Podsumowanie pierwszych 100 dni Joana Laporty

Łukasz Lewtak

15 czerwca 2021, 17:00

L'Esportiu, Mundo Deportivo

40 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziś mija sto dni od wygranych przez Joana Laportę wyborów na prezydenta FC Barcelony. Katalońskie L'Esportiu i Mundo Deportivo postanowiły podsumować najważniejsze wydarzenia w klubie z tego okresu w kilku punktach.

Całkowita zmiana w sekcjach

Z legitymacją w postaci 30 184 głosów, które uzyskał, Joan Laporta zabrał się do pracy, a obietnica rewolucji nie dotyczyła tylko pierwszej drużyny piłkarskiej, ale również innych sekcji. W ciągu 100 dni Laporta zmienił wszystkie osoby odpowiedzialne za sekcje. W koszykówce zrezygnował z Nacho Rodrígueza, by postawić na Juana Carlosa Navarro. W klubie pozostał Jasikevicius. W piłce ręcznej radykalne zmiany, z odejściem trenera Xaviego Pascuala i dyrektora sportowego Davida Barrufeta na czele. Nowym szkoleniowcem zostanie Antonio Carlos Ortega.

W futsalu również zmieniła się cała struktura. Odeszli Andreu Plaza i Txus Lahoz, który nie będzie dalej pełnił funkcji szefa sekcji. Laporta postawił na byłego gracza Jordiego Torrasa i trenera Jesúsa Velasco. Zmiana kierownika nastąpiła również w sekcji hokeja na wrotkach, z której odszedł Toni Miro.

Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął Joan Laporta, było zwolnienie koordynatora sekcji Alberta Solera i wprowadzenie na jego miejsce Xaviego O'Callaghana.

Rewolucja w piłce nożnej

W zeszłym tygodniu zmiany nastąpiły w sekcji piłki nożnej. García Pimienta zostanie zastąpiony przez Sergiego Barjuana. Zwolniono również Alexa Garcíę, szefa działu skautingu, a jego następcą może zostać ojciec Bojana Krkicia. Swojej pracy nie będą kontynuować także Jordi Roura, dyrektor sportowy futbolu młodzieżowego, oraz Aureli Altimira. Pozbyto się również Guillermo Amora, który przestaje być dyrektorem ds. relacji instytucjonalnych i sportowych FC Barcelony. Do klubu dołączył za to Alexanko. Wkrótce w jego ślady pójdą Albert Benaiges i Rafael Márquez, który obejmie juvenil A.

Pierwsze tytuły

W ciągu pierwszych 100 dni urzędowania Joan Laporta był już świadkiem zdobycia przez pierwszy zespół piłkarski Pucharu Króla po pokonaniu Athleticu w finale w Sewilli. Trzy dni później świętował zwycięstwo w lidze Asobal. Piłkarze ręczni zdobyli natomiast Ligę Mistrzów i krajowy puchar. W hokeju na wrotkach Laporta miał okazję świętować zdobycie tytułu mistrza Hiszpanii. Piłkarki sięgnęły natomiast po tryplet, po raz pierwszy w historii wygrywając Ligę Mistrzów.

Kontrola w toku

Laporta nadal oczekuje na wyniki audytu, aby podczas zgromadzenia socios compromisarios mieć jak najwięcej danych. W ciągu pierwszych 100 dni prezydent dokonał również wielu zmian w strukturze wykonawczej. Odeszli między innymi Pere Jansà, Roman Gómez Ponti, dyrektor generalny Oscar Grau oraz Bill Mannarelli, odpowiedzialny za Espai Barça. Najważniejsi nowi członkowie zarządu to nowy dyrektor generalny Ferran Reverter oraz dyrektor ds. piłki nożnej Mateu Alemany. Do obszaru sportowego dołączył także Jordi Cruyff.

W ciągu pierwszych 100 dni Joan Laporta miał również fantastyczny tydzień, w którym mógł podpisać kontrakty z Kunem Agüero i Erikiem Garcíą, a także ogłosić dołączenie do drużyny Emersona. Ponadto Laporta zdążył już potwierdzić, że Ronald Koeman pozostanie trenerem w przyszłym sezonie.

Przyłączenie się do Superligi

Nie można również zapomnieć o tym, że Barça Laporty opowiedziała się za Superligą, "po raz kolejny jako pionierski klub, który poprowadzi wielkie zmiany, jakich wymaga świat futbolu". UEFA była wściekła, dziewięciu z pierwotnych 12 członków wycofało się, a federacja zagroziła Realowi Madryt, Juventusowi i Barcelonie postępowaniem dyscyplinarnym. To te kluby jako jedyne twardo obstają przy projekcie Superligi i z całą pewnością jest to jednym ze znaków rozpoznawczych Joana Laporty po pierwszych stu dniach jego urzędowania. Kto wie, być może prezydent Barçy będzie górą w starciu z UEFA, ponieważ europejska federacja niedawno bezterminowo zawiesiła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Barcelonie, Realowi i Juventusowi.

Praca dla rodziny

Warto także wspomnieć, że 4 czerwca Joan Laporta mianował swoją siostrę Maite na nowe stanowisko, które ma zapewnić przestrzeganie standardów integracji i różnorodności kulturowej (więcej o tym możecie przeczytać tutaj). W tym celu zarząd musiał zmienić kodeks etyczny. Kuzynka prezydenta Marta Segu zamierza natomiast kierować Fundacją (co robiła już w 2008 roku) w miejsce Maríi Vallés.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jak ten czas szybko leci.... Już 100 dni, kto by pomyślał
« Powrót do wszystkich komentarzy