Ile Barcelona zaoszczędziła na pensjach i zarobiła na sprzedaży piłkarzy tego lata?

Łukasz Lewtak

1 września 2021, 17:00

Sport, Barça Universal

58 komentarzy

Fot. Getty Images

Pod koniec letniego okienka transferowego FC Barcelona dramatycznie szukała oszczędności na pensjach piłkarzy, aby móc zarejestrować nowych zawodników i zmieścić się w limitach płacowych. W ostatniej chwili z klubu odeszli Griezmann, Ilaix Moriba i Emerson, a kapitanowie zgodzili się na obniżkę wynagrodzeń. Ile w sumie udało się w ten sposób zaoszczędzić?

Kataloński Sport opublikował dziś artykuł, w którym pisze, że wraz z odejściem Leo Messiego i Antoine'a Griezmanna Barcelona traci 58 goli i 27 asyst (tyle obaj zanotowali łącznie w poprzednim sezonie), ale jednocześnie oszczędza blisko 160 milionów euro brutto na pensjach. Według danych katalońskiego dziennika roczne wynagrodzenie Argentyńczyka wynosiło bowiem ok. 125 milionów euro, a Francuza - ok. 35 milionów euro brutto.

Profil Barça Universal podaje nieco inne sumy - odpowiednio 100 i 40 milionów euro brutto. Dodatkowo Barcelona zaoszczędzi na pensjach innych zawodników - Juniora Firpo (6 mln), Trincão (4 mln), Emersona (3 mln) i Ilaixa Moriby (2 mln). Nie należy też zapominać o obniżkach wynagrodzenia kapitanów zespołu - Sergio Busquetsa i Jordiego Alby o 5 mln euro, Sergiego Roberto o prawdopodobnie 3 mln oraz Gerarda Piqué (w jego przypadku brakuje sprawdzonych informacji, może to być kwota w przedziale od 5 do 20 mln). Łącznie więc w letnim okienku Barcelona obniżyła wydatki na pensje o co najmniej 173 miliony euro.

Ta łączna kwota oszczędności może być ostatecznie jeszcze większa, ponieważ klub nadal planuje negocjacje w sprawie obniżenia pensji innych graczy. Według doniesień medialnych skłonni do obniżenia swojego wynagrodzenia są Samuel Umtiti, Miralem Pjanić i Philippe Coutinho.

Tego lata Barcelona zarobiła spore pieniądze także na transferach i wypożyczeniach:

Emerson 16 mln

Ilaix 16 mln (+7)

Todibo 8,5 mln (+7)

Aleña 5 mln

Manaj 0,5 mln (3 mln)

Cucurella 1,8 mln

Firpo 15 mln

Konrad 3,5 mln

Trincão 6 mln (+29 mln)

Akieme 3.5 mln

Griezmann 10 mln (+40)

Jeśli zostaną spełnione wszystkie zmienne zawarte w umowach z innymi klubami oraz zostaną wykorzystane klauzule wykupu, Barcelona za transakcje z minionego letniego okienka zarobi łącznie ponad 155 milionów euro.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zespół się podniesie , musi od początku być budowany ;)
Małymi kroczkami i będzie dobrze
« Powrót do wszystkich komentarzy