Oficjalnie: UEFA wycofuje się z postępowania wobec Barçy, Realu i Juventusu ws. Superligi

Dariusz Maruszczak

28 września 2021, 10:15

Sport, UEFA

17 komentarzy

Fot. Getty Images

UEFA opublikowała komunikat, w którym poinformowała o anulowaniu postępowania wobec Barcelony, Realu Madryt i Juventusu, wszczętego za ich próbę utworzenia Superligi.

Decyzja została podjęta ze względu na presję ze strony sądu w Madrycie, który nakazał UEFA rezygnację z prowadzenia postępowania i ogłoszenie tego publicznie, pod groźbą dalszych kar. Europejska organizacja została jednocześnie poinformowana o konieczności anulowania sankcji wobec 9 klubów, które ostatecznie wycofały się z Superligi i zgodziły się na objęcie ich sankcjami finansowymi. UEFA nie prowadzi już żadnego postępowania wobec Barcelony, Realu i Juventusu, a kluby te nadal liczą na utworzenie Superligi, której organizacja wciąż będzie się sprzeciwiać. Poniżej przedstawiamy pełny komunikat UEFA.

UEFA przyjmuje do wiadomości list wysłany dziś przez niezależny Organ Apelacyjny UEFA, w którym postępowania dyscyplinarne, jakie zostały otwarte przeciw Barcelonie, Juventusowi i Realowi Madryt za potencjalne naruszenie ram prawnych UEFA w związku z tzw. projektem Superligi, zostały uznane za nieważne i niebyłe, bez żadnego uszczerbku, tak jakby postępowanie nigdy nie zostało otwarte.

UEFA zwraca uwagę, że oświadczenie Organu Apelacyjnego UEFA następuje po formalnym zawiadomieniu UEFA o nakazie sądowym przyznającym UEFA kilka dni na wyjaśnienie jej zgodności z decyzjami Sądu Handlowego numer 17 w Madrycie.

UEFA rozumie, dlaczego to postępowanie dyscyplinarne zostało uznane za nieważne i niebyłe. UEFA zawsze działała w dobrej wierze i racjonalnie rozumiała, że decyzja jej niezależnego organu dyscyplinarnego, Organu Apelacyjnego UEFA, o zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego, była w pełni zgodna z poleceniem Sądu Handlowego numer 17 w Madrycie, biorąc pod uwagę, że trzy wspomniane kluby zostały dopuszczone do rozgrywek klubowych UEFA. UEFA utrzymuje punkt widzenia, że zawsze działała zgodnie nie tylko ze swoim Statutem i Regulaminem, ale także prawem Unii Europejskiej, Europejską Konwencją Praw Człowieka i szwajcarskim prawem w związku z tzw. projektem Superligi. UEFA pozostaje o tym przekonana i nadal będzie bronić swojego stanowiska we wszystkich stosownych sądach.

W związku z Deklaracjami Zobowiązań Klubowych otrzymanych przez UEFA w maju 2021 roku od 9 z 12 klubów, które działały jako założyciele tzw. projektu Europejskiej Superligi, w których te 9 klubów poinformowało UEFA o jednostronnej decyzji o wycofaniu się z tzw. projektu Superligi, UEFA poinformowała te 9 klubów, że w związku z trwającym postępowaniem sądowym w Madrycie i w celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji, UEFA nie będzie domagała się zapłaty żadnej z kwot zaoferowanych w majowych Deklaracjach Klubów, tak długo, jak będzie trwać postępowanie sadowe.

Ze swojej strony UEFA będzie oczywiście nadal przestrzegać i honorować wszystkie ustalenia kontraktowe zawarte z tymi 9 klubami, jakie powstały po otrzymaniu wyżej wymienionej deklaracji.

UEFA nadal będzie podejmować wszystkie niezbędne kroki, w ścisłej zgodności z prawem krajowym i unijnym, w celu obrony interesów UEFA i wszystkich piłkarskich stron.

Jak podaje dziennikarz Cadena SER Jordi Mari, UEFA mimo opublikowania komunikatu uważa, że w postępowaniu sądowym doszło do poważnych nieprawidłowości i wniosła o odsunięcie od sprawy obecnego sędziego. Ponadto organizacja przewodzona przez Aleksandra Čeferina zapowiedziała złożenie odwołania do sądu wyższej instancji.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Teraz to dopiero się zacznie, wszystkie kluby z Premier League chętne dołaczyć jutro :D:D:D:D
konto usunięte

Jeden punkt jest...

Čeferin ! Co ? Ty k****!!!
konto usunięte

Czyli wszystko było dobrze rozpracowane od strony prawnej, ale angielskie kluby się zesrały. Wystarczyła tylko determinacja wszystkich klubów a LM byłaby tylko nagrodą pocieszenia.

Uefa tak się napinała że się zesrała i jeszcze jedno nie mogą mieć monopol na piłce i finansami.

1:0 dla pereza , ciekawe co dalej

Z tego komunikatu wynika, że to nie uefa nałożyła karę na 9 klubów które się wycofały. To te kluby przyszły z Deklaracją Zobowiązań Klubowych i zaczęły się biczować przed Ceferinem. Ale dobra uefa nie chce "zaoferowanych" pieniędzy :D

Dupa zmiękła ....

Nawet mafia czasami się ugina ;)

Bardzo mądrze z ich strony - groźba postępowania była przez cały czas kiedy to był temat popularny, teraz każdy patrzy na to na luzie, wręcz już ze zmęczeniem, to napisali 'olewamy'. Tylko że teraz to nie budzi emocji, a 2 miesiące temu byłoby głośno że się wycofali.

he he miękkie faje :P

Cerefin obsrał zbroje…. Hahahahha

Haha przegrali walkę ale jest jeszcze wojna!

Powiedzenie "Nie strasz nie strasz bo się zesrasz" właśnie znalazło swoje odzwierciedlenie w prawdziwym życiu.

bo wiedzą, że są na przegranej pozycji STOP dla tej mafii