Teraz jest Cz 14 gru, 2017 07:17

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Katalonizm
PostNapisane: Cz 05 paź, 2017 14:28 
Tercera Division

http://www.fcbarca.com/79456-barca-popi ... paign=news

Barca popiera mediacje pomiędzy Hiszpanią a Katalonią. We wcześniejszym przemówieniu Bartomeu popierał referendum. Jednak może WYJĄTKOWO to lepiej, że zmienił zdanie.

PostNapisane: Pt 06 paź, 2017 09:56 
Piwowar domowy

Pewnie to też bardzo zaskoczy wszystkich popierających wyjście Katalonii z Korony:
Cytuj:
Banco Sabadell, jeden z największych banków w Hiszpanii, ogłosił że przeniesie swoją siedzibę z Katalonii, jeśli zadeklaruje ona niepodległość. W ślad za nim podobnie mogą postąpić inne instytucje finansowe.
[]
Inna katalońska instytucja finansowa, Caixabank, również rozważa przeniesienie siedziby firmy.
[]
Katalońska biotechnologiczna firma Oryzon Genomics poinformowała kilka dni temu, że przenosi się do Madrytu aby "zoptymalizować skuteczność operacyjną i relacje z inwestorami". Jej akcje wzrosły od tego czasu aż o 29 proc.

PostNapisane: Pt 06 paź, 2017 11:35 
Pichichi

patpul napisał(a):
Pewnie to też bardzo zaskoczy wszystkich popierających wyjście Katalonii z Korony:
Cytuj:
Banco Sabadell, jeden z największych banków w Hiszpanii, ogłosił że przeniesie swoją siedzibę z Katalonii, jeśli zadeklaruje ona niepodległość. W ślad za nim podobnie mogą postąpić inne instytucje finansowe.
[]
Inna katalońska instytucja finansowa, Caixabank, również rozważa przeniesienie siedziby firmy.
[]
Katalońska biotechnologiczna firma Oryzon Genomics poinformowała kilka dni temu, że przenosi się do Madrytu aby "zoptymalizować skuteczność operacyjną i relacje z inwestorami". Jej akcje wzrosły od tego czasu aż o 29 proc.

No mnie panie kolego już nie zaskakuje. Caixabank to mój bank, ale tak na wszelki wypadek otworzyłem konto w BBVA. Poza tym kilka dużych firm już ogłosiło już przeprowadzkę do Madrytu. No i już wołają o boikot...ah te oderwanie od rzeczywistości CUP juntPsi i innych. Seat z Martorell też mocno skłonny do przeniesienia.

W Barcelonie tworzą się Komitety Obrony Republiki i są przepychanki. W Hospitalet zostali pogonienii, więc robi się gorąco.

Enviado desde mi XT1072 mediante Tapatalk

"Nigdy nie jesteś równie daleko od celu, jak wtedy, kiedy nie wiesz dokąd zmierzasz."
Charles-Maurice de Talleyrand

PostNapisane: Pt 06 paź, 2017 18:20 
El Crack Total

A mówili że Katalonia to taka Kalifornia, piąta gospodarka na świecie, ciągnąca cały hiszpański biedny pociąg za sobą :zzz:

PostNapisane: So 07 paź, 2017 16:40 
Pichichi

Culé a muerte napisał(a):
Caixabank to mój bank...
A będziesz otwierał jakiś oddział w Polsce? Pytam, bo może jako przyszły klient i znajomy z forum dostałbym od Twojego banku korzystną ofertę? W końcu to Twój bank :P ;)

