Następny mecz:  Deportivo  -  Barcelona     ·  Niedziela, 29 kwietnia 20:45  ·  35. kolejka La Liga Eleven Sports 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Recenzja książki "Mourinho vs. Guardiola"

 14 września 2013, 16:21

 Redakcja

 19 komentarzy

Poniżej znajduje się recenzja najnowszej książki od wydawnictwa SQN zatytułowanej "Mourinho vs. Guardiola". Przypominamy, że pozycję tę możecie zamówić z 15-procentowym rabatem na hasło "FCBMVG15". Przypominamy, że patronem medialnym książki jest FCBarca.com.

Tutaj można zamówić książki:
http://www.fcbooks.pl/mourinho-vs-guardiola
http://www.labotiga.pl/mourinho-vs-guardiola

Z okładki książki „Mourinho vs. Guardiola" spoglądają na nas tytułowi bohaterowie. Chwileczkę, naprawdę spoglądają na nas? O nie, spoglądają tylko i wyłącznie na siebie. Wydaje się, że patrzą sobie w oczy tak, jakby wzajemna rywalizacja była dla nich wszystkim. Dwie litery między ich nazwiskami w tytule, to krótkie „vs.", także wskazują, że będzie to książka o rywalizacji. Ale czy jest tak w rzeczywistości?

„Mourinho vs. Guardiola" nie jest połączoną biografią obu trenerów, nie jest też kroniką ich rywalizacji, gdy przez trzy sezony prowadzili największe drużyny w hiszpańskiej La Liga. Chociaż przez cały czas podkreślany jest antagonizm pomiędzy Mou a Guardiolą, choć już w pierwszych słowach książki przypomniana jest odwieczna walka pomiędzy Barceloną i Realem Madryt, to jednak nie jest to książka o rywalizacji. Jeśli oczekujecie po niej opisu klęski Realu Mourinho podczas La Manity czy też porażki Barçy Guardioli w finale Pucharu Hiszpanii po strzale Cristiano Ronaldo w dogrywce - nie znajdziecie ich w tej książce. Jeśli liczycie na Mou pytającego „por que?" na konferencji po półfinale Ligi Mistrzów, jeśli liczycie na Pepa nazywającego trenera Realu Madryt „pieprzonym mistrzem sali konferencyjnej" to znaczy, że się przeliczyliście. Ponieważ, wbrew tytułowi, nie jest to książka o rywalizacji.

Jednak jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego Pep Guardiola nosił nos klauna i gdzie udał się José Mourinho zaraz po tym, gdy jego Inter wyeliminował Barcelonę z Ligi Mistrzów - jest to książka dla was. Jeśli w jakimkolwiek stopniu tęsknicie za czasami, gdy (nie tak dawno) Mou mierzył się z Pepem w rozgrywkach Primera División, jeśli z nostalgią wspominacie czasy jeszcze wcześniejsze, jeśli pamiętacie jak Guardiola dowodził Barceloną z boiska, zaś Mourinho stał u boku trenera van Gaala - jest to książka dla was. Jeśli nie pamiętacie tego wszystkiego jest ona dla was tym bardziej.

Jak wspomniałam, „Mourinho vs. Guardiola" nie jest książką o rywalizacji, o walce z przeciwnikiem. Jest za to książką o walce z samym sobą; przedstawia trudności jakie niesie ze sobą zawód trenera piłkarskiego i opisuje, jak rozwiązują je dwaj wielcy trenerzy naszych czasów. Choć Mou i Pep są przedstawicielami dwóch odmiennych szkół trenerskich, to w trakcie lektury książki można odkryć, że łączy ich znacznie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Autorom udało się uniknąć płytkiej dialektyki porównań, choć w przypadku dwóch postaci, których dotyczy książka byłoby to niebywale łatwe. Zamiast tego dostajemy opis ich metod pracy, począwszy od organizacji treningów, poprzez kontakty z zawodnikami, kreowanie współpracy grupy, zarządzanie drużyną, komunikację medialną aż po ostateczny szlif, który ma miejsce na boisku. Nie dostajemy wskazania czyje metody są lepsze, nie dowiadujemy się kto w tym starciu wygrywa. Nie dowiadujemy się tego z prozaicznego powodu - zarówno Mou jak i Pep osiągnęli z prowadzonymi przez siebie drużynami ogromne sukcesy, a jeśli tak to znaczy, że obie metodologie pracy, oba systemy, mimo że często tak wyraźnie się różniące, są dobre. „Mourinho i Guardiola są jak Apple i Google" - możemy przeczytać. To prawda, obrali oni odmienne strategie, ale żadna z nich nie jest gorsza. Za to my - kibice i „klienci" - mamy prawo wyboru, która z nich bardziej nam odpowiada i którą „kupujemy". Może obie, może żadną?

„Mourinho vs. Guardiola" to książka o tyle elastyczna, że znajdą w niej coś dla siebie nawet osoby z pozoru niezainteresowane futbolem. Tytułowe postacie stały się dla autorów pretekstem do rozważań na temat stosowanych przez nich metod zarządzania grupą i liderowania, rozważań podpartych opiniami największych autorytetów w tych dziedzinach. Chwilami jest to książka-poradnik, dzięki której możemy wprowadzić pewne elementy filozofii Mourinho i Guardioli w nasze życie zawodowe, niezależnie od tego czy prowadzimy własną firmę przez trudne drogi biznesowego rynku, czy też jesteśmy pracownikami stłamszonymi pod butem apodyktycznego szefa. W tym drugim przypadku, jeśli wystarczy nam odwagi będziemy mogli mu przekazać co robi źle. Jest to także książka-mozaika, przedstawiająca liczne opinie wielu osób, reprezentujących rozmaite zawody i rozmaite środowiska, często niezwiązane bezpośrednio z futbolem, jak na przykład reżyser David Trueba. W książce „Mourinho vs. Guardiola" nie brakuje też wielu wypowiedzi byłych i obecnych podopiecznych obu trenerów, ich kolegów po fachu - innych znanych szkoleniowców, ekspertów z dziedziny piłki nożnej i dziennikarzy. Cały obraz dopełniają cytaty dwóch głównych bohaterów, którym ostatecznego szlifu pikanterii dodaje litania perełek z konferencji prasowych w wykonaniu złotoustego Mou.

„Mourinho vs. Guardiola" to książka, w której niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością warto mieć ją na swojej półce.

Magdalena Żywicka

http://www.fcbooks.pl/mourinho-vs-guardiola
http://www.labotiga.pl/mourinho-vs-guardiola

Udostępnij:

Komentarze (19)

Gorące tematy