Następny mecz:  Barcelona  -  Deportivo     ·  Niedziela, 17 grudnia 20:45  ·  16. kolejka La Liga   ·  Transmisja: Eleven Sports 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Przyczyny siły defensywnej Barcelony

12 października 2017, 17:30

Źródło: FCBarcelona.cat

94 komentarze

W siedmiu meczach w La Lidze defensywa Barcelony straciła tylko dwa gole i jest pod tym względem najlepsza w Europie. Portal FCBarcelona.cat przedstawił najważniejsze jego zdaniem przyczyny tego stanu rzeczy.

1. Dobra dyspozycja Umtitiego
W swoim drugim sezonie w Barcelonie Francuz stał się absolutnie podstawowym środkowym obrońcą. Umtiti grał w pięciu z siedmiu meczów Barçy w La Lidze i do tej pory prezentował się znakomicie. Wygrał 73% pojedynków, co sytuuje go wśród najlepszych w całej Europie w tej klasyfikacji. Umtiti jest ponadto liderem Blaugrany pod względem liczby zablokowanych strzałów (4), a także odbiorów (10).

2. Lider Piqué
Gerard Piqué może nie ustrzega się błędów, ale potwierdził swoje znaczenie w kontekście dyrygowania defensywą. Podobnie jak Umtiti wystąpił w pięciu spotkaniach w La Lidze. Piqué jest liderem Barcelony w liczbie zatrzymanych akcji rywali (15), a także drugi w klasyfikacji przechwytów (29).

3. Jordi Alba najlepszym przechwytującym
Jordi Alba jest nie tylko stałym zagrożeniem na połowie rywali (4 asysty), ale także zawsze pamięta o powrocie do obrony, aby przerwać akcję przeciwnika. 28-latek zagrał w sześciu z siedmiu meczów Barcelony w La Lidze i ma tyle samo odbiorów co Umtiti (10). Jego szybkość pozwala mu być ponadto liderem drużyny w przechwytach. Alba ma ich na koncie aż 33.

4. Powrót Aleixa Vidala
Po koszmarnej kontuzji Aleix Vidal wrócił do składu Barcelony. Wystąpił w podstawowym składzie w trzech pojedynkach, a w dwóch pojawiał się na boisku z ławki rezerwowych. W La Lidze grał wyłącznie na pozycji prawego skrzydłowego, ale odpowiednio wspomagał prawego obrońcę. Dał drużynie więcej możliwości pod względem taktycznym i prezentował wysoki poziom, zwłaszcza w ofensywie. Ma na koncie dwie asysty.

5. Solidność ter Stegena
W siedmiu meczach Marc-André ter Stegen puścił tylko dwa gole, którym nie mógł zapobiec. Zatrzymał 12 strzałów rywali. Obecnie jest na szóstym miejscu wśród europejskich bramkarzy pod względem skuteczności interwencji (85%).

6. Szybkość i precyzja Nélsona Semedo
Sprowadzenie prawego obrońcy z Portugalii okazało się strzałem w dziesiątkę. Semedo nie potrzebował czasu na adaptację i od razu podniósł poziom defensywy. 23-latek wystąpił w trzech spotkaniach od pierwszej minuty. Semedo wyróżnia się szybkością, dzięki której potrafi zabezpieczać spory fragment boiska i zatrzymywać nawet najszybszych napastników rywali. Duże znaczenie ma także jego dokładność podań - 91%.