Nie znam ogólnej sytuacji Katalonii i szczerze jest mi to obojętne, w która stronę pójdą (jestem tu obserwatorem, a nie stroną). jednak patrząc na te opowieści o smokach jakie mają nawiedzić Katalonię po wyjściu z Hiszpanii, przypomina mi te same w kontekście Brexitu. jakoś Wielka Brytania istnieje (o dziwo funt się powoli odbudowuje), polaków nikt nie wyrzuca, a na brytyjskim wybrzeżu nikt muru nie buduje. Dlatego z takimi osądami czy komuś się to będzie opłacać czy nie, warto zawsze poczekać parę lat po decyzji, a niżeli przed. Bardziej komfortowo się ocenia czyjeś decyzję bazując na faktach i wydarzeniach, aniżeli domysłach. Tak czy owak, o ile sam Brexit był możliwy, to wyjście Katalonii z Hiszpanii już nie i wcale tu nie chodzi o wolę Katalończyków, ale Hiszpanów, bo to oni tu mają decydujący głos. W najlepszym wypadku skończy się kolejnymi przywilejami dla regionu, a w najgorszym pacyfikacją. Jeszcze są rozwiązania środkowe i najczęściej stosowane, czyli dogadywanie się z usuwaniem przeszkód ( w różnoraki sposób: od kompromitacji, po wypadki i samobójstwa), tylko czy Katalonia ma na tyle silną pozycję, aby rząd Hiszpanii musiał się z nią dogadywać? W moim mniemaniu: nie.

@Roma-Rio
A czy Śląsk nie ciągnął i nie ciągnie polskiej gospodarki do góry? Gdyby cały Śląsk (górny i dolny) postanowiłby być niepodległy, wtedy też by się znalazło mnóstwo długów wobec Warszawy, choćby tych kopalnianych.

PostNapisane: So 07 paź, 2017 21:57 
Piwowar domowy

aschnu napisał(a):
jakoś Wielka Brytania istnieje (o dziwo funt się powoli odbudowuje), polaków nikt nie wyrzuca, a na brytyjskim wybrzeżu nikt muru nie buduje.

A to już WB wyszła? Widocznie coś przegapiłem.

aschnu napisał(a):
Dlatego z takimi osądami czy komuś się to będzie opłacać czy nie, warto zawsze poczekać parę lat po decyzji, a niżeli przed.

Nie dyskutujcie więc o obecnych decyzjach Bartomeu, nie krytykujcie ich, nie nawołujcie do dymisji, nie wyszydzajcie. Poczekajcie parę lat.

aschnu napisał(a):
Bardziej komfortowo się ocenia czyjeś decyzję bazując na faktach i wydarzeniach, aniżeli domysłach.

No właśnie tu dyskutujemy o faktach. 75 mld E zadłużenia Katalonii, decyzje firm o przeniesieniu siedzib (ergo miejscu odprowadzaniu podatków). To nie są domysły. Domysłami są konsekwencje. A w tym przypadku należy rozważać różne ścieżki.

aschnu napisał(a):
czy Katalonia ma na tyle silną pozycję, aby rząd Hiszpanii musiał się z nią dogadywać? W moim mniemaniu: nie.

Nie ma i nigdy nie miała. I nie ma to żadnego znaczenia. Znaczenie ma tu populizm i skierowanie przez Puigdemonta regionu na ścieżkę konfrontacji. Tylko i aż tyle.

aschnu napisał(a):
A czy Śląsk nie ciągnął i nie ciągnie polskiej gospodarki do góry?

Mówisz o tych miliardach dopłacanych do państwowych kopalń? No, ciągnie w górę, jak chuj:)

