Mundo Deportivo: Ronald Koeman naciska na sprowadzenie kolejnego pomocnika

Dariusz Maruszczak

14 czerwca 2021, 14:00

Mundo Deportivo

44 komentarze

Fot. Getty Images

Jak donosi Mundo Deportivo, Ronald Koeman chciałby sprowadzić do Barcelony kolejnego pomocnika po tym, jak nie udało się pozyskać Georginio Wijnalduma. Holender uważa wzmocnienie środka pola za bardzo istotny aspekt przygotowań do kolejnych rozgrywek.

Według katalońskiego dziennika Koeman prosi władze FC Barcelony o pomocnika w stylu Wijnalduma - silnego i wytrzymałego, który potrafi zaatakować pole karne. Oczywiście taki zawodnik musiałby też spełniać inne kryteria, jak dobra technika, aby zagwarantować odpowiednie wyprowadzanie piłki, czy to poprzez podania, czy ruch z futbolówką przy nodze między przeciwnikami. Kluczowe będą jednak aspekty fizyczne, aby pomocnik uczestniczył w wysokim pressingu, potrafił szybko przerwać akcję rywala i sprawdzać się w pojedynkach indywidualnych.

Obecnie Koeman ma do dyspozycji Sergio Busquetsa, Frenkiego de Jonga, Pedriego, Riquiego Puiga, Ilaixa Moribę, Miralema Pjanicia, Matheusa Fernandesa, Philippe Coutinho i wracającego z wypożyczenia Carlesa Alenę. Ostatnich czterech prawdopodobnie odejdzie z klubu, a holenderski szkoleniowiec chciałby mieć w środku pola zawodnika o nieco innej charakterystyce. Busquets cieszy się dużym znaczeniem w Barcelonie, ale jest coraz starszy i nie może już grać tyle co wcześniej, a wciąż nie ma naturalnego zmiennika. Pjanić nie zdobył sobie zaufania Koemana, a Barcelona może zdecydować się na wymianę z udziałem Bośniaka. De Jong ma stałe miejsce na środku pomocy, choć może też występować jako stoper, a trudno wyobrazić sobie wyjściową jedenastkę również bez Pedriego. Nastolatek także potrzebuje częstszego odpoczynku. 

Zawodnikiem podobnego rodzaju do Wijnalduma jest Ilaix Moriba. Barcelona spróbuje przedłużyć jego kontrakt, który wygasa już za rok. Koeman otworzył mu drzwi do składu, ale widocznie nie przekonał się do niego w 100%, skoro liczy na sprowadzenie dodatkowego pomocnika. Riqui Puig cieszy się poparciem władz klubu, ale jest piłkarzem o innym profilu. Nie ma pewności, jaka będzie rola Sergiego Roberto czy Coutinho, jeśli nie odejdą, a także, czy Alex Collado lub Nico González zdołają wywalczyć dla siebie miejsce. Obecnie jednak stanowisko Koemana jest takie, że drużyna potrzebuje wzmocnić skład kolejnym piłkarzem o konkretnych umiejętnościach.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

a ja bym chciał zobaczyć S.Roberto w roli Wijnaldum'a... parę razy jak grał w śreodku, to właśnie grał nieźle, biegał, pressing, odbiór itp. Nie mamy za dużo kasy, więc czemu nie?


@ferdas_rawa hmmm może dlatego, że większość kariery zagrał poprawnie na prawej obronie? a potrzebujemy gracza z prawdziwego zdarzenia do tego silnego fizycznie - niestety nasz wychowanek do nich się nie zalicza i tak naprawdę to jest czas dla niego żeby sprawdzić się w innym klubie.

@ferdas_rawa Parę razy... Pomocnik, który od 2011 był przeciętnym pomocnikiem i co najwyżej solidnym PO zagrał parę razy nieźle. Pomoc ma zyskać, nie stracić. Roberto jest uniwersalnie przeciętnym zawodnikiem, a w miejscu dla Barcy tak ważnym jak pomoc, potrzeba zawodników kakaowych lub co najmniej dobrych, ewentualnie ogrywać młodych (z korzyścią na przyszłość). Tylko i wyłącznie przez Bartomeu Roberto nadal jest w Barcelonie.

@normasubiektywna byl przecietnym pomocnikiem? :) przeciez ostatnie pare lat to obronca... Pare razy zagral dobrze bo tylko pare razy gral w pomocy.
Tak czy inaczej ja bym zobaczyl ten ekperyment, a ze nie mamy kasy i nawet za darmo nie potrafimy pozyskac zawodnika to mamy jakies lepsze wyjscie? Aaaano tak, stawiajmy na mlodych :) pielny slogan

« Powrót do wszystkich komentarzy