Mundo Deportivo: Porozumienie LaLigi z CVC pomoże Barcelonie zarejestrować Leo Messiego

Maciej Łoś

4 sierpnia 2021, 12:00

LaLiga, Mundo Deportivo

27 komentarzy

Fot. Getty Images

LaLiga poinformowała dziś o sprzedaży 10% udziałów funduszowi inwestycyjnemu CVC za 2,7 miliarda euro. 90% tej kwoty ma trafić do klubów dwóch najwyższych ligi w Hiszpanii, w tym Barcelony. Zespół z Camp Nou ma otrzymać aż 250 milionów euro.

To świetna decyzja dla hiszpańskich drużyn, które zmagają się z problemami finansowymi spowodowanymi pandemią. Operacja zostanie zrealizowana poprzez utworzenie nowej spółki, do której LaLiga przeniesie wszystkie swoje dotychczasowe biznesy, spółki zależne, a CVC będzie w niej miało mniejszościowy udział wynoszący około 10% kapitału.

CVC zapewni LaLidze fundusze podczas trwania długoterminowej umowy i nie będzie ingerować w organizację rozgrywek sportowych oraz zarządzanie prawami telewizyjnymi. LaLiga podkreśla, że jest to strategiczne porozumienie, dzięki któremu będzie mogła dalej się rozwijać i rywalizować z innymi topowymi ligami.

LaLiga poinformowała, że dzięki umowie z CVC zarobi 2,7 miliarda euro, a 90% tej kwoty zostanie przelane na konta 42 klubów piłkarskich. Pieniądze będą rozdysponowane w podobny sposób jak przy wpływów z praw telewizyjnych, dlatego największe drużyny otrzymają największą część. Jak podaje Mundo Deportivo, Barça zarobi dodatkowe 250 milionów euro.

Dodatkowy zastrzyk gotówki ma pomóc w tym, by Barça mogła wreszcie zarejestrować Leo Messiego. Argentyńczyk, który zaakceptował już ofertę klubu, czeka cały czas na rozwiązanie problemów z przekroczeniem limitu płac. Teraz dzięki decyzji LaLigi klub będzie mógł wreszcie spełnić warunki. Możemy spodziewać się zatem, że już niedługo kapitan Barcelony oficjalnie wróci do klubu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Heh doszliśmy do momentu w futbolu, w którym piłkarze nie mogą wykonywać swojego zawodu, bo pracodawców na to nie stać.

Uważam że kwota powinna być podzielona po równo dla każdego klubu, te mniejsze mogły by kupić cały skład a barca i real wiadomo po 1 gościu

Sporo niezrozumienia w komentarz, wiec wyjaśnię.

La Liga National de Futbol Profesional, to prywatny związek (odpowiednik naszego stowarzyszenia), tworzony przez kluby (42) i spółki S.A.D.
La Liga jest organizatorem 1 (La Liga) i 2 ligi (odpowiednik naszej ESA i 1 Ligi).

Generalnie La Liga jako organizacja to odpowiednik naszej Ekstraklasa S.A., tj. podmiotu odpowiedzialnego za organizację rozgrywek. W związku z rozgrywkami, podmiot zarządza prawami marketingowymi, telewizyjnymi itp.

To duża organizacja, więc przyjęła tzw. strukturę holdingową. Jest wspólnikiem spółek do konkretnych celów np. La Liga Video (materiały wideo ze spotkań itp. - coś jak nasza Ekstraklasa TV - ale większa :)

Obecnie, jak wynika z publikacji, La Liga wszystkie działalności komercyjne przeniesie do jednej spółki, która tym będzie zarządzać, a CVC nabył 10% udziałów (konkretniej nabędzie) w tej właśnie nowej spółce. Wspólnikami nowej spółki będzie La Liga National de Futbol Profesional (90%) i CVC (10%).

Jednak zarządzać (sędziowie, itp.) i poradzić samą ligę nadal będzie La Liga, więc i pośrednio członkowie - same kluby.

Ewentualnie z zysku spółki CVC będzie mieć prawo do 10% udziału w tym zysku, ale nie ma to przełożenia np. na z TV, bo Kluby mają podział zagwarantowany.


Te środki dla klubów z tej transakcji (zbycia udziałów w nowej spółce), to po prostu udział klubów w zysku La Liga National de Futbol Profesional, i to nie jest ani pożyczka, ani darowizna. La Liga sprzedaje udziały w nowej spółce, która będzie trochę takim wewnętrznym domem mediowym i tyle.

Dlaczego inni tak nie robią? Premier League nie nie ma takiej potrzeby, podobne środki mają co roku z praw TV, Bundesliga, La Liga, Serie A.... no cóż La Liga to teoretycznie 2 liga świata, więc może i na te ligi przyjdzie czas. Zresztą ten fundusz, jako jeden z nielicznych, działa w sporcie. Kiedyś w F1, a teraz z rugby (Puchar Sześciu Narodów).

To dobry ruch, ratujący ligę a dla przyszłości bez większego znaczenia i tak czeka nas Superliga za 2-3 lata.

Ciekawa jest informacja (podawana na zagranicznych portalach), że środki będą musiały być przeznaczone przez kluby na programy inwestycyjne. Szkoda, ze nie podają konkretów, ale to pewnie dopiero założenie, wiec wszystko się wyjaśni przy okazji podejmowania przez kluby uchwały wyrażajacej La Liga zgodę na transakcję.


Ważne aby Messi miał kontrakt

Czyli kluby dostaną pożyczkę do spłacenia i będą mieli mniej co roku (bo CVC ma 10%) ? To provident kupił?

Kolejny krok w updku La Ligi, jeżeli konieczne już jest handlowanie samymi udziałami - co zaznaczę, żadnej innej lidze nawet nie przeszło przez myśl. Smutne, jak w parę lat z najlepszje ligi lada chwila będziemy za Bundesliga czy Serie A, bo o Premier League nawet nie mam co wspominać.

Spoko, już Tebas jakoś wymyśli, że będzie obwarowane warunkami odpowiednimi. Np. znaczny procent, koło 90, może na spłatę zadłużenia. Niby nic, dla wielu pomoc i tak, ale Barcelonie nie pozwoli zejść z limitem wynagrodzeń :).

jakoś nic tu nie pisze o tym że kluby z 1 i 2 ligi też muszą się na to zgodzić, a nie wiem czy większość z nich tak chętnie sprzeda swoją przyszłość, za 10-15 lat wyjdzie im to na szkodę, ale jak zawsze najważniejsze jest tu i teraz
a z tego co na szybko przeczytałem zespoły mają się związać z ligą na dekady, czyli ma być jakiś aneks o tym że nie mogą występować w superlidze, to real może na to troszkę krzywo patrzyć
trzeba czekać jak to się rozwinie

"To świetna decyzja dla hiszpańskich drużyn, które zmagają się z problemami finansowymi spowodowanymi pandemią". Tylko że jak pokazał jeden z artykułów sprzed kilku dni w przypadku Barcy pandemia to tylko część problemów finansowych klubu, większość to efekt rządów Bartomeu. Oby ta wiadomość się sprawdziła, a Tebas nie wymyślił jakichś obostrzeń co do tego w jaki sposób kluby mogą wykorzystać otrzymane w ten sposób pieniądze.

Świetna wiadomość dla wszystkich drużyn, które otrzymają zastrzyk gotówki! Liczę na to, że Barca w końcu zarejestruje Messiego, a i inne kluby także się wzmocnią nowymi graczami, przez co zwiększy to konkurencyjność!

No i zajebiście
konto usunięte

No i jak tam panie Guardiola? Tebas jednak coś robi?