Sport: Dobra forma De Jonga widoczna także w reprezentacji Holandii

Julia Cicha

18 czerwca 2021, 17:00

Sport

4 komentarze

Fot. Getty Images

„Chcę zobaczyć bardziej ofensywnego piłkarza. Grającego głębiej, wchodzącego w pole karne rywala. Grającego mniej horyzontalnie, odważniejszego. Frenkie to elegancki zawodnik, ale jest bardzo młody i nie powinien grać jak weteran. Może grać dużo lepiej. Jest idealnym zięciem, ale trzeba wymagać od niego więcej” – tak o De Jongu po jego pierwszym sezonie w Barcelonie mówił Ruud Gullit.

Rok później pomocnik bardzo się zmienił. Holender jest liderem środka pola swojego zespołu oraz reprezentacji. Jest bardzo samokrytyczny i wciąż chce się poprawiać. Dorasta, a dla Barçy i Holandii jest nie do zastąpienia. Ronald Koeman oddał mu władzę w linii pomocy Barcelony, a on odwdzięczył się świetnymi występami. Pierwsze występy De Jonga na EURO 2020 również pokazują, że nie tylko odzyskał on formę z Ajaksu, lecz wręcz ją poprawił. Szczególnie dobrze spisał się w meczu z Ukrainą, a w starciu z Austrią było u niego widać nieco zmęczenia długim sezonem, w którym rozegrał ponad 5 tysięcy minut.

„Holandia ma jednego z najlepszych kreatorów gry na świecie” – pisze Bart Vlietstra w swojej analizie czwartkowego meczu. Zauważa też jednak, że Frank de Boer musi znaleźć Frenkiemu miejsce na boisku, w którym będzie lepiej widać jego zalety. Warto zauważyć, że w tym spotkaniu Austria miała większe posiadanie piłki od rywali (53% do 47%). W tym starciu De Jong 76 razy był przy piłce i wykonał 58 podań z 84% skutecznością. Do tego wykonał pięć dryblingów, raz odzyskał piłkę i wygrał 8 na 12 pojedynków. Także dzięki pomocnikowi Barçy Holandia jest jedną z pierwszych reprezentacji, które awansowały już do 1/8 finału mistrzostw Europy. Do tego zapewniła już sobie pierwsze miejsce w grupie.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Pan Piłkarz pełną parą :)
« Powrót do wszystkich komentarzy