PostNapisane: N 08 paź, 2017 20:00 
Pichichi

patpul napisał(a):
A to już WB wyszła? Widocznie coś przegapiłem.
Widocznie tak, skoro myślałeś, że Brexit następuje z dnia na dzień, bo chyba jasno dałem do zrozumienia, że tak nie jest. Faktem jest, że Wielka Brytania opuszcza UE, a że proces opuszczenia trwa kilka lat, to już inna para kaloszy. Co więcej w trakcie tego procesu może nastąpić zwrot, ale dopóki go nie ma, to tak, Brexit nastąpił, a teraz jest wdrażany (przez lata).
patpul napisał(a):
Nie dyskutujcie więc o obecnych decyzjach Bartomeu, nie krytykujcie ich, nie nawołujcie do dymisji, nie wyszydzajcie. Poczekajcie parę lat.
A niby czemu nie? Nigdzie nikomu nie bronię komentować, oceniać, czy nawet wróżyć. Moja wypowiedź jest daleka od Twoich wniosków. Polecam wstrzemięźliwość, ale jej nie narzucam.
patpul napisał(a):
75 mld E zadłużenia Katalonii, decyzje firm o przeniesieniu siedzib (ergo miejscu odprowadzaniu podatków)[...] Domysłami są konsekwencje. A w tym przypadku należy rozważać różne ścieżki.
No to, a propos tego, to o tym pisałem wyżej. No i tu znów wrócę do Brexitu, już przed referendum padały identyczne informacje, jak to czołowe firmy będą z siedzibami pryskać do UE, jak to centralny Bank unijny nałoży kolosalne kary, jak to Brytowie wyjdą z Schengen itd. Tylko, że po powiedzeniu w referendum Tak, nic z tych rzeczy nie następuje. Smoki odleciały.
Naprawdę nie widzisz punktów wspólnych w tych informacjach? Większość mówi o rozważaniach zmiany lokalizacji, czyli czeka na więcej danych i wyliczeń kosztów, to nie są nawet decyzje, a co dopiero fakty.
Gdyby jednak Katalonia wyszła, to każdy zawsze chce zarobić, w szczególności jeśli chodzi o banki. Dług można zawsze rozbić na raty, obniżonymi podatkami skusić do pozostania przedsiębiorców na terenie i czy wtedy Katalonia przy utrzymaniu swojej rentowności nie byłaby wstanie działać jako osobny byt? Tego nie wiem, bo jest tu jeszcze multum nieznanych mi czynników np. takich jak bezpieczeństwo, bo to, Katalonia musiałaby od kogoś mieć zagwarantowane, mając tuż obok wrogo nastawioną Hiszpanię. Dlatego nie ma co tu oceniać, bo niewiadomych jest więcej niż wiadomych, jak sam trafnie zauważyłeś "Domysłami są konsekwencje. A w tym przypadku należy rozważać różne ścieżki.", których jest multum. Jeśli nie dojdzie do zbrojnej interwencji i Katalonia nadal będzie przyjazna przedsiębiorcom, to Ci się z niej nie ruszą. Piszesz o 75 mld Katalonii, to poczytaj to i to. Więc owy dług Katalonii to pikuś, wszystko zależałoby w tym przypadku od gospodarności. Tyle wróżb.
aschnu napisał(a):
Mówisz o tych miliardach dopłacanych do państwowych kopalń? No, ciągnie w górę, jak chuj:)
Przeczytałeś kolejne zdanie?
aschnu napisał(a):
Gdyby cały Śląsk (górny i dolny) postanowiłby być niepodległy, wtedy też by się znalazło mnóstwo długów wobec Warszawy, choćby tych kopalnianych.
Śląsk to nie tylko kopalnie :P

PostNapisane: Wt 10 paź, 2017 14:18 
Pichichi

Sek w tym, ze separatyzm katalonski "sprzedaje" na zewnatrz, iz problem niepodleglosci Katalonii to problem hiszpansko-katalonski. Tymczasem istnieje bardzo silny problem katalonsko-katalonski, cos w rodzaju wojny polsko-polskiej, który jest bardzo silnie zakorzeniony w spoleczenstwie katalonskim. Posluze sie przykladem. Znam dziennikarza, który urodzil sie w Lugo (Galicja), ale mieszka w Barcelonie odkad ma 2 lata. Jego znajomi z Barcelony nie uwazaja go za Katalonczyka, poniewaz nie urodzil sie w Katalonii. Facet jest erudytya, biegle mowi po katalonsku i oczywiscie po hiszpansku. Z wyksztalcenia ekonomista i socjolog. Od niego wiem, ze w Barcelonie powstaja Komitety Obrony Republiki i w tym samym czasie powstaja Komitety Obrony przed tymi poprzednimi z uwagi na biernosc rzadu w Madrycie. On w ciagu tygodnia stracil znajomosci, które pielegnowal przez 30-40 lat z powodów roznic, odnosnie tego co sie teraz dzieje.
CUP (antykapitalistyczna, eurosceptyczna i wreszczie pankatalanizm) wrez szuka trupa, poza tym separatyzm katalonski ma jedna wielka obsesje: umiedzynarodowienie konfliktu i uzyskanie mediacji miedzynarodowej. W miniona niedziele ok. miliona ludzi wyszlo na ulice Barcelony aby manifestowac jednosc Katalonii i Hiszpanii. I gdyby zyli to poszli by nia takie tuzy katalonskiej kultury, polityki i literatury jak Josep Pla, Josep Taradellas i Salvador Dalí. No ale wg. neokomunsitów z "Podemos", cytowana niedzielna manifestacja zorganizowala....Falanga.

"Nigdy nie jesteś równie daleko od celu, jak wtedy, kiedy nie wiesz dokąd zmierzasz."

PostNapisane: Wt 10 paź, 2017 15:38 
Piwowar domowy

aschnu napisał(a):
Widocznie tak, skoro myślałeś

Nie do końca wiem, jak mam rozmawiać z człowieniem, który ma problem z odróżnieniem usankcjonowanego przepisami, zgodnego z prawem procesu, który ledwo się zaczął (a do końca którego jeszcze pierdyliard czasu) od zwykłego bandyckiego, jednostronnego zamachu, który uchwalił niedawno Generalitat, a do którego - w co nadal wierzę - nie dojdzie za kilka godzin.
Dlatego w kontekście Twoich wypowiedzi - m.in. o tym, że nie znasz ogólnej sytuacji Katalonii - będzie to ostatnia odpowiedź. Bo czasu i klawiatury szkoda. Wypunktuję więc w mojej ocenie najbardziej istotne konsekwencje w przypadkowej kolejności:
* ogromny dług, który po ewentualnym zamachu separatystów najprawdopodobniej jeszcze kilkukrotnie wzrośnie;
* brak gwarancji obsługi tego długu (teraz gwarantem jest Madryt i UE);
* brak jasności, co do statusu nowego państwa (skoro Francja już zapowiedziała, że nie uzna, to można się spodziewać, że jeszcze kilka krajów tak zrobi);
* poszukiwania przez przemysł stabilizacji (więc wyprowadzki - przypominam, tu nie ma negocjacji warunków wyjścia, tu jest trzaśnięcie drzwiami);
* podziały społeczne.
Zapytałbym czy kolega zna jakieś państwo, które ostatnio sobie tak jednostronnie pierdolnęło drzwiami i jest tam super git, ludzie są szczęśliwi, wszystko bangla jak należy, państwo powszechnie uznane na arenie międzynarodowej, ale nie zamierzam dyskutować, więc nie zadam tego pytania.

W mojej ocenie Puigdemont nie obwieści po 18:00 powstania nowego państwa. Ale mogę się zdziwić;)

PostNapisane: Pt 13 paź, 2017 22:35 
Pichichi

@patpul
Mimo, że istnieją jakieś punkty wspólne pomiędzy brexitem, a Katalonią, to generalnie obie sytuacje są inne. Jedyne co wskazałem, to wiadomości, które są podobne jak te, które były przy brexicie. Powtórzę: wiadomości, a dokładniej ich schemat! W obu przypadkach wieszczono katastrofę dla zbuntowanych. Osobiście, irytują mnie takie czarne scenariusze, które są brane za pewnik, mimo, że nikt nie ma szklanej kuli (może się tu mylę) i nie wie jak tak naprawdę to będzie. Naprawdę przypomina mi to straszenie dzieci smokami.
Ty napisałeś jeden scenariusz, ja drugi i kilkaset osób mogłoby tu przytoczyć kilkaset innych, bo to są bardziej wróżby/gdybania czy jak kto woli bardziej fachowo: spekulacje, a nie pewniki. Co dałem jasno do zrozumienia kończąc swoje rozważania tekstem: "Tyle wróżb." , który chyba koledze gdzieś umknął.

Jak czas sam pokazał, Katalonia drzwiami trzaskać nie mogła, bo nie miała takiej siły, co już wcześniej zauważyłem:
aschnu napisał(a):
Tak czy owak, o ile sam Brexit był możliwy, to wyjście Katalonii z Hiszpanii już nie i wcale tu nie chodzi o wolę Katalończyków, ale Hiszpanów, bo to oni tu mają decydujący głos.
Od początku pisałem, że Katalonia jest za słaba na ogłoszenie się bytem niezależnym i tylko na drodze negocjacji i zgody Hiszpanii mogłaby coś osiągnąć, tylko, że ta (Hiszpania) nie miała i nie ma najmniejszego powodu by zasiadać do negocjacyjnego stołu. Prawda jest taka, że jedyne co mogą dostać to kolejne przywileje i możliwe, że oto była od początku gra (tu też już gdybam) i jak widać wcale nie musiałem znać wewnętrznej sytuacji Katalonii, aby trafnie przewidzieć jaki będzie finał sprawy.
Nie o te podpunkty tu chodzi, które wypisałeś, a o ten, którego nie zauważyłeś. Nie ma państwa bez armii, a tej Katalonia nie ma żadnej. Wyobraź sobie tę samą sytuację, ale z armią katalońską silniejszą (nie musi być liczniejsza) od Hiszpańskiej. Wtedy nie byłoby nawet referendum tylko ogłoszenie niepodległości, owy dług byłby korzystnie rozłożony, państwo byłoby stabilne z jasnym statusem, a i podziały społeczne zostałyby rozwiązane, ale wtedy Puigdemont nie udawałby demokraty :P Dlatego też Katalonia nie może powstać jako osobny byt, będąc w tej kwestii zależna (militarnie) od Hiszpanii, bo Madryt nie ma najmniejszego interesu aby jej na to pozwolić, a ona jest zbyt słaba by to uczynić.
Na koniec, za nim kolega mnie następnym razem zaszufladkuje, to radziłbym uważniej czytać moje wypowiedzi, bo mam odczucie, że według kolegi byłem po stronie zbuntowanej Katalonii i jakoś dziwnie ignorował moje wpisy temu zaprzeczające. Powtórzę, jestem tu tylko obserwatorem i mam gdzieś czy Katalonia będzie nadal wspólnotą czy państwem, dla mnie mogą nawet zostać mianowani cesarstwem albo dzielnicą Madrytu.

PostNapisane: So 14 paź, 2017 00:48 
El Crack Total

aschnu napisał(a):
Nie ma państwa bez armii, a tej Katalonia nie ma żadnej. .

A gdzie ci wszyscy nawiedzeni cules z całego świata krzyczący "independencia" ? Nie stawią się na wezwanie swojego przywódcy, księcia katalońskiego, hrabiego Barcelony Gerarda IV Brodatego ?

PostNapisane: So 14 paź, 2017 19:56 
Pichichi

aschnu napisał(a):
Powtórzę, jestem tu tylko obserwatorem i mam gdzieś czy Katalonia będzie nadal wspólnotą czy państwem, dla mnie mogą nawet zostać mianowani cesarstwem albo dzielnicą Madrytu.

W mi z racji mieszkania w Poludniowej Katalonii nie jest obojętne, bo mnie to dotyczy bezpośrednio.

Enviado desde mi XT1072 mediante Tapatalk

PostNapisane: Wt 17 paź, 2017 08:28 
Pichichi

Roma-Rio napisał(a):
aschnu napisał(a):
Nie ma państwa bez armii, a tej Katalonia nie ma żadnej. .

A gdzie ci wszyscy nawiedzeni cules z całego świata krzyczący "independencia" ? Nie stawią się na wezwanie swojego przywódcy, księcia katalońskiego, hrabiego Barcelony Gerarda IV Brodatego ?
Nie o taką armię tu chodzi :P

"Sąd Najwyższy w Madrycie zadecydował w poniedziałek o zastosowaniu wobec Jordiego Cuixarta i Jordiego Sancheza, liderów katalońskich organizacji niepodległościowych, tymczasowego aresztu."

PostNapisane: So 28 paź, 2017 00:53 
Piwowar domowy

Takie bardzo spóźnione, ale to jest masakra, co kolega Puigdemont wykonał. Dramat... No, Koledzy proseparatyści, jak tam? Jest radość?

PostNapisane: So 28 paź, 2017 01:32 
Pichichi

Wkoncu to fanatyk z Terra Lliure, wiec wiadomo ze to mialo sie tak skonczyc. Przy proklamacji spora czesc parlamentu Katalonii byla swyczajnie pusta, a poza tym Ciudadanos, PP oraz Socjalisci po prostu opuscili swoje miejsce w parlamencie i nie wzieli udzial w glosowniu. Ze 135 parlamentarzystów, za glosowalo 70, a tak w ogóle w glosowaniu wzielo 82 (70 za, 2 przeciw, 10 wstrzymalo sie od glosu).

Ostatnio edytowano So 28 paź, 2017 19:45 przez Culé a muerte, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So 28 paź, 2017 01:45 
Piwowar domowy

Ale kto pamiętał o Wolnej Ziemi, przeca to podobno dawno zdechło... Już dawno ta Pipa Carles dał wyraz swemu pipizmowi, szkoda, że to potwierdzono. Kolejny raz wznoszę okrzyk deprecjonujący te pizdy: Puigdemont y Mas!
Jakby ktoś miał wątpliwość - jestem lewakiem i przeciw separatyzmowi Katalonii!

PostNapisane: N 29 paź, 2017 22:50 
Pichichi

Możesz rozwinąć/wyjaśnić słowo pipizm? :D

@Culé a muerte
Czyli tak czy siak przeszłoby większością.

PostNapisane: Pn 30 paź, 2017 08:14 
Piwowar domowy

aschnu napisał(a):
Możesz rozwinąć/wyjaśnić słowo pipizm?

Otworzyłaby osoba Słownik Języka Polskiego PWN toby nie zawracała głowy!:D Se przekształci pipa definicji pogardliwej do formy zaproponowanej przeze mnie i będzie wiedzieć;)

aschnu napisał(a):

A wiemy czy to miała być zwykła czy kwalifikowana większość? Bo może jednak by nie przeszło, gdyby byli?:)

PostNapisane: Pn 30 paź, 2017 09:14 
Pichichi

E tam, wolę spytać kreatora nowego słowa o definicję niż ją wymyślać korzystając ze słowników, bo a nóż widelec, coś pokręcę i z pipizmu wyjdzie kutasizm :P

patpul napisał(a):
A wiemy czy to miała być zwykła czy kwalifikowana większość? Bo może jednak by nie przeszło, gdyby byli?:)
A tego to już nie wiem. Tak czy siak w owym parlamencie większość jest za ;P

PostNapisane: Pn 30 paź, 2017 09:16 
Pichichi

aschnu napisał(a):
@Culé a muerte

PP oraz Ciudadanos zdecydowanie nie, antomiast PSC (filial PSOE w Katalonii) ze swoja ambiwalentna postawa...mozliwe ze glosowali by przeciw (lansuja wielonarodowa idee federalnej republiki).

aschnu napisał(a):
Tak czy siak w owym parlamencie większość jest za ;P

Wiekszosc kwalifikowana 2/3 glosow z 135.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1