2Playbook: Z Barcelony odchodzi trzeci dyrektor komercyjny w tym roku

Julia Cicha

13 września 2021, 19:08

2Playbook, Sport

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Portal finansowy 2Playbook podaje, że z FC Barcelony odszedł właśnie trzeci już w tym roku dyrektor komercyjny. Stanowisko zwolnił Jordi Camps, który miał inną wizję działań w sezonie kluczowym pod względem pozyskiwania sponsorów. Równocześnie media informują, że Rakuten prawdopodobnie nie pozostanie sponsorem Barçy na kolejne lata.

Źródła z klubu mają zapewniać, że nie ogłoszono jeszcze niczego oficjalnie, ale wewnętrznie na Camp Nou trwa już proces szukania następcy Campsa. Konieczne jest ustabilizowanie działu, który jest jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię. W marcu z Barcelony odszedł Xavier Asensi, który był dyrektorem komercyjnym poprzedniego zarządu. Pod koniec kwietnia zarząd Laporty postawił na Cinto Ajrama, który w latach 2016-17 był już odpowiedzialny za sponsoring. Ostatecznie jednak zrezygnował on ze stanowiska, co doprowadziło do awansu Campsa, który znał już szczegóły różnych negocjacji, klientów oraz działania w sektorze.

Od tego czasu przedłużono umowę Barcelony z bankiem Caixa do 2025 roku oraz zapewniono kontynuację współpracy z kilkoma mniejszymi firmami. Następnie na stole pojawiła się propozycja przedłużenia kontraktu z Rakutenem o kolejny rok, na takich samych obniżonych warunkach finansowych jak w tym sezonie. Obecnie, po odejściu Leo Messiego, osiągnięcie kwoty 55 mln euro rocznie sprzed pandemii wydaje się nierealne. 2Playbook nie informuje, kto ma zostać nowym dyrektorem komercyjnym klubu.

Równocześnie Sport potwierdza wcześniejsze doniesienia medialne mówiące o końcu współpracy Barçy z Rakutenem. Japońska firma podjęła decyzję o nieskładaniu nowej oferty, ale klub nie powinien się martwić, ponieważ propozycji nie zabraknie. Warto pamiętać, że wolne pozostaje też miejsce na rękawie koszulki, które do tej pory zajmowało Beko. Przed zarządem wiele pracy w tym zakresie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czyli sam Rakuten opłacił by pensję Messiego i nie było by problemów ze znalezieniem ponownie dobrych ofert, a tak bez Leo jest lipa. Zła decyzja że pozwolono odejść Messiemu i to za friko w dodatku..

Oby tylko na koszulkach nie było charytatywnego logo...
Dzieciaki na forach dyskutują o fikcyjnym problemie Laporty i Koemana, a prawdziwy problem klubu to nierealne na rynku sponsoringu oczekiwania co do głównego sponsora na koszulkach.
Może do części kibiców dotrze to co piszę od dawna - nie ma najmniejszych szans aby zbliżone kwoty do poprzednich lat zarabiała Barcelona zarówno w przypadku głównego sponsora, jak i sponsora na rękawie.
Zgodnie z informacjami które posiadam Rakuten oferuje bez Messiego około 55-60% tego co dotychczas płaciło, co oznacza zjazd z 55mln do 30mln, a oferty konkurencji są jeszcze niższe.
Problemem u sponsorów nie jest tylko to że nie wierzą w projekt sportowy, że będziemy mogli nawiązać walkę z Realem krótko i średnioterminowo, ale także bardzo złe wizerunkowo relacje że sponsorami - niemal wszyscy czują się oszukani - np Beko czy Rakuten. Jeden już nie chce współpracować, a drugi liczy na rehabilitację Barcelony ale na swoich warunkach.
Kolejni dyrektorzy powiązani z agencjami marketingu sportowego, które specjalizują się w pozyskiwaniu klientom sponsorów nie dają rady bo założenia są nierealne. Laporta w końcu musi zrozumieć że futbol się zmienił i sponsorzy sportowi czego innego wymagają niż 10 lat temu.
konto usunięte

trzeba sobie zdać sprawę, że ci ludzie nie są w klubie tylko dla hobby i nie zarabiają też jakichś kokosów w porównaniu do innych firm, z których przyszli - oni są tu po to, żeby urwać coś dla siebie z umów zawieranych przez klub (bo w tym przypadku idzie o grube miliony), więc każdy ciągnie w swoją stronę, w stronę firm, w których mają jakieś układy i znajomości. Cinto Ajram Founder & CEO - CA Sports Marketing, Jordi Camps UP2YOU Agency.

No ciekawe, ciekawe. Zobaczymy kogo Lapcio podpisze, musiał się liczyć z tym że jak Leo nie podpisze, będą problemy.

Zwolnić wszystkich, zatrudnić wszystkich

To nie dobrze że tak się dzieje powinien być konkretny plan przez dyrektora i Laportę ustalony a nie każdy inne zdanie.