Następny mecz:  Juventus  -  Barcelona     ·  Sobota, 22 lipca 18:00  ·  1. kolejka International Champions Cup   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Podsumowanie miesiąca FCBarca.com - grudzień

2 stycznia 2017, 17:09

Ero

11 komentarzy

Niezastąpiony Don Andres

Cztery zdecydowane wygrane i remis w El Clásico - oto dorobek FC Barcelony w grudniu. Wydaje się, że drużyna zaczyna łapać wiatr w żagle, co pozwala patrzeć z optymizmem na styczniowy maraton. Pierwszy sprawdzian już za trzy dni na gorącym terenie w Kraju Basków. Oby drużyna rozpoczęła rywalizację w nowym roku kalendarzowym w takim samym stylu, w jakim zakończyła stary. Zapraszamy do lektury!

UWAGA: Z powodu braku dostępności statystyk z Pucharu Hiszpanii w rubrykach zostały uwzględnione jedynie te najważniejsze [liczba rozegranych meczów, straconych bramek i zachowanych czystych kont (w przypadku bramkarza), strzelonych bramek i zanotowanych asyst (w przypadku graczy z pola), otrzymane tytuły Zawodnika Meczu oraz ocena].

Bramkarze:

1. Marc-André ter Stegen (rozegrane minuty - 270/450, Liga - 270/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Udany miesiąc w wykonaniu Niemca. Mało brakowało, a zamiast dwóch straconych bramek i tylko jednego czystego konta w ww. rubrykach mogło widnieć odpowiednio zero i trójka - niestety zabrakło odrobiny szczęścia, które szczególnie w El Clásico okazałoby się niezwykle cenne i pozwoliłoby zniwelować stratę do lidera do trzech punktów.

13. Jasper Cillessen (rozegrane minuty - 180/450, Liga - 0/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Rozgrywki ligowe "padły łupem" ter Stegena, natomiast puchary okazały się "działką" Cillessena. Holender pozostawił po sobie dobre wrażenie, w drugim spotkaniu zachowując czyste konto. Jego spokój i perfekcyjna jak dotąd gra nogami mogą robić wrażenie. Wielka szkoda, że doznał kontuzji, która wykluczy go z dwumeczu z Baskami w Pucharze Hiszpanii.

Jordi Masip nie rozegrał ani minuty, stąd jego brak w zestawieniu.

Stoperzy:

3. Gerard Piqué (rozegrane minuty - 270/450, Liga - 270/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Filar defensywy niezmiennie w formie. Jego regularność i pewność siebie są godne podziwu. W grudniu zebrał najmniej minut z trójki stoperów, ale nie było potrzeby, żeby grał więcej - przed nami styczniowy maraton, podczas którego drużyna może rozegrać aż osiem spotkań, więc taki krótki odpoczynek z pewnością wyjdzie mu na dobre i pozwoli kontynuować dobrą passę.

14. Javier Mascherano (rozegrane minuty - 360/450, Liga - 180/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Słabszy miesiąc od poprzedniego, w którym to został Zawodnikiem Miesiąca. Decydujący in minus w El Clásico (zgubienie krycia przy straconym golu) + kilka złych decyzji (niepotrzebne faule w niegroźnych sytuacjach w meczach z Realem i Borussią), które nie zostały zauważone przez arbitra, ale które musieliśmy zakwalifikować jako błędy. Ww. zdarzenia zadecydowały o tym, że w końcowym rozrachunku Mascherano okazał się słabszy zarówno od Piqué, jak i Umtitiego,

23. Samuel Umtiti (rozegrane minuty - 283/450, Liga - 103/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Co najważniejsze żadna kontuzja nie pokrzyżowała mu planów w grudniu, w związku z czym był on do dyspozycji Luisa Enrique w każdym spotkaniu i jak pokazują statystyki, uzbierał podobną liczbę minut we wszystkich rozgrywkach. Jedynie w El Clásico nie otrzymał szansy gry, co jednak nie może świadczyć o jakimkolwiek braku zaufania ze strony trenera, lecz bardziej o niezmiennie wysokich "akcjach" duetu Piqué-Mascherano, nie bez powodu. Wszystkie dotychczasowe występy Francuza pokazują, że był to dobry zakup, a czytając jego wypowiedzi, można odnieść wrażenie, że nie można było trafić lepiej - Umtiti wydaje się idealnie pasować do filozofii katalońskiego klubu. Oby tak dalej.

Jérémy Mathieu nie rozegrał ani minuty, stąd jego brak w zestawieniu.

Boczni obrońcy:

18. Jordi Alba (rozegrane minuty - 270/450, Liga - 270/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Przebudzenie bocznych defensorów! Zarówno Jordi Alba, jak i Digne oraz Aleix Vidal wpisali się po dłuższym czasie do protokołów sędziowskich. Jordi szczególnie błysnął podczas spotkania z Osasuną, kiedy to wydatnie przyczynił się do wygranej, notując dwie asysty przy dwóch pierwszych bramkach. Trzy punkty w klasyfikacji kanadyjskiej pokazują, że był to niezwykle udany miesiąc w wykonaniu Hiszpana. Do TOP3 miesiąca zabrakło naprawdę niewiele.

19. Lucas Digne (rozegrane minuty - 180/450, Liga - 0/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Niezły mecz z Borussią i w pewnym sensie przełomowe spotkanie z Herculésem w Pucharze Hiszpanii. Premierowa bramka w barwach Blaugrany, ogromna aktywność w ofensywie, duża pewność w defensywie. Mamy nadzieję, że ten występ da Francuzowi pozytywnego "kopa" i sprawi, że będzie czuł się on coraz bardziej swobodnie na placu gry.

20. Sergi Roberto (rozegrane minuty - 270/450, Liga - 270/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Paradoksalnie nasz boczny defensor o największych inklinacjach do gry kombinacyjnej spośród całej czwórki jako jedyny zakończył miesiąc z zerowym dorobkiem w klasyfikacji kanadyjskiej. Mimo to, tak jak w przypadku całej drużyny, postęp względem słabego listopada jest zauważalny. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy w zimowym okienku transferowym sytuacja na prawej stronie defensywy (transfery z/do klubu) zmieni się na tyle, że Hiszpan będzie mógł częściej występować w środku pola, czy też wszystko zostanie po staremu.

22. Aleix Vidal (rozegrane minuty - 180/450, Liga - 0/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Z taką częstotliwością nie grał już od dawna. Dwie szanse, obie wykorzystane. Wyróżniająca się postać, zaprezentował szereg naprawdę nieszablonowych rozwiązań w ofensywie (mocno bite dośrodkowania na krótki słupek, wycofania w okolice jedenastego metra, dośrodkowania spod linii bocznej). Czy odejdzie? Oto jest pytanie. Drugie miejsce w klasyfikacji na Zawodnika Miesiąca.

Pomocnicy:

4. Ivan Rakitić (rozegrane minuty - 150/450, Liga - 60/270, LM - 0/90, PH - 90/90)

Chyba najtrudnieszy okres Chorwata w Barcelonie. Jeśli listopad był słaby (średnia 4,20, gorszy był tylko Paco), to grudzień był, hmm, no właśnie, grudnia w zasadzie nie było. Z piłkarza once de gala Rakitić zaliczył zjazd do roli absolutnego rezerwowego. Rozegrał najmniej minut spośród wszystkich zawodników i pozostaje zadać sobie pytanie: czy to tylko kwestia rotacji i odpoczynku dla Chorwata czy też Luis Enrique zmienił zdanie co do jego przydatności dla drużyny?

5. Sergio Busquets (rozegrane minuty - 257/450, Liga - 257/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki (no dobrze, nie wierzymy w czary, wyjaśnienie będzie kilka linijek niżej) Sergio zaczął prezentować się tak, jak nas do tego przyzwyczaił. Błyskotliwy, zawsze w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie, od czasu do czasu pozwalający sobie na nieszablonowe zagranie do przodu. Dobry Sergio = dobra Barça, a dobra Barça rozpoczęła się, gdy do gry powrócił Andrés Iniesta... (wyjaśnienie).

6. Denis Suárez (rozegrane minuty - 274/450, Liga - 94/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Znowu całkiem przyzwoity dorobek minutowy, wreszcie występ w Lidze Mistrzów, do pełni szczęścia zabrakło tylko strzelenia bramki lub zanotowania asysty. Widać, że młody Hiszpan coraz pewniej czuje się na boisku i systematycznie, małymi kroczkami jego rozwój idzie w dobrą stronę. Poprosimy o więcej takich zagrań jak w meczu z Herculésem!

8. Andrés Iniesta (rozegrane minuty - 271/450, Liga - 210/270, LM - 61/90, PH - 0/90)

Wrócił i odmienił oblicze Barçy. Wydaje nam się, że powyższe stwierdzenie nie jest w choćby małej części przesadzone. Imponujące wejście w El Clásico, następnie trzy bardzo dobre mecze, co zaowocowało tytułem Zawodnika Miesiąca ze średnią 7,88. Andrés wlał w serca wielu kibiców nadzieję, że ten sezon może po raz kolejny zakończyć się w sposób historyczny, i głęboko wierzymy, że tak się stanie. Niezastąpiony.

21. Andre Gomes (rozegrane minuty - 334/450, Liga - 154/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Słaby listopad, słaby grudzień. W momencie, gdy cały zespół, włącznie z nowymi nabytkami, zrobił krok lub nawet dwa do przodu, on nie zrobił żadnego postępu, a być może zrobił nawet krok do tyłu. Duże rozczarowanie.

Napastnicy:

7. Arda Turan (rozegrane minuty - 241/450, Liga - 77/270, LM - 74/90, PH - 90/90)

Konkretny miesiąc w wykonaniu Turka. Rozpoczął nieudanym wejściem w El Clásico, gdzie po jego faulu goście mieli rzut wolny, który zamienili na bramkę, ale potem było już tylko lepiej. Hat-trick z Borussią, przeciętne zawody z Osasuną i znowu pokaz siły w starciu z Herculésem, gdzie miał udział przy każdej z siedmiu(!) bramek. Osiem punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, dwie noty maksymalne, ale mimo tego nie wystarczyło to do załapania się do TOP3 miesiąca, co tylko świadczy o tym, jaki poziom w grudniu prezentowała drużyna.

9. Luis Suárez (rozegrane minuty - 270/450, Liga - 270/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

El Pistolero odpalił. Trzy mecze, cztery gole (w tym ważna bramka w starciu z Królewskimi), świetny występ w derbach, gdzie zarówno strzelał, jak i asystował. Wydaje się, że listopadowa posucha była czymś, czego prędko znowu nie ujrzymy, wszak teraz sezon powoli zaczyna wchodzić w decydującą fazę, a Suárez w takich momentach jak dotąd nas nie zawodził.

10. Lionel Messi (rozegrane minuty - 360/450, Liga - 270/270, LM - 90/90, PH - 0/90)

Po raz drugi z rzędu dwa tytuły Zawodnika Meczu nie wystarczyły do zdobycia tytułu Zawodnika Miesiąca. Tym razem lepszy okazał się Andrés Iniesta. Argentyńczyk niezmiennie prezentuje najwyższy możliwy poziom, będąc w zależności od sytuacji egzekutorem lub głównym architektem gry zespołu. Świetne statystyki, wysoka średnia, jedynie szkoda niewykorzystanej sytuacji w El Clásico oraz strzelenia tylko jednej bramki z Borussią Mönchengladbach, co nie pozwoliło Messiemu pobić kolejnego rekordu w karierze.

11. Neymar (rozegrane minuty - 177/450, Liga - 177/270, LM - 0/90, PH - 0/90)

Swoisty miesiąc odpoczynku dla Neymara. Tylko dwa rozegrane spotkania, niemniej te o największym ciężarze gatunkowym. Martwi jego strzelecka niemoc, która niestety okazała się decydująca w El Clásico - pudło w idealnej sytuacji przy prowadzeniu 1:0 się zemściło. Liczymy, że Brazylijczyk w 2017 roku powróci do dobrej skuteczności i tridente MSN znowu będzie siać spustoszenie wśród rywali.

12. Rafinha (rozegrane minuty - 157/450, Liga - 38/270, LM - 29/90, PH - 90/90)

Trzy wejścia bez większej historii w rozgrywkach ligowych i w Lidze Mistrzów oraz cały mecz przeciwko Herculésowi, który był tak naprawdę jedyną okazją, żeby można było cokolwiek napisać o jego dokonaniach w grudniu. Na tle trzecioligowca był jednym z wyróżniających się zawodników, ale wiadomo, że nie jest to szczyt jego marzeń. Po niezłym początku sezonu listopad i grudzień okazały się dość rozczarowujące.

17. Paco Alcácer (rozegrane minuty - 180/450, Liga - 0/270, LM - 90/90, PH - 90/90)

Lepiej i co najważniejsze dla gracza ofensywnego wreszcie zapisał się do statystyk, notując asystę w meczu z Borussią oraz strzelając premierową bramkę w starciu z Herculésem. Przełamanie niemocy strzeleckiej jest niezwykle istotne dla napastnika, więc liczymy, że dzięki temu trafieniu w styczniu ujrzymy odmienionego Paco Alcácera, który okaże się wartościowym zmiennikiem MSN. Czas najwyższy.

Marc Cardona zaliczył szesnastominutowy epizod w meczu z Borussią Mönchengladbach, bez historii.

Gol miesiąca (ex aeuqo):

Akcja miesiąca:

Pozytyw miesiąca: powrót Iniesty

Czy wystarczające jest to, że bez kapitana w listopadzie drużyna miała bilans meczów 2-3-1 i bilans bramkowy 7-6, a z nim w grudniu odpowiednio 4-1-0 i 19-2? Już samo wejście w El Clásico spowodowało zmianę nastawienia, zarówno całego naszego zespołu, jak i rywala, który grał bardziej asekuracyjnie. Powrót Iniesty dał drużynie to coś, swoisty czynnik X, dzięki któremu weszła ona na wyższy poziom. Oby do końca sezonu Andrés był zdrowy, bo bez niego może być niezwykle ciężko o trofea.

Rozczarowanie miesiąca: remis w El Clásico

Szansa na odrobienie strat do głównego rywala w walce o mistrzostwo nie została wykorzystana. Gdyby okoliczności były inne, zapewne by to tak nie bolało, ale jeśli prowadzi się 1:0 i ma dwie świetne sytuacje do podwyższenia prowadzenia, których się nie wykorzystuje, a następnie traci się bramkę w doliczonym czasie gry, to musi być frustrujące.