Następny mecz:  Sevilla  -  Barcelona     ·  Sobota, 21 kwietnia 21:30  ·  Finał Puchar Króla Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Oceny za rewanż z Manchesterem

21 marca 2015, 18:13

Szumi

962 komentarze

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: Szumi, Ściah

90'

Ocena redakcji

7,0

Ocena czytelników

7,0

Świetny mecz z małym minusem. Klasa światowa w grze nogami. Wyłapał wszystkie możliwe piłki i na dodatek „wyciągnął” kluczowego karnego. Duży minus za zabawę przy linii końcowej. Gdyby piłkę odebrał mu ktoś bardziej rozgarnięty tego wieczoru niż Kun, to mogło dojść do remisu. Poza tym dwa trudniejsze strzały obronione spokojnie i bez „wypluwania” ich przed siebie (duży plus gry ter Stegena).

Dani Alves

91'

8,0

6,5

Prawdopodobnie najlepszy mecz Daniego w tym sezonie. Jedyny błąd popełnił w 49.min., kiedy krył na radar wbiegającego za jego plecy Kuna Aguero. Poza tym nie wynotowaliśmy żadnego błędu w defensywie. Z kolei w ataku świetnie wspomagał Leo i dodatkowo zaliczył aż 3 kluczowe podania naprawdę wysokiej jakości. Już w 3.minucie agresywnym atakiem wymógł błąd Kompany’ego, a następnie podał do Neymara, który oderzył w słupek.Wspaniale również dogrywał za plecy całej linii defensywy City do Messiego w 66.min., ale Haart w ostatniej chwili wyjął piłkę spod nóg Leo. Do tego zaliczył dwie ważne interwencje w obronie (14. oraz 19. minuta), z  których zwłaszcza pierwsza  była istotna, gdy ratował wślizgiem przed uderzeniem Milnera . Zaliczył co prawda 8 strat, ale przy okazji kreacji - wybaczalne. Miejmy nadzieję, iż perspektywa przedłużenia lub nie kontraktu z Diabłem Tasmańskim nie jest jedynym powodem zwyżki formy Brazylijczyka.

Faule: 2

90'

7,0

7,0

Świetny mecz obydwu stoperów Barcelony. O Pique można powiedzieć, iż wyczyścił głową wszystkie „podejrzane” piłki City. Apogeum jego gry miało miejsce między 51. a 56. min, kiedy czterokrotnie wybijał dzięki dobremu ustawieniu piłki wstrzeliwane w pole karne Barcelony. Naprawił niefrasobliowość Alvesa z 49.min., a także świetnie wraz z Albą skasowali kontrę w 75.min. Dodatkowy plusik za kluczowe podanie w ostatniej akcji, ale duży minus za karnego - niestety zbyt wyraźnie zostawił nogę. Za tę akcję obniżamy ocenę o 1, chociaż ostatecznie Barcelona nie straciła z rzutu karnego bramki.

Jérémy Mathieu

90'

7,5

7,0

Klasyczny mecz w wykonaniu Francuza. Czyścił na zmianę z Pique wszystkie wysokie piłki, raz na skrzydle około 40. min. ośmieszył wręcz jednego z zawodników gości, było go pełno przy okazji interwencji w defensywie (jak choćby fenomenaly wślizg z 70.min. czy świetne przecięcie w 89.min.), ale jak zwykle musiał przy okazji popełnić błędy. Pierwszy to za krótkie wybicie z 43., a drugi to dość amatorskie pójście na raz, kiedy został wykiwany przez Yayę w 67. min. Minus również za liczbę strat - był zbyt niedokładny w wyprowadzaniu piłki. Podsumowując jednak warto podkreślić, iż stoperzy znakomicie ze sobą współpracowali, nie dając mistrzowi Anglii zbyt wielu okazji strzeleckich.

Faule: 1

90'

6,5

7,0

Lepsza pierwsza połowa niż druga, a na przestrzeni spotkania najsłabszy zawodnik bloku defensywnego (co nie oznacza, że zagrał słaby mecz). Zaczął mecz od nieładnych i nieprzystających piłkarzowi Barcelony szturchańcy i złośliwości wymienianych z Nasrim. Akcji ofensywnych nie miał udanych zbyt wielu, choć oczywiście trzeba podkreślić jego rolę przy golu. To on odebrał piłkę i później pociągnął całą akcję. Z plusów w defensywie warto podkreślić przechwyt z 79. min. oraz ważny powrót za szarżującym Toure z 68. min. In minus warto przypomnieć przynajmniej dwukrotne złe ustawienie (64. oraz 77. minuta) i w jednej akcji łatwe objechanie przez Navasa (z tej akcji spokojnie mógł paść gol). Minus również za podanie w poprzek z 45. oraz nieudane wykończenie akcji z 48. min., kiedy można wręcz rzec, iz zgrzeszył nie kończąc GENIALNEJ piłki od Messiego.

Javier Mascherano

90'

5,5

6,5

Mówiąc szczerze, jak na rangę meczu, to miał bardzo mało pracy, zwłaszcza w pierwszej połowie. Na pozycji defensywnego pomocnik jest jednym z najlepszych zawodników na świecie, jednak w Barcelonie daje za mało profitów defensywnych w stosunku do osłabienia płynności rozgrywania. W tym meczu znów zaliczył błędy. Pierwszy w 13. minucie (fatalne pójście na raz) oraz tuż przed karnym dla City, kiedy łatwo dał się objechać Navasowi. Ciężko przypomnieć sobie wiele sytuacji, gdzie wyróżnił się na plus, poza tym wykonywał swoją pracę na dobrym poziomie - nic na wyrost.

Faule: 0

84'

8,5

7,5

Najlepszy mecz w Barcelonie w wykonaniu Ivana. Po nieśmiałym Chorwacie z początku sezonu nie ma już śladu. Dystrybuował piłki, rozgrywał, przyspieszał i spowalniał, zbiegał do skrzydła oraz odbierał w środku pola. I co najważniejsze, strzelił bardzo ważnego gola.  W spotkaniu z City najbardziej chyba zachwycał ilością oraz jakością akcji ze skrzydeł, co wyraźnie zaskakiwało piłkarzy Pellegriniego. W defensywie statystycznie wykazał jedynie dwa odbiory, ale swoim ustawieniem  lub wślizgami (trzy w pierwsze pół godziny) spowolnił wiele prób kontr Manchesteru.

Andrés Iniesta

90'

8,0

7,0

Jeden z lepszych meczów Andresa w tym sezonie. Współliderował wraz z Rakiticiem w środku pola, często utrzymywał się przy piłce, pracował w defensywie (4 odbiory), napędzał akcje, ale najważniejsze jest to, że posłał trzy świetne piłki do kolegów (11. - klepka z Leo, 29. oraz 76.). Bardzo użyteczny i widoczny w drugiej połowie,gdy większość graczy Barcelony nieco spuściła z tonu,  zwłaszcza kluczowy przy wyprowadzaniu piłki z własnej połowy. Do wyższej noty zabrakło jedynie asysty lub gola.

Faule: 1

90'

10,0

9,0

Zawsze przy okazji wystawiania oceny 10 zastanawiamy się, czy z perspektywy czasu będzimy wspominać to spotkanie. Wydaje się, iż Argentyńczyk w ogóle nie musiał wybiegać na drugą połowę z szatni. Pierwsza wystarczyła, aby dostał najwyższą ocenę. Za kilka lat każdy kibic Barcelony, który oglądał to spotkanie, będzie pamiętał o tym, co Argentyńczyk wyprawiał w pierwszej połowie spotkania z graczami City (podobnie jak Pep Guardiola).  Od początku zdemolował psychikę gości, raz po raz ośmieszając ich przy okazji podań do kolegów tuż przed ich nosem, dryblując lub zakładając piłkarskie „siatki”. W pierwszej połowie zdążył ich uzbierać trzy oraz asystę, w której związał czterech zawodników, a następnie przerzucił piłkę do niepilnowanego Rakitica. Dodatkowo posłał trzy piłki, które powinny być asystami oraz dwa minimalne przeniesienia na poprzeczkę piłka po uderzeniach z rzutu wolnego. Akcja z 40.min., kiedy trzy razy przejmował piłkę, była z gatunku „my maluczcy kontra gigant”. Po przerwie już mógłby nic nie robić, a w 3 minuty powinien mieć gola i asystę, kiedy fenomenalnego podania nie wykorzestał Alba.  W drugiej połowie dwa razy przegrał pojedynki z Hartem, kiedy w 66.min Anglik wyjął piłkę spod nóg Messiego po wspaniałym podaniu Daniego, a także w 88.min., gdy Argentyńczyk fenomenalnie zwiódł zawodnika, rozegrał akcję do skrzydła,  otrzymał piłkę zwrotną od Neymara i nie wykorzystał sam na sam z Joe Haartem z 5. metrów. Podsumowując: 10 dryblingów, 5 kluczowych dograń (prawdziwych piłkarskich patelni!), asysta plus kilka innych fenomenalnych zagrań, trzy siatki, dwa odbiory. I tylko brak gola w kilku pojedynkach z Hartem (gdybyśmy mieli wystawić ocenę bramkarzowi City, otrzymałby 10) kładzie delikatny cień na jego występie. Na koniec warto jeszcze przytoczyć pomeczową wypowiedź Ivana Rakiticia, która powiedział: „Myślę, że nawet piłkarze City mieli dziś frajdę, patrząc na grę Messiego”.

Faule: 0

90'

5,0

6,5

Podobna sinusoida jak w przypadku Neymara, jednak o mniejszej amplitudzie od Brazyljczyka. Nie można mu odmówić jak zwykle pracy, aktywności, czy wyjść na pozycje, ale ostetecznie zepsuł wszystkie sytuacje bramkowe jakie miał (4).  Plus za pojedyncze akcje (46., 64., 82.) i za dobre podanie (79.), które podwyższa mu notę, bo patrząc na zerowy dorobek kluczowych podań oraz sporą ilość strat (12) zasłużyłby na niższą ocenę. Warto jeszcze nadmienić błąd z 58. min., kiedy swoim złym podaniem zainicjował groźną kontrę. Podobnie jak w przypadku Brazylijczyka liczymy na wyregulowanie celownika na niedzielę.

Neymar

90'

4,5

6,5

Nierówny. Już w trzeciej minucie „opędzlował” przy linii Sagnę, a dwie minuty później stanął sam na sam z Hartem i uderzył w słupek od strony wewnętrznej po świetnym zachowaniu Alvesa i jego odzyskaniu piłki na Kompany’m. Kilka razy zbyt samolubny i przez to tracił futbolówkę lub był ostro faulowany (choć czerwona kartka dla Nasriego była oczywista i bez winy Brazylijczyka). Takiej sinusoidy dawno nie widzieliśmy w wykonaniu zawodnika Barcelony. Z jednej strony łatwo wygrywał pojedynki 1 na 1 z graczami City, świetnie podawał kolegom (trzy kluczowe podania w meczu w 44., 64., 89. min., w tym dogranie do Suareza pod koniec pierwszej połowy, gdy Urugwajczyk uderzył w słupek) oraz pokazywał się do gry. Z drugiej strony zepsuł 6 (!) sytuacji bramkowych, w tym cztery akcje sam na sam z Hartem, z których zwłaszcza okazje z drugiej połowy (71., 74., 77., oraz akcja z doliczonego czasu gry) mogły dać spokój Barcelonie w końcówce spotkania. W meczu z Realem nie może wykazywać się taką skutecznością, ponieważ niewykorzystane sytuacje mogą się bardzo szybko zemścić na drużynie. Tu warto przypomnieć, iż chwilę po niewykorzystanej przez Neymara okazji z 77. min., po kontrze, Kun stanął przed szansą na uderzenie z 11. metrów.

Rafinha

6'

6,0

6,0

Bardzo długo Lucho nie musiał przeprowadzać zmian, gdyż wynik i gra pozwalały ufać podstawowej ‘11’. Po wejściu Rafinha zdążył zaliczyć jedno kluczowe zagranie oraz dwa odbiory. Nieźle jak na niecałe 10 minut gry.