Naprawdę. Szkoda, że nie po polsku. Wystarczyło napisać "Na Camp Nou odbyło się 21 meczów, podczas których istniało ryzyko wypadku". Albo "Na Camp Nou odbyło się 21 meczów, podczas których kibice byli narażani na [utratę życia/zdrowia]".

Bartek w głównej roli "Oszukać przeznaczenie".

Hmm, Bartek wprowadził elementy survivalu podczas oglądania, żeby uatrakcyjnić mecze. Na zasadzie, idziesz na mecz i nie wiadomo czy wrócisz cało z tej wyprawy. Krwawiące oczy, ból głowy, zawał serca no i do tego czymś w łeb dostać, albo spaść z rozlatujących się schodów. Dla hardkorów przygotowano gibające się barierki na najwyższych sektorach trybun.

Byli narażeni na popadnięcie w depresję. To było 21 ostatnich domowych meczy

chodzi o nude, zdrowie psychiczne?