Następny mecz:  Sevilla  -  Barcelona     ·  Sobota, 21 kwietnia 21:30  ·  Finał Puchar Króla Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Oceny za porażkę w El Clásico

28 października 2014, 08:25

Ściah

246 komentarzy

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: Ero, Szumi, Ściah

Mecz, który miał być udowodnieniem słuszności projektu, okazał się totalną klapą. Błędne decyzje trenera jeszcze przy ustalaniu składu meczowego oraz złe zagrania piłkarzy na murawie mogą martwić, jednak najbardziej smuci brak zaangażowania niektórych zawodników w kluczowych momentach spotkania. Można przegrać, ale trzeba na murawie zostawić serce lub co najmniej starania. Niestety po najważniejszych graczach z ofensywy zupełnie nie było tego widać. Jedne ze smutniejszych ocen w naszym serwisie.

Claudio Bravo

90'

Ocena redakcji

6,0

Ocena czytelników

5,0

Po 754 minutach skapitulował po raz pierwszy w lidze, a później jeszcze dwukrotnie. Przy bramkach absolutnie bez szans, a w pozostałych sytuacjach bez zarzutu. Szybki i sprawny na przedpolu, a do tego uważny na linii - strzały z dystansu łapał do "koszyczka". Obawialiśmy się o jego grę nogami, ale niepotrzebnie – Claudio zaprezentował odpowiedni poziom w tym aspekcie. Dobry występ.

Dani Alves

90'

5,0

5,0

Na nieszczęście dla Daniego, zdecydowana większość groźnych akcji Królewskich szła jego stroną i trzeba przyznać, że otrzymywał bardzo nikłe wsparcie ze strony pomocników. Ten fakt oraz statystyki zdecydowanie bronią Brazylijczyka, nie pozwalając sprowadzić go przy ocenianiu do poziomu pomocników, choć z drugiej strony nie mogliśmy przesadzić ze zbyt wysoką oceną w porównaniu do reszty zespołu - byli od niego lepsi. W defensywie Alves popełnił tylko jeden rażący błąd, dołączając pojedyncze straty w ofensywie. Spośród nich dwie skończyły się kontrami dla Realu i musimy wziąć to pod uwagę. W kreacji na przeciętnym poziomie i taka też nota końcowa.

Faule: 0

90'

3,5

3,0

Nie był to kompromitujący występ Pique, ale niestety popełnił w nim dwa karygodne błędy, dołączając kilka drobniejszych. Pierwszym było sprokurowanie rzutu karnego - każdy pamięta w czym rzecz. Tym drugim, który chyba najlepiej obrazuje aktualny status naszego obrońcy w zestawieniu z innymi stoperami czołowych klubów Europy, była sytuacja z 75. minuty, gdy mając wszystko pod kontrolą, w dziecinny sposób stracił piłkę na rzecz Benzemy w polu karnym. Brak pewności aż razi po oczach.

Javier Mascherano

90'

6,0

5,0

Na początku spotkania popełniił błędy, które mogły zakończyć się bramką dla gospodarzy (6. oraz 11. minuta) i za to musimy obniżyć mu notę, jednak na tym zakończył swoje negatywne popisy - w drugiej połowie błyszczał. Można mieć do niego pretensje za to, co zdarza mu się robić, gdy gra na środku obrony, ale dwóch rzeczy nie można mu odmówić, a są to kwestie najważniejsze w rywalizacji sportowej – charakter i poświęcenie. Gdyby nie on, to do trzech goli po stronie Realu Madryt należałoby dodać jeszcze ze 2 - 3 oczka. Po trzeciej bramce dla Królewskich był jedynym z niewielu, którym się chciało. Przecinał wszystko co mógł, kasował każdą akcję, którą był w stanie skasować, zaliczając aż dziewięć (!) ważnych interwencji. Najlepszy.

Jérémy Mathieu

90'

3,5

5,0

Z początku wydawał się być opcją, która może dać spokój w tyłach i solidność w ataku. Niestety gracze Królewskich dość szybko obalili ten mit. Za wolny na krótkim dystansie, niedokładny w grze kombinacyjnej (13 strat) oraz bardzo statyczny i mało agresywny w pojedynkach jeden na jeden. Zostawiał zdecydowanie za dużo miejsca w bocznym sektorze boiska, co skutkowało groźnymi dośrodkowaniami. Pokusił się o strzał z dystansu, który sprawił trochę kłopotu Casillasowi i za to zdecydowany plus. Do tego dobra akcja i podanie do Messiego z 22. minuty. Mimo wszystko eksperyment Enrique z wystawieniem Jeremy'ego na lewej obronie nie wypalił i Francuz ma prawo czuć się rozczarowany - w końcu nie grał na tej pozycji w ważnym meczu od dawna.

Faule: 0

90'

1,5

4,0

To co było naszą siłą przez ostatnie lata, teraz jest naszym najsłabszym ogniwem. W sobotni wieczór przegraliśmy z kretesem walkę w środku pola i duża w tym zasługa Sergio. Katalończyk kompletnie nie nadążał za tempem akcji rywala, a w kreacji był bardzo niedokładny, dokładając do tego stosunkowo wolne jak na niego podejmowanie decyzji. Jeśli dołączymy do tego kiepską dyspozycję fizyczną i fatalną dyspozycję całego środka pola, to wyłania nam się koszmarny pokaz błędów. Nota może byłaby trochę wyższa, ale warto zauważyć, że to właśnie Busquets krył na samym początku Pepe przy akcji na 2:1. Nie wiedzieć czemu pozostawił Brazylijczyka z portugalskim paszportem samemu sobie, wkładając Alvesa na minę. Sam biernie przyglądał się wbiegającemu na krótki słupek Cristiano, nawet nie podejmując próby biegu za nim. Totalne asekuranctwo, które kosztowało zespół bardzo ważną bramkę. Najsłabszy.

Xavi

60'

2,5

5,0

Zwyżka formy w ostatnich kilku meczach nie wystarczyła na El Clasico. Już w 10. minucie z łatwością został ograny przez Marcelo, a tuż przed przerwą zupełnie zapomniał o swoich obowiązkach defensywnych fatalnie odpuszczając krycie Jamesa i dając mu swobodnie wbiec w pole karne. W ofensywie stosunkowo dokładny, lecz zupełnie bez wizji gry. Nie odnotowaliśmy żadnego godnego uwagi zagrania. W 59. minucie zmieniony przez Ivana Rakiticia.

Andrés Iniesta

72'

2,0

5,0

Jeden z najsłabszych występów Iniesty w bordowo - granatowych barwach. Kompletnie niewidoczny jeśli chodzi o pozytywne aspekty, o czym dobitnie świadczą statystyki. Ten, który miał być jednym z ojców zwycięstwa, zawiódł w kreacji, dokładając do tego fatalne "wielbłądy" w defensywie. Tuż przed zagraniem ręką Pique zupełnie nie wspomógł Alvesa przy szarżującym Marcelo, zaś gola Benzemy widział każdy. Można stwierdzić, że było to kluczowe dogranie tamtej akcji. W 71. minucie zszedł z kontuzją, pozostawiając po sobie fatalne wrażenie.

Faule: 1

90'

4,0

5,0

Miał na nodze piłkę niemal meczową, która znacznie ułatwiłaby grę, jednak fatalnie obił Casillasa. Mimo obiecującego początku, z minuty na minutę było coraz gorzej. Owszem można docenić Argentyńczyka za trzykrotne wykładanie futbolowki kolegom, ale tylko z tego powodu jego nota nie jest niższa. Z każdą mijającą minutą widać było słabszą współpracę z linią pomocy, poszukiwania „na siłę” jakiejkolwiek opcji by podać do przodu. Od stanu 3:1 schował się w cień. To nie był jego wieczór.

Zawodnik meczu wg Czytelników FCBarca.com

69'

6,0

6,0

Jeśli najnowszy nabytek wchodzący do gry po kilkumiesięcznej przerwie jest jednym z najlepszych graczy na murawie, to nie świadczy najlepiej o reszcie piłkarzy. Rozpoczął od asysty przy golu Neymara, a później powinien dopisać sobie drugą - niestety Messi zmarnował idealne dogranie Urugwajczyka. W ciągu całego meczu był aktywny, choć pozycja szeroko ustawionego napastnika długimi fragmentami nie pozwalała mu rozwinąć skrzydeł. Pomimo lekkiej nadwagi pokazał cały repretuar snajperskich zagrań - grę tyłem do bramki, odegrania z pierwszej piłki. Oj będzie miała Barcelona z niego pociechę. Oby tylko miał mu kto dogrywać piłki. Zawodnik Meczu wg czytelników FCBarca.com.

Neymar

90'

5,5

6,0

Zaczął znakomicie. Kibicom stołecznej drużyny przypomniał się w tym momencie zapewne Ronaldinho Gaucho, gdyż bramka padła po pokazie świetnej techniku, balansu ciała, dynamiki i precyzji. Poza tym zagrał dość przeciętnie jeśli chodzi o efektywność, ale nie można mu odmówić zaangażowania przy wychodzeniu na pozycje oraz prób podrywania zespołu. Wiele razy próbował łamać do środka i wymuszać zagrania pomocników - bezskutecznie. Widać nie wszyscy w Barcelonie lubią atakować tak bardzo jak Neymar.

Rezerwowi:

30'

4,0

5,0

Nieudana zmiana. Pierwszy kontakt z piłką zakończył się sprezentowaniem Realowi kontrataku. Potem nie zaprezentował niczego specjalnego poza gierkami wzajemnymi z Alvesem. Wyraźnie widać, że Chorwat jest spięty, jakby nie mógł do końca się odnaleźć w tym systemie gry. Widać to było choćby po jego postawie pod polem karnym - bał się podjąć odpowiedzialność i uderzyć z dystansu. Miejmy nadzieję, że nie podąży drogą Hleba.

Pedro

21'

4,0

4,0

Tak jak cała nasza ofensywa w tym meczu, a w szczególności w drugiej połowie – „bezzębny”. Praktycznie bez sytuacji, z jedną wartą odnotowania interwencją w defensywie. Poza tym słabo.

Faule: 0

18'

4,5

5,0

Pech Iniesty umożliwił mu pojawienie się na murawie Santiago Bernabeu. Rzucony na głęboką wodę, nie dał powodów do szczególnej krytyki – ot, po prostu, dostosował się do poziomu starszych i bardziej doświadczonych kolegów. Jedyny plus, który podwyższa mu ocenę i stawia wyżej nad resztą zmienników, za powrót w sytuacji z 81. minuty. Gdyby reszta pomocników goniła pod własne pole karne tak jak Sergio, to być może wynik byłby zgoła odmienny.