Następny mecz:  Barcelona  -  Olympiakos     ·  środa, 18 października 20:45  ·  3. kolejka Liga Mistrzów , Gr. D   ·  Transmisja: Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Patrick Kluivert

Patrick Kluivert urodził się 1 lipca 1976 roku w Amsterdamie. Jego pierwszą drużyną był miejscowy Ajax, w którym zaliczył 21 sierpnia 1994 swój debiut w Eredivisie. Jego pierwszym rywalem był Feyenoord, któremu strzelił w tym meczu bramkę. Patrick doskonale wpasował się w rodzaj gry Ajaxu, co potwierdził w najważniejszym w tamtym sezonie meczu, finale Ligi Mistrzów. W 83 minucie meczu przeciwko Milanowi strzelił jedyną bramkę, która dała pierwszy i jak na razie ostatni triumf drużyny ze stolicy Holandii w Lidze Mistrzów. Pat pograł w Amsterdamie do 1997 roku, po czym przeszedł do Milanu. Po niezbyt udanym, włoskim sezonie Kluivert przeniósł się do Barcelony.

Dwa lata wcześniej Holender zagrał z reprezentacją na Euro 96. Na mistrzostwach nie pograł zbyt wiele z powodu kontuzji kolana. Mimo to zdołał strzelić piękną (niestety tylko honorową) bramkę przeciwko Anglii, która wygrała tamto spotkanie 4-1.

Zanim Patrick zdołał zagrać jakikolwiek mecz w barwach Dumy Katalonii, zagrał na Mundialu we Francji. Faza grupowa nie należała do zbyt udanych w wykonaniu napastnika Oranjes. Nie strzelił ani jednej bramki, a do tego zobaczył z bliska czerwoną bramkę w swoim debiutanckim meczu przeciwko Belgii (0-0). Swą niemoc strzelecką przełamał w ćwierćfinale, strzelając pierwszą bramkę Argentynie. Holandia trafiła w półfinale na obrońców tytułu mistrzowskiego, Brazylię. Kluivert strzelił w 87 minucie gola dającego nadzieje na awans do finału, jednak w konkursie rzutów karnych ‘pomarańczowi’ ulegli Canarinhos. Ostatecznie Holandia zajęła na tym Mundialu czwarte miejsce.

Po mistrzostwach holenderski snajper pojechał do Barcelony. Tam stworzył wspaniały duet strzelecki wraz z Rivaldo. Do Blaugrany sprowadził go Louis Van Gaal, jego mentor z czasów gry w Ajaxie. W swoim pierwszym katalońskim sezonie zdobył mistrzostwo Hiszpanii, ale dalsze sezony nie należały już do bardziej udanych.

W 2000 roku odbyły się Mistrzostwa Europy w Holandii i Belgii. W fazie grupowej Kluivert strzelił dwa gole: jeden Francji i jeden Danii. Oranjes z kompletem punktów awansowała do fazy pucharowej, gdzie w pierwszym meczu rywalem była Jugosławia. Holandia wygrała aż 6-1, a Pat popisał się hattrickiem. Do tej pory wielu kibiców twierdzi, że snajper strzelił cztery bramki, jednak arbiter tamtego spotkania uznał, że było to trafienie samobójcze Govedaricy. W półfinale Holendrzy trafili na Włochy. Po 90 minutach było 0-0, po 120 także. W konkursie rzutów karnych lepsi okazali się zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego (3-1), a honorowe trafienie zaliczył nie kto inny jak Patrick Kluivert.

W lecie 2004 roku Frank Rijkaard uznał, że Patrick nie pasuje do jego systemu gry, więc ten ostatni odszedł do Newcastle United.

Zanim jednak pożegnał się z Barceloną, pojechał z reprezentacją Holandii na swoje trzecie Mistrzostwa Europy do Portugalii. Jednak holenderski napastnik nie zagrał tam nawet minuty.

Po słabym sezonie w angielskiej drużynie Pat przeniósł się ponownie do Hiszpanii, tym razem do Valencii. Po tym sezonie, w którym Kluivert częściej męczył się z kontuzjami niż grał, w 2006 roku dołączył do PSV Eindhoven.