Sergi Barjuan i García Pimienta – trenerzy, których drogi krzyżują się w Barcelonie wyjątkowo często

Łukasz Lewtak

18 czerwca 2021, 12:15

Sport

1 komentarz

Fot. Getty Images

Kataloński Sport publikuje dziś specjalny artykuł poświęcony Sergiemu Barjuanowi i Javierowi Garcíi Pimiencie, których drogi przecięły się ostatnio nie po raz pierwszy. Dokładnie dziesięć lat temu pierwszy z nich opuścił juvenil B i został zastąpiony przez tego drugiego. Teraz sytuacja się powtarza w Barcelonie B, jednak role się odwróciły.

Przed tym, jak Joan Laporta powierzył mu opiekę nad Barçą B do 2023 roku, Sergi Barjuan trenował w niższych kategoriach wiekowych Barcelony tylko przez dwa lata. To właśnie podczas poprzedniej kadencji obecnego prezydenta szkoleniowiec z Les Franqueses rozpoczął pracę w roli trenera, obejmując stery w juvenilu B.

Sergi zajmuje miejsce Pimienty... po raz pierwszy

To było w 2009 roku, kiedy García Pimienta opuścił juvenil B, ale w tym przypadku dlatego, że awansował do juvenilu A po wygraniu ligi. Lukę po nim wypełnił Sergi Barjuan, który miał za sobą siedem lat spędzonych poza Barçą. Mimo że był debiutantem na ławce, utrzymał hegemonię zespołu w lidze i zdobył dwa mistrzostwa w ciągu dwóch sezonów, w których prowadził drużynę. Błyszczeli w niej wtedy tacy zawodnicy jak Rafinha, Dongou, Espinosa czy Gerard Deulofeu.

Barjuan odchodzi

W pewnym momencie były lewy obrońca uznał, że nadszedł moment, by zrobić krok do przodu, i chciał zająć miejsce na ławce juvenilu A, jeśli Òscar García awansuje do drużyny rezerw. Tak się jednak nie stało. Laporta odszedł, pojawił się Sandro Rosell i Sergi Barjuan postanowił, że nie będzie prowadził juvenilu B trzeci sezon. Przez kolejne lata pracował w takich klubach jak Recreativo Huelva, Almería, Mallorca i Hangzhou Greentown w Chinach.

García Pimienta zajmuje miejsce Barjuana

Tak więc w 2011 roku juvenil B został bez trenera i klub zwrócił się do Garcíi Pimienty, który sezon wcześniej prowadził cadete A. Pimi spędził w sumie 3,5 roku na ławce juvenilu B, zanim powrócił do juvenilu A, z którym osiągnął swoje największe sukcesy, przede wszystkim zwycięstwo w Lidze Młodzieżowej UEFA w 2018 roku, które dało mu przepustkę do Barçy B, gdzie wcześniej był już asystentem trenera.

Ostatnia zmiana trenera

García Pimienta pracował jako szkoleniowiec drugiej drużyny aż do zeszłego tygodnia, kiedy to niespodziewanie klub go zwolnił. Jego miejsce, co oficjalnie potwierdzono w ten czwartek, zajmie Sergi Barjuan. Los ponownie więc sprawił, że drogi obu tych szkoleniowców są bardzo bliskie.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

patrząc na dorobek tego pana - to nie rozumiem decyzji - jakiś kolejny brat Laporty z nieprawego łoża, czy kolejny kuzyn?