Zespoły, które wycofały się z Superligi, zostały ponownie przyjęte do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów

Łukasz Lewtak

16 sierpnia 2021, 18:00

AS

32 komentarze

Fot. Getty Images

Dziewięć zespołów założycielskich Superligi, które szybko wycofały się z rozgrywek, podpisało dziś porozumienie o ponowym dołączeniu do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA).

Dziewięć drużyn założycielskich Superligi, które potem żałowały wzięcia udziału w projekcie i się z niego wycofały, zrobiło kolejny krok na drodze do pełnego powrotu do dotychczasowych struktur. Zespoły te podpisały wiążące umowy o ponownym przyjęciu do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), któremu obecnie przewodniczy Nasser Al Khelaifi (PSG). Chodzi o Manchester City, Manchester United, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Chelsea, Milan, Inter i Atlético.

"W swojej decyzji, po gruntownym procesie reintegracji klubów i ponownej ocenie przez ECA w ciągu ostatnich miesięcy, Zarząd ECA wziął pod uwagę uznanie przez kluby, że projekt tak zwanej Europejskiej Super Ligi ("Projekt ESL") nie leży w interesie szerszej społeczności piłkarskiej, oraz ich publiczne ogłoszenie decyzji o całkowitej rezygnacji z takiego projektu. Zarząd ECA docenił również gotowość klubów do aktywnej współpracy z ECA w jego wspólnej misji rozwoju europejskiego futbolu klubowego w otwartym i przejrzystym interesie wszystkich, a nie tylko nielicznych. Decyzja Zarządu ECA oznacza koniec niefortunnego i burzliwego epizodu europejskiej piłki nożnej i jest podjęta w zgodzie z duchem nieustannego dążenia ECA do wzmocnienia jedności w europejskim futbolu" - ogłosiło Europejskie Stowarzyszenie Klubów.

Po podpisaniu takiego porozumienia przez dziewięć klubów założycielskich Superligi dużo bardziej skomplikowane staje się ich odejście do zewnętrznych projektów poza ECA i UEFA, takich jak właśnie Superliga, w której na razie pozostają jedynie trzej założyciele - Real Madryt, Barcelona i Juventus. UEFA zagroziła im sankcjami, a nawet wszczęła postępowanie, choć na razie wszystko zostało zawieszone przez postanowienie Sądu Gospodarczego nr 7 w Madrycie, które zobowiązuje Trybunał Europejski do podjęcia decyzji, czy UEFA ma monopol na zarządzanie rozgrywkami, czy też można swobodnie tworzyć nowe.

Po nagłym ogłoszeniu powstania Superligi Andréa Agnelli, ówczesny prezes ECA, natychmiast ustąpił ze stanowiska, a jego miejsce zajął Al Khelaifi, który najbardziej skorzystał na zawirowaniach w europejskiej piłce. Przejęcie przez ECA dziewięciu klubów będących wcześniej w opozycji jest kolejnym sukcesem stowarzyszenia, choć jeśli Trybunał Europejski orzeknie na korzyść Superligi, dopiero wtedy okaże się, jak dużą moc prawną ma nowe porozumienie zawarte pomiędzy dziewięcioma klubami a ECA.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wszystkim zainteresowanym tematem korupcji, brudnej gry w strukturach piłkarskich polecam ksiazke - FIFA mafia, autorstwa Thomasa Kistnera. Bardzo lekko sie czyta.

Uefa dla mnie jest moralnym dnem. Siedliskiem korupcji i innego syfu. Niestety założyciele "superligi" proponując zamknięty wachlarz drużyn jakie miałyby brać w tym przedsięwzięciu udział strzelili sobie tym samym w stope stawiając się w pozycji chciwych decydentów. Uefa pokazała jaka jest m. in. decydując się na zestawienie sędziowskie w finałach ostatnich mistrzostw Europy. A to jest tylko promil procenta tego bagna. Zdecydowanie preferuję superligę, ale na innych warunkach. Trzymam kciuki za decyzję sądu, aby Uefa nie została monopolistą w futbolu europejskim bez żadnej kontroli i przeciwwagi. Po nieprzychylnym orzeczeniu spodziewam się rozpędu degeneracji tej struktury.

I bardzo dobrze.
FIFA i UEFA to syf z którym trzeba coś zrobić, ale prawda jest taka że to kibice wymusili na zespołach absolutną rezygnację z niesportowego g#wna, które wymyślił Pérez. Wystarczy zobaczyć archiwalne sondaże na stronach poszczególnych klubów - średnio 95-99% kibiców nie chciało SuperLigi.

A Perez zaraz wyjdzie i powie że Superliga żyje i żadna druzyna z tej 12 się nie wycofała z projektu.
I że on ma na to dokumenty a SL za chwilę startuje :-)
Oj Laporta Laporta po co ty się dałeś wciągnąć w ten chłam?
Aby słyszeć o sobie "Lokaj Florenito"?

Ps. Gdy się mówi, że SL upadła po niecałych 48h to jeszcze dziś słychać piski jej zwolenników zakrzywiają tych rzeczywistość, że to nieprawda.


Nasser Al Khelaifi przewodniczącym, koniec świata.

Jak wiele złego można powiedzieć o FIFA czy UEFA tak sama idea Superligi wkurza mnie jeszcze bardziej!

przecież o ile dobrze pamiętam, to te 9 klubów podpisało umowę z superligą, w której za wycofanie miały być jakieś kary, czy nie?

Pie....ć al kelaifiego... tyle w temacie

I brdzo dobrze :)

# preczzsupersyfem!

Oby to porozumienie nie miało dużej mocy prawnej! To ich "wzmocnienie jedności w europejskim futbolu" mogą sobie wsadzić w kieszeń, patrząc na przewodnictwo prezesa PSG.

superliga z trzema klubami xD alez to będzie emocjonujące łohoho

Boże jaka to jest mafia. Zawiążą te kluby umowami a później będą ich doić.

Frajerzy i tyle

UEFA to taka parszywa mafia z kolei superliga to wyeliminowanie sportowej rywalizacji i skupienie się tylko na zysku wielkich klubow . Z której strony się nie obrócisz dupa z tyłu, ale mam nadzieję, że Perez jeszcze zaora UEFA.

Zwykłe chorągiewki. 3 zespoły ktore zostały pokazały prawdziwe jaja

Jeśli to ma utrudnić powstanie Superligi to mnie to bardzo cieszy :)

Uciekać z tego jak najszybciej.

Al Khelaifi przejął dowódctwo WTF